George Ezra - Hold My Girl

Studenci PK świętują Dzień Liczby Pi

14 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Po raz kolejny w obchody tego święta włączą się studenci Politechniki Krakowskiej. Organizatorzy wydarzenia (tj. Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji) przygotowali na ten dzień różne atrakcje. Tradycyjnie śmiałkowie spróbują także pobić rekord w recytacji rozwinięcia liczby Pi.

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Datę świętowania, tj. 14 marca, wybrano nieprzypadkowo. W Stanach Zjednoczonych datę tę zapisuje się jako 3.14. Zapis ten można skojarzyć właśnie z przybliżoną wartością liczby Pi. W kręgach akademickich USA Dzień Liczby Pi cieszy się dużą popularnością, ale i w Polsce coraz częściej bywa obchodzony na uczelniach. W świętowanie tego dnia po raz kolejny włączą się również studenci Politechniki Krakowskiej.

Przy pomocy superkomputera szwajcarscy naukowcy obliczyli Pi z dokładnością do 68,2 biliona miejsc po przecinku. Z kolei rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku wynosi aż 100 000 liczb. Podczas politechnicznych obchodów Dnia Liczby Pi śmiałkowie również spróbują pobić rekord. Konkurs recytacji rozwinięcia liczby Pi rozpocznie się w samo południe.

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi organizatorzy zaplanowali także wykłady, które będą odbywać się w salach S1 i 114. Rozpoczną się one od godziny 12:00. Wykłady łączą ze sobą Dzień Liczby Pi i odbywający się niedawno Kościuszkon. W międzyczasie sala S2 zamieni się w Escape Room (od godziny 14:00 do 19:00). Obchody Dnia Liczby Pi zakończą się studencką integracją w klubie La Bodega del Ron.