Kolonia fabryczna - Kuderski

2024
„Społeczność nad komercjalizacją” – trwa Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu

Od 21 do 27 października br. obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu. Ubiegłoroczny temat przewodni – "Społeczność ponad komercjalizacją" – będzie kontynuowany również w tej edycji. Wynika on z potrzeby priorytetowego podejścia do kwestii otwartego publikowania, by jak najlepiej służyło ono interesom społeczeństwa i środowisku akademickiemu. W Polsce w Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu aktywnie włącza się m.in. Biblioteka PK.

Na Politechnice Krakowskiej od lat wdrażane są rozwiązania wspierające otwartą naukę, takie jak: wprowadzenie Polityki Otwartego Dostępu, utworzenie Repozytorium publikacji (zielona droga publikowania) i Repozytorium Danych Badawczych, a także umożliwienie pracownikom naukowym korzystania z programów otwartego publikowania finansowanych w ramach licencji krajowych.

Modele otwartego publikowania:

• Diamond Open Access (diamentowy otwarty dostęp, droga diamentowa) – otwarty dostęp do treści czasopism dla wszystkich zainteresowanych, przy czym model biznesowy zakłada, iż czasopismo nie pobiera opłat autorskich APC (Article Processing Charge), a koszty redakcyjne pokrywają instytucje, uniwersytety, ośrodki badawcze, muzea, biblioteki czy towarzystwa naukowe związane z danym czasopismem.

• Gold Open Access (złoty otwarty dostęp, droga złota) – otwarty dostęp dla wszystkich zainteresowanych; wydawca zapewnia bezpłatny dostęp do wszystkich artykułów na stronie internetowej czasopisma, jednak opłata APC (Article Processing Charges) musi zostać uiszczona przez autora lub instytucję finansującą.

• Green Open Access (zielony otwarty dostęp, droga zielona) – otwarty dostęp w ramach repozytorium, w którym autor sam zamieszcza preprint lub postprint swojej publikacji (zgodnie z umową zawartą z wydawcą).

RODBUK

W politykę otwartej nauki (Open Science) wpisuje się publicznie dostępna platforma deponowania zbiorów danych badawczych RODBUK. Umożliwia ona pracownikom naukowym, doktorantom i studentom realizującym projekty badawcze deponowanie, archiwizację i udostępnianie danych z różnych dyscyplin i w różnych formatach.

RODBUK powstał w ramach współpracy 6 uczelni krakowskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

To pierwsze w Polsce repozytorium, które przyjęło rozproszony model działania. Każda uczelnia biorąca udział w projekcie administruje własną instancją systemu, a wszystkie zasoby danych badawczych widoczne są dla użytkowników we wspólnym agregatorze https://rodbuk.pl.

CRIS PK

Portal zarządzania wiedzą - CRIS PK jest narzędziem do gromadzenia, archiwizowania i prezentowania informacji o potencjale naukowym Politechniki Krakowskiej, w szczególności z naciskiem na otwarty dostęp. Portal umożliwia udostępnianie dorobku naukowego, dzieł artystycznych, a także aktywności i osiągnięć zawodowych pracowników, doktorantów oraz studentów uczelni. Znajdziemy tam również dane dotyczące publikacji, danych badawczych i doktoratów, które zostały "otwarte" w ramach polityki otwartego dostępu.

Obecnie autorzy z Politechniki Krakowskiej "otworzyli" ponad 14 500 publikacji, ponad 400 doktoratów oraz 18 zestawów danych badawczych, w tym 10 udostępnionych w macierzystym repozytorium RODBUK.

Webinaria rekomendowane przez Bibliotekę PK:

Elsevier. 22.10.2024, godz. 11:30-12:30.
Publikowanie w czasopismach Elsevier w modelu Open Access i nie tylko. Rejestracja

Platforma Otwartej Nauki ICM UW. 22.10.2024, godz. 10:00-11:00.
The OpenAIRE Graph: An Open Resource for Open Science. Rejestracja

data.europa.eu. 25.10.2024, godz. 10:00-11:30.
How to use open data for your research. Rejestracja

BPG/Most Wiedzy. 23.10.2024, godz. 10:00-11:00.
Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych – prezentacja serwisu oraz aktualności. Link do spotkania

IEEE. 24.10.2024, godz. 15:30-17:00.
IEEE Authorship and Open Access Symposium: Tips and Best Practices to Get Published from IEEE. Rejestracja

Zachęcamy do wysłuchania audycji Jedna Biblioteka, wiele możliwość poświęconej Wydarzeniu.