Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Blink-182 - First Date
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.02
2020
Skwer i rondo upamiętnią znanych krakowian

Skwer i rondo upamiętnią znanych krakowian

 
Skwer i rondo upamiętnią znanych krakowian
Zbigniew Wodecki i Krzysztof Kozłowski będą mieli swoje szczególne miejsca w Krakowie. Radni byli zgodni i przegłosowali uchwały, na mocy których skwer na Plantach będzie nosił imię Zbigniewa Wodeckiego, a rondo obok dworca – Krzysztofa Kozłowskiego.

 

Obydwa wnioski zostały poparte przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, otrzymały również pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa, decydującego każdorazowo w tego typu sprawach z upoważnienia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz pozytywną opinię Rady Dzielnicy I Stare Miasto.
 
Radni zdecydowali o tym, że rondo położone bezpośrednio za tunelem przebiegającym pod dworcem kolejowym będzie nosić imię Krzysztofa Kozłowskiego. Z wnioskiem o upamiętnienie tej postaci w Krakowie wystąpiła Anna Kozłowska-Kalbarczyk.
 
Krzysztof Kozłowski (ur. 18 sierpnia 1931 r. w Przybysławicach, zm. 26 marca 2013 r. w Krakowie) był dziennikarzem, filozofem, ministrem spraw wewnętrznych i szefem Urzędu Ochrony Państwa, a także senatorem I, II, III i IV kadencji. Wykładał nauki polityczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, był związany ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, od 1965 do 2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także prezesa Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.
 
 
Z kolei skwer na Plantach - między Teatrem im. Juliusza Słowackiego, a ulicą Westerplatte - ma upamiętniać postać znanego i cenionego piosenkarza i multiinstrumentalisty – Zbigniewa Wodeckiego.
 
Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się, gdy miał pięć lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego przy ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pierwotnie, od końca lat 60., związany z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną.
 
Z wnioskiem o nazwanie skweru imieniem Zbigniewa Wodeckiego wystąpiła Fundacja Zbigniewa Wodeckiego oraz spadkobiercy artysty.
 
źródło: Kraków.pl
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners