Red Hot Chili Peppers - Higher Ground

Studenci Politechniki Krakowskiej projektują nowe centrum Rabki-Zdrój

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej projektują nowe centrum Rabki-Zdrój. Swoje koncepcje zaprezentowali w czwartek, 2 lipca podczas wirtualnego, otwartego dla zainteresowanych pokazu z udziałem burmistrza miasta Leszka Świdra.

Temat prac studenckich „Projekt urbanistyczny centrum Rabki-Zdrój” został wybrany w porozumieniu i na zlecenie Urzędu Miasta Rabki-Zdrój, z którym Politechnika Krakowska podpisała w ubiegłym roku porozumienie o współpracy. – W ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne” studenci III roku kierunku architektura mieli stworzyć koncepcje nowych rozwiązań dla centrum Rabki, w tym przede wszystkim powiązań rynku z obszarami turystycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności. Projekty miały być próbą integracji przestrzeni publicznych w centrum miasteczka. Teraz ten obszar jest zróżnicowany przestrzennie i funkcjonalnie, pozbawiony architektonicznej i urbanistycznej tożsamości – mówi dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, opiekun naukowy studentów.

Młodzi projektanci musieli wziąć pod uwagę charakterystyczne punkty przestrzeni Rabki, m.in. neogotycki kościół Św. Marii Magdaleny i zabytkowy drewniany kościół mieszczący muzeum im. Władysława Orkana, dworzec PKP, targowisko, park rozgrywki Rabkolandię (z planowanymi parkingami wokół niego), tereny sanatorium oraz charakterystyczny element układu miasta – zielone pasmo na przedłużeniu Parku Zdrojowego wzdłuż cieku wodnego. Władze Rabki postawiły też przez młodymi architektami zadanie przeprojektowania obecnej linii kolejowej (wyniesienie jej na estakadę) dla polepszenia jakości przestrzeni miejskich. Chodziło o to, by nowe inwestycje poprawnie wpisywały się w układ komunikacyjny, jak również skalę miasta. Ważnym elementem projektu miała być dostępność z komunikacji zbiorowej i kolei.

Do rozważenia projektanci mieli też kilka ważnych dla rozwoju uzdrowiska problemów, m.in.:
  •  jak uporządkować przestrzeń i pogodzić potrzeby turystów i mieszkańców (co z funkcjami targowymi, kulturalnymi, komunikacyjnymi przestrzeni?)
  •  jakie znaczenie mają atrakcje turystyczne dla funkcji miejskich?
  •  jakie znaczenie mają dla miasta przestrzenie zielone i ich ciągłość i jakie mają być relacje przestrzeni zielonych do zabudowanych przy problemach ekologicznych Rabki?
  •  jakie możliwości związane z przeniesieniem kolei na estakadę miasto może uzyskać?
  •  jak zwiększyć znaczenie i rozpoznawalność Rabki w regionie, co stanowi o sile tego typu miasteczek?
  •  jakie elementy miasta mają znaczenie dla dobrej jakości życia tutaj? (rola funkcji mieszkaniowych, edukacji podstawowej, dostępu do usług, w tym medycznych)
  •  trasy rowerowe i turystyczne
  •  tożsamość architektoniczna i urbanistyczna Rabki – jakie cechy charakterystyczne układu i architektury warto kontynuować?

Efekty studenckich prac można było poznać podczas prezentacji online z udziałem autorów koncepcji, ich opiekunów naukowych oraz władz Rabki-Zdrój z burmistrzem Leszkiem Świdrem na czele. Wśród propozycji dla centrum miasta są m.in. obiekty o funkcjach usługowych, gastronomicznych, targowo-handlowych, turystycznych, miejsca dla coworkingu, obiekty mieszkaniowe, hotelowe, sportowe, a także centrum administracyjne z nowym ratuszem, a nawet nowoczesną pijalnią. Jest też pomysł na kolej na estakadzie, a także stworzenie stref pieszych i pieszo-jezdnych dla mieszkańców. Pojawia się też koncepcja wykorzystania potencjału zielono-błękitnej infrastruktury przez połączenie jej z bulwarem Poniczanki i centrum oraz okolicznymi  szlakami turystycznymi. – Rabka ma ogromny potencjał – jest rozpoznawalna w Polsce – jako miejsce turystyki zdrowotnej i miasto dzieci. Poszukiwania studentów można potraktować jako poligon doświadczalny dla przyszłości tego pięknie położonego miasta – podkreśla dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja z WA PK.

Burmistrz Rabki-Zdrój Leszek Świder ma nadzieję, że wsparcie ze strony ekspertów i studentów Politechniki pomoże urokliwemu miastu zachować i rozwinąć atuty uzdrowiska, przyjaznego dla mieszkańców i gości. Grupę studentów Politechniki Krakowskiej – w nagrodę za podjęcie tak trudnego wyzwania projektowego – władze Rabki zaprosiły do spędzania w niej weekendu.

Prezentacja projektów była otwarta dla wszystkich zainteresowanych, odbyła się na na platformie ZOOM.

Grafiki użyte w tekście – przykładowe wizualizacje projektów centrum Rabki autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej, Krystiana Machlarza i Daniela Pikora