28.10
2024
Studenci PK docenieni na Gali Forum Uczelni Technicznych
Za nami Gala Środowiska Studenckiego FUT, na której po raz kolejny poznaliśmy kreatywnych i ambitnych studentów. W gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kół Naukowych „KoKoN” są aż dwa koła z Politechniki Krakowskiej – Koło Naukowe Biomateriały Funkcjonalne oraz Koło Naukowe Biohydrogels. Podczas gali zostały przyznane także wyróżnienia środowiska studenckiego Forum Uczelni Technicznych. W kategorii najlepsza inicjatywa społeczna doceniona została akcja „Mikołajki – studenci dzieciom”.
Realizowany przez Forum Uczelni Technicznych konkurs „KoKoN” skierowany jest do studentów uczelni technicznych działających w kołach naukowych. Rywalizacja ma na celu motywowanie do aktywności naukowej i społecznej oraz integrację środowiska studenckiego, propagowanie działalności naukowej, budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi. Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach: projekt inżynierski, badania naukowe, cyfryzacja, innowacja i nowe technologie w ekologii i ochrony środowiska, edukacja, działania społeczne oraz FUT Favourite.
Kategoria badania naukowe swoim zakresem obejmuje projekty badawcze w obszarach: technologie materiałowe, chemia, biotechnologia, fizyka, matematyka, technologie kosmiczne i satelitarne. W kategorii tej zwyciężyło Koło Naukowe Biomateriały Funkcjonalne działające na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Zostało ono nagrodzone za projekt „Innowacyjne systemy diagnostyki onkologicznej wykrywające CTCs (circulating tumor cells) oparte o inteligentne CQDs modyfikowane powierzchniowo”. Autorkami projektu są mgr inż. Aleksandra Sierakowska-Byczek oraz mgr inż. Klaudia Kuźmiak. Funkcję opiekunów koła pełnią dr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Łukasz Janus.
Celem projektu było opracowanie i charakterystyka innowacyjnych nanomateriałów opartych na węglowych kropkach kwantowych (CQDs) zmodyfikowanych powierzchniowo, które można stosować w biomedycynie, szczególnie w diagnostyce onkologicznej opartej na detekcji krążących komórek nowotworowych (CTCs). Otrzymane nanomateriały charakteryzują się wysoką wydajnością kwantową, umożliwiającą skuteczne i nieinwazyjne wykrywanie CTCs we krwi pacjentów i tym samym pozwalają na wcześniejszą i efektywniejszą diagnostykę nowotworową, niż dotychczas co może stanowić przełom w obszarze onkologii.
– Przedmiot projektu stanowił kontynuację badań prowadzonych w naszym zespole w ramach projektu Tango V dot. węglowych kropek kwantowych. Członkinie Koła opracowały i scharakteryzowały nową gamę nanomateriałów o rdzeniu węglowym oraz potwierdziły eksperymentalnie ich potencjał w onkodiagnostyce – mówi dr inż. Julia Radwan-Pragłowska, opiekunka KN Biomateriały Funkcjonalne.
Grupą docelową dla projektu są pacjenci onkologiczni oraz branża medyczna (ośrodki diagnostyki onkologicznej, specjaliści onkolodzy i hematolodzy, firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne). Wyniki projektu będą promowane na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, takich ARCA w Chorwacji, iENA w Niemczech, IWIS w Warszawie czy SIIF w Seulu. Są one chronione międzynarodowym zgłoszeniem patentowym.
Ciekawą kategorią w konkursie Kół Naukowych jest KoKoN Favourite, ponieważ wybór laureata jest tu dwuetapowy. Najpierw internauci wybierają trzy najciekawsze w ich opinii projekty ze wszystkich zgłoszonych, z których następnie kapituła konkursowa wyłania zwycięzcę. W tym roku w kategorii tej zwyciężył projekt pt. „Opracowanie modelu badawczego dla wybranych formulacji hybrydowych względem linii komórkowych Psoriasis 3D”, realizowany przez Koło Naukowe Biohydrogels dzięki wsparciu FutureLab PK. Został on nagrodzony jako najlepszy spośród 65 projektów z całej Polski.
Projekt pt. „Opracowanie modelu badawczego dla wybranych formulacji hybrydowych względem linii komórkowych Psoriasis 3D” realizowany był w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej oraz w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jego celem było opracowanie biomateriałów hydrożelowych, które mogą zrewolucjonizować łagodzenie objawów łuszczycy – choroby, z którą zmaga się ponad 125 milionów ludzi. Hydrożele zostały zaprojektowane z myślą o pełnieniu roli opatrunków medycznych, które zarówno chroniłyby pacjentów przed urazami mechanicznymi skóry, jak i wydłużałyby działanie podawanych miejscowo leków.
– Nasz projekt skupiał się na wykorzystaniu zaawansowanych modeli 3D odtwarzających trójwymiarową strukturę tkanki skóry dotkniętej łuszczycą. Pod względem morfologicznym model tkankowy ściśle odpowiadał zmienionym łuszczycowo tkankom ludzkim, dzięki czemu mogliśmy zbadać nasze biomateriały w warunkach zbliżonych do rzeczywistych bez potrzeby stosowania modeli zwierzęcych na wczesnym etapie. Nasze badania wykazały, że opracowane przez nas formulacje są bezpieczne dla skóry i mają wysoki potencjał aplikacyjny – czytamy na
profilu Koła Naukowego Biohydrogels w serwisie Facebook.
Projekt realizowany był pod opieką naukową dr hab. inż. Katarzyny Bialik-Wąs oraz mgr inż. Pauliny Sapuły. W prace nad projektem zaangażowani byli studenci biotechnologii – Kacper Odziomek i Sandra Komaniecka, którzy w tym celu odbyli staż naukowy na Uniwersytecie Śląskim i współpracowali z dr hab. Anną Mrozek-Wilczkiewicz, prof. UŚ oraz dr Katarzyną Malarz, prof. UŚ. Więcej informacji o
projekcie w artykule Studenci PK pracują nad metodą leczenia łuszczycy.
W czasie Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych wyróżnienie zdobył też Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej za zorganizowanie akcji „Mikołajki – studenci dzieciom”. Nagroda stanowiąca wyróżnienie środowiska studenckiego FUT została dla SSPK przyznana w kategorii najlepsza inicjatywa społeczna. W imieniu organizatorów odebrał ją Mateusz Dąbrowski, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej.
Studenci Politechniki Krakowskiej realizują tę charytatywną inicjatywę już od ponad 30 lat spełniając przedświąteczne marzenia podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i Małopolski. Przeprowadzają kwestę, przygotowują prezenty, a następnie św. Mikołaj z PK odwiedza dzieci. Warto podkreślić, że podczas zeszłorocznej akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” udało się łącznie uzbierać rekordową sumę ponad 120 tys. zł przeznaczonych na potrzeby 12 placówek z Małopolski oraz na świąteczne prezenty dla ich podopiecznych. Koordynatorką przedsięwzięcia była Kinga Wojciechowska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej, która przez kilka tygodni dowodziła grupą 120 studentów PK (podsumowanie zeszłorocznej edycji w rozmowie z koordynatorką akcji –
Politechniczna społeczność ma wielkie serce). Już wkrótce wystaruje kolejna edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. Zachęcamy do śledzenia strony głównej oraz mediów społecznościowych Politechniki Krakowskiej i do włączenia się w tę charytatywą inicjatywę.
« powrót