Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coma - Wola istnienia
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

22.02
2017
Skuteczne leki na depresję od naukowców z PK

Skuteczne leki na depresję od naukowców z PK

 
Skuteczne leki na depresję od naukowców z PK
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Naukowcy z PK pracują nad stworzeniem nowych leków na tę chorobę. Projekt realizuje zespół naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej.

Badacze z PK współpracują z Zakładem Chemii Leków Instytutu Farmakologii PAN, Wydziałem Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziałem Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Być może związki, które opracowują, będą skuteczne także w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera.

Przedmiotem projektu jest zarówno uzyskanie nowych substancji aktywnych, które będą oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, jak i opracowanie innowacyjnych metod otrzymywania związków do produkcji leków psychotropowych. Nowa metodologia jest bardziej ekologiczna i ekonomiczna, można dzięki niej nie tylko wytwarzać nowe związki, ale także leki, które są już w aptekach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi na świecie 350 milionów osób. Według prognoz WHO w 2020 r. depresja znajdzie się na drugim miejscu światowej listy chorób będących przyczyną przedwczesnej śmierci. Jednym z największych problemów w obecnie stosowanej farmakoterapii jest fakt, iż leki osiągają pełny efekt działania dopiero po kilku tygodniach stosowania, a ich skuteczność jest często redukowana przez rozwijającą się tolerancję. W dodatku około 30% pacjentów zalicza się do grupy lekoopornych. 

–  W naszym projekcie poszukujemy związków, będących bazą do produkcji nowych antydepresantów, które rozwiążą obecne ograniczenia. Mają działać skutecznie i szybko, nie wywołując efektów ubocznych – mówi dr inż. Jolanta Jaśkowska z WIiTCH PK.

Droga z laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej do leku na półce w aptece nie jest łatwa, ale już wstępne wyniki badań naukowców z PK wywołały duże zainteresowanie rynku farmaceutycznego.

Nad projektem pracuje zespół pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej w składzie mgr inż. Damian Kułaga, mgr inż. Anna K. Drabczyk, mgr inż. Magdalena Malinowska, mgr Grzegorz Satała, dr n. farm Łukasz Szeleszczuk, dr inż. Paweł Śliwa oraz dr inż. Bożena Tyliszczak.

 

Na zdjęciu dr inż. Jolanta Jaśkowska / fot. Dawid Tomera

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners