Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Wieczór w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

20.07
2022
Studenci PK laureatami konkursu na projekt proklimatycznego domu

Studenci PK laureatami konkursu na projekt proklimatycznego domu

 
Studenci PK laureatami konkursu na projekt proklimatycznego domu
Studentka Politechniki Krakowskiej Zlata Hrabtsevich została zwyciężczynią konkursu „Dom z klimatem” - na najlepszy projekt proklimatycznego domu. Jury konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, doceniło jej projekt pn. „Modest House” m.in. za połączenie wysokiej jakości architektonicznej z najpełniejszą odpowiedzią na wymagania konkursowe, dotyczące wpływu domu na środowisko.

Konkurs architektoniczny na projekt proklimatycznego domu odbył się w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska programu „Dom z klimatem. Jego pomysłodawcy tłumaczą wymagania konkursowe: „Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców”. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o budownictwie ekologicznym i przyjaznym klimatowi wśród studentów i dyplomantów kierunków związanych z architekturą i budownictwem. Za organizację konkursu odpowiadały Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Laureatką I nagrody w konkursie została studentka III roku architektury Politechniki Krakowskiej Zlata Hrabtsevich. Jak oceniło jury, jej projekt pn. „Modest House” pokazuje, że „dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć”. Praca studentki Wydziału Architektury PK to pomysł na drewniany dom, uzupełniający istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. Nowoczesna konstrukcja drewniana redukuje ślad węglowy w cyklu życia budynku. Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych, redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Projektanttka pomysłała też o rozwiązaniach, wspomagających bioróżnorodność w postaci budek dla ptaków, zintegrowanych w ścianie zewnętrznej.


Wśród laureatów konkursu „Dom z klimatem”, wyróżnionych nagrodami specjalnymi, znalazło się ponadto czworo studentów PK: Barbara Jamróz, Karolina Srebro (obie na III roku architektury na Wydziale Architektury PK) oraz Dominika Cieplak i Kamil Federyga, studenci I roku studiów II stopnia WA PK.


Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę wyjazd studyjny, związany z tematyką konkursu oraz nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatcha za zajęcie odpowiednio 1, 2 i 3 miejsca. Laureaci nagród specjalnych wyjadą na zagraniczne wyjazdy studyjne.

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners