31.03
2020
Społeczność Politechniki Krakowskiej czynnie wspiera walkę z koronawirusem
Do krakowskich szpitali trafiły przyłbice ochronne wyprodukowane dzięki naukowcom z Wydziału Mechanicznego PK i współpracującym z nimi firmom: Studio 3D, COLOP Polska i Fiberlogy - filaments. W sobotę 28 marca br. do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dotarło 50 sztuk przyłbic dla lekarzy i pielęgniarek.
Przyłbica nie jest zamiennikiem maseczki oddechowej czy innych środków ochronnych, ale je uzupełnia, w szczególności chroniąc twarz przed bezpośrednimi kroplami np. przy kaszlu innej osoby. Pomaga również w powstrzymaniu odruchu dotykania twarzy. Dzięki staraniom naukowców z PK do krakowskich szpitali ma trafić na początek 200 takich przyłbic (na zdjęciu poniżej). W sobotę został w nie zaopatrzony Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, a kolejne dotrą do placówek medycznych w najbliższych dniach.
Przyłbice powstały w oparciu o dostępne publicznie projekty. Ich elementy zostały wyprodukowane m.in. za pomocą drukarek 3D w
Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK. –
Jesteśmy na Politechnice gotowi do większej produkcji. Mamy duże zaplecze sprzętowe w postaci drukarek 3D i osoby chętne do pomocy, ale musimy prosić o wsparcie materiałowe – mówi dr inż. Marcin Grabowski z WM PK, członek ekipy wspierającej szpitale. –
Głównym problemem jest dostęp do materiałów używanych do budowy przyłbic, takich jak guma ciążowa (szerokość 20 mm), folia PET (grubość 0,5 mm) czy filament (wyłącznie PET-G). Osoby, które mają dostęp do takich materiałów i chciałyby się nimi podzielić w ramach wspierania akcji #Przyłbice dla medyków zapraszamy do kontaktu. Każda pomoc będzie cenna. Informacje w tej sprawie można przesyłać m.in. za pomocą fanpage Politechniki Krakowskiej na Facebook’u.
Przyłbice ochronne to nie jedyna pomoc oferowana przez społeczność PK. Na
Wydziale Mechanicznym na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wytwarzane są metodą druku 3D niezwykle potrzebne nakładki do mocowania osłon na okulary optyczne (na zdjęciu po prawej). Przy użyciu systemu do selektywnego spiekania laserowego (SLS) powstało już pierwsze 180 sztuk takich niepozornych, a bezcennych klipsów dla medyków używających okularów.
Charytatywną akcją dla szpitali zarządza zespół laboratorium druku 3D na WM PK – dr inż. Marcin Grabowski, dr inż. Dominik Wyszyński i mgr inż. Wojciech Bizoń oraz współpracujący z nimi przedstawiciele firm Studio 3D, COLOP i Fiberlogy.
W pomoc w walce z koronawirusem włączyli się też naukowcy z
Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, którzy byli konsultantami dla firmy Orlen w sprawie receptury płynu dezynfekującego. Wykonali też analizę czystości alkoholu etylowego wykorzystanego do produkcji dostępnego już na rynku płynu.
Fot. Dominik Wyszyński
« powrót