12.02
2021
Studenci i doktoranci nagrodzeni z Własnego Funduszu Stypendialnego PK za aktywność naukową

32 studentów i doktorantów Politechniki Krakowskiej zostało laureatami pierwszej edycji nowego programu stypendialnego PK, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni.
Otrzymają półroczne stypendia za wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne, które wzmacniają pozycję naukową Politechniki Krakowskiej. Wśród nagrodzonych są m.in. wynalazcy, laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów architektonicznych, medaliści wystaw innowacji, autorzy publikacji w prestiżowych czasopismach, uczestnicy projektów badawczych realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej, NCN i NCBiR, a także studenccy innowatorzy, którzy opracowali patenty lub realizowali projekty w ramach współpracy z FutureLab PK.
W pierwszej edycji własnego programu stypendialnego złożono 96 wniosków. – Bardzo nas cieszy tak duża liczba wniosków, ale przede wszystkim wysoka jakość osiągnięć studentów i doktorantów. Stypendia przyznaliśmy 30 studentkom i studentom oraz dwóm doktorantkom. Ze wszystkich osiągnięć jesteśmy bardzo dumni, z przyjemnością za nie nagradzamy naszych wychowanków – mówi prorektor PK ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, współinicjator własnego programu stypendialnego.
W pierwszej edycji programu Politechnika Krakowska przeznaczyła na stypendia 100 tys. zł. Tyle samo będzie do rozdania w drugim tegorocznym naborze, planowanym na maj. – Już się do niego przygotowujemy – zapowiada prorektor Marek Bauer. – Po pierwszych doświadczeniach planujemy pewne zmiany w regulaminie, m.in. chcemy jeszcze podnieść kwoty stypendiów dla studentów i liczbę nagradzanych osób. Dlatego zachęcam wszystkich studentów i doktorantów do jeszcze większej naukowej aktywności. Warto!
Uznanie w pierwszej edycji programu znalazł m.in. wynalazek Agnieszki Tkaczyk, twórczyni elektronicznej protezy ręki, uznanej za najlepszy studencki projekt roku. w konkursie „ProJuvenes”. Docenione zostały także osiągnięcia publikacyjne i projektowe grupy studentów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, wśród nich m.in. Michała Antonika, autora wartościowej publikacji naukowej i uczestnika projektu NCN pt. „Badania aktywności i stabilności barwników gomfreninowych z ekstraktów Basella alba L” w ramach programu OPUS.
Stypendia otrzymała także liczna grupa młodych architektów za sukcesy w międzynarodowych i krajowych konkursach projektowych: Julia Sierpień i Jaroslav Panasevych (m.in. za projekt farm miejskich), Antonina Wójtowicz, Ludwika Pysz i Mateusz Dziuba (laureaci konkursu „Tubądzin Design Award”), Tomasz Talarczyk, Marcin Sroka, Dawid Franczak, Alicja Kot, Krzysztof Krupa, Karol Homa, Jakub Rojek (m.in. za projekt Dom35, zrealizowany w ramach współpracy z FutureLab i nagrodzony w konkursie „Innowacje w budownictwie energooszczędnym”). Wśród stypendystów-studentów są także przedstawiciele Wydziałów Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Nagrodzone doktorantki to Marcelina Nowakowska i Sonia Kudłacik-Kramarczyk, słuchaczki III stopnia studiów na WIiTCh PK, m.in. za autorstwo wysokopunktowanych publikacji naukowych.
Stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej są dedykowane studentom i doktorantom, których dorobek powiększa liczbę osiągnięć naukowych PK. Podstawą aplikacji jest zgłoszenie maksymalnie 2 znaczących sukcesów takich jak: publikacje naukowe w prestiżowych czasopismach, aktywny udział w realizowanych w PK projektach NCN, NCBiR, UE, zrealizowane na PK patenty, ukończenie i rozliczenie projektu realizowanego w ramach współpracy z FutureLab PK, INTECH PK Sp. z o.o. lub Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PK, wysokie miejsca w konkursach międzynarodowych lub krajowych.
Nabory wniosków do programu odbywają się dwa razy do roku. Stypendia są przyznawane na pół roku w oparciu o osobne listy rankingowe studentów i doktorantów, sporządzone na podstawie liczby punktów przyznanych za osiągnięcia. Co najmniej 85 proc. środków funduszu w danym roku akademickim przeznaczone jest na stypendia dla studentów, pozostała część – dla doktorantów. Wysokość stypendiów jest zindywidualizowana, zależna od liczby punktów przyznanych za zgłoszone osiągnięcia.
Środki na stypendia pochodzą z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej, tworzonego przez odpis w ciężar kosztów działalności w zakresie kształcenia i działalności naukowej oraz wpłaty osób fizycznych i osób prawnych, przeznaczonych na ten cel.
« powrót