06.10
2020
Srebrny medal „Cracoviae Merenti” dla Akademii Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarsza polska uczelnia plastyczna, która niedawno świętowała jubileusz 200-lecia istnienia, otrzymała srebrny medal „Cracoviae Merenti”.
Wyróżnienie wręczyli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec podczas uroczystej inauguracji 203. roku akademickiego, która odbyła się w poniedziałek, 5 października w siedzibie uczelni na pl. Jana Matejki. Srebrny medal „Cracoviae Merenti” odebrał Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Andrzej Bednarczyk. „Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.
– Kraków od stuleci przyciągał artystów. Historia miasta obecna i widoczna w układzie urbanistycznym, obiektach architektury, wnętrzach kościołów, pałaców i kamienic stanowiła, a także wciąż stanowi źródło inspiracji dla artystycznych poszukiwań. Kraków to również miasto nauki, uczonych, siedziba najstarszego polskiego uniwersytetu. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu, w Krakowie – w wyniku swoistego połączenia sztuki i nauki – powstała pierwsza polska Akademia Sztuk Pięknych, najstarsza uczelnia plastyczna w kraju – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podkreślił, że od początku była to Szkoła największych twórczych indywidualności. Krakowska ASP może poszczycić się rzeszą znakomitych artystów – wykładowców, jakimi byli: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski, Teodor Axentowicz, Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz, Xawery Dunikowski, Adolf Szyszko-Bohusz, Tytus Czyżewski, Zbigniew i Andrzej Pronaszkowie. To z tą uczelnią związane są znane na całym świecie nazwiska: Tadeusza Kantora, Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz, Jerzego Nowosielskiego, Igora Mitoraja, Marii Jaremy, Jerzego Kawalerowicza, Mariana Koniecznego, Wilhelma Sasnala, Ryszarda Horowitza.
Prezydent Krakowa dodał, że wpływ tej znakomitej Szkoły na rozwój polskiej sztuki i myśli humanistycznej zawsze był znaczący. Od samego niemal początku jest ona zarówno ostoją tradycji, jak i matecznikiem wszelkich nowości. – My wszyscy – od studentek i studentów pierwszego roku po emerytowane nestorki i nestorów – tworzymy społeczność Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Najwyższą troską tej społeczności jest sztuka, wierzymy bowiem, że drzemie w niej potęga wolności wyrażania siebie i świata, bezpardonowej, choćby niekiedy bolesnej prawdy, piękna o tysiącach twarzy oraz dobra, bez którego te trzy parszywieją – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk.
Wielką siłą Akademii jest jej różnorodność. Oprócz wydziałów malarstwa i rzeźby jest również m.in. grafika, konserwacja czy architektura wnętrz. Uczelnia znakomicie odpowiada także na wyzwania współczesności, czego przykładem może być choćby najmłodszy i już świetnie oceniany Wydział Intermediów. Każdy wydział, jak cała Akademia, może poszczycić się wieloma osiągnięciami, licznym gronem wybitnych profesorów i absolwentów. – Szczęśliwie dla nas krakowska uczelnia także dziś pozostaje wierna swojej misji. Wciąż wyławia wybitnie talenty i wspiera nieprzeciętne indywidualności. Dzięki absolwentom Akademii Kraków zyskał wybitne realizacje artystyczne, architektoniczne i konserwatorskie. Trzeba to jednoznacznie podkreślić, że to także dzięki Państwa pracy i działalności artystycznej oraz naukowej Kraków może być tak atrakcyjnym turystycznie miastem, nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze europejskim, a nawet światowym – dodał Jacek Majchrowski.
– Dziś odznaczona medalem „Cracoviae Merenti” zostanie wspaniała uczelnia, dzięki której artystyczna strona naszego miasta jest znana na całym świecie. Decyzja o przyznaniu srebrnego medalu „Cracoviae Merenti” Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki jest wyrazem podziwu i uznania jakie winni jesteśmy instytucji o tak ogromnym dorobku – Alma Mater wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, konserwatorów – restauratorów, architektów. W imieniu Radnych Miasta Krakowa kieruję słowa wdzięczności za to, że Akademia przez ponad dwieście lat swej działalności nigdy nie zapomniała i nie zapomina o swoim mieście, zawsze dbając, aby artystyczny duch Krakowa nie przeminął – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.
Tradycyjnie podczas inauguracji roku akademickiego wygłaszany jest wykład inauguracyjny. W tym roku wykład „Somaesthetics, Photography, and Performance Art: A Philosopher in Darkness and in Light” („Somaestetyka, fotografia i sztuka performance – filozof w ciemności i świetle”) wygłosił profesor Richard Shusterman, światowej sławy filozof z Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities i Profesor Filozofii na Florida Atlantic University.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Akademii Sztuk Pięknych –
www.asp.krakow.pl.
---
źródło: Kraków.pl
« powrót