Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

OneRepublic - Waking Up
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

09.08
2022
Silna reprezentacja Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu „Dyplom z Archicadem”

Silna reprezentacja Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu „Dyplom z Archicadem”

 
Silna reprezentacja Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu „Dyplom z Archicadem”
Młodzi architekci z Politechniki Krakowskiej znów pokazali wielką klasę. W rozstrzygniętym niedawno konkursie „Dyplom z Archicadem”, organizowanym przez firmę WSC, aż 8 projektów inżynierskich i magisterskich obronionych na Wydziale Architektury PK zostało docenionych nagrodami oraz wyróżnieniami.

Głównym celem konkursu „Dyplom z Archicadem” jest wyłonienie najciekawszych studenckich projektów w zakresie architektury, urbanistyki, architektury wnętrz i architektury krajobrazu, wykonanych przy pomocy programu Archicad, opracowanego przez firmę Graphisoft z myślą o zastosowaniu w projektowaniu architektonicznym. Rozstrzygnięcia konkursu, wyboru laureatów i przyznania wyróżnień dokonało jury konkursowe. V edycja konkursu objęła prace dyplomowe obronione w roku 2021 oraz na początku roku 2022. Rywalizacja została podzielona na dwie kategorie: prace magisterskie oraz prace inżynierskie. W tej pierwszej finalistami zostało dwoje absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. 

I miejsce zajęła (nagroda w wysokości 6 tys. zł) Alicja Nowak – autorka pracy „Nowy WyDźwięk – Centrum Muzyki w bunkrze Flakturm IV”. Dyplom został zrealizowany pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Marii Żychowskiej. Jury doceniło udaną redefinicję przestrzenną, funkcjonalną i symboliczną wieży-bunkra przeciwlotniczego Flakturm IV z okresu drugiej wojny światowej. Obiekt znajduje się w Hamburgu. Budynek przez kilkadziesiąt lat stanowił dominantę dla okolicy i budził negatywne skojarzenia. Projekt absolwentki PK mierzy się z wyzwaniem nadania nowego znaczenia przestrzennego i znaczeniowego. Jury zwróciło uwagę na temat oraz autorską próbę dania drugiej szansy obciążonemu historycznie budynkowi. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu: Niechciana przeszłość ma szansę na pożądaną i użyteczną przyszłość. Cała praca jest spójna zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym. Na III miejscu w konkursie uplasował się (3 tys. zł nagrody) Bartosz Iwanow, twórca projektu „Pierwsza Kolonia Marsjańska”. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich. W uzasadnieniu przyznania nagrody jury napisało: Kolonizacja obcych planet to szereg wyzwań jakim będą musieli sprostać śmiałkowie, m.in. z szerokiej palety zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Nowe zmienne zjawiska, nie występujące na naszej planecie, które trzeba brać pod uwagę powodują, że projektując w nowych warunkach musimy szukać nowych rozwiązań i stajemy przed nowymi wyzwaniami. Na uwagę zasługują dyspozycje urbanistyczne w zmienionych kosmicznych regułach gry.
 
Wśród prac magisterskich, jury przyznało także wyróżnienia, w tym aż cztery dla dyplomów z PK. Otrzymali je: Julia Sierpień („Za kulisami industrialu – redefinicja poprzemysłowej tkanki na przykładzie opuszczonej Destylarni w Ferrarze”, promotor: dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, prof. PK, promotor pomocniczy: dr hab. inż. arch. Michał Krupa, prof. PK), Joanna Zimna („Zespół hotelowy przy istniejącej winnicy w Monte d’Oiro w Portugalii”, promotor: prof. dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich), Paweł Łukaszczyk („Okrąglaki. Modernizacja i adaptacja zespołu wypoczynkowego Lucień na ośrodek pocovidowy w Miałkówku”, promotor: dr inż. arch. Barbara Zin, prof. PK), Paweł Mytnik („Przestrzenie produkcji – budynek dla miejskich wytwórców na Zabłociu”, promotor: dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc). 
 
W kategorii prace inżynierskie III miejsce zajął Mateusz Dziuba (2 tys. zł). Promotorem jego pracy pt. „Teoria widzenia – projekt galerii sztuk wizualnych z adaptacją ruin fortu nr 4 Błonia na Cichym Kąciku w Krakowie” był dr inż. arch. Jarosław Huebner, prof. PK. – Nagrodę przyznano za wrażliwe i głęboko analityczne podejście do wyboru form kształtowania zarówno funkcji jak i formy oraz faktury zabudowy. Na pochwałę zasługuje szerokie spektrum przeanalizowanych kontekstów. Od próby wykorzystania wartości historycznych lokalizacji poprzez namysł nad sposobem fakturowania brył, aż po ciekawy eksperyment ze zmaterializowaniem w architekturze dorobku teoretycznego Władysława Strzemińskiego. Ten dialog wielu skal, połączony z pokorą i prostotą rozwiązań sprawia, że projekt czyta się ciekawie i z zainteresowaniem. Całość podkreśla właściwie dobrana szata graficzna plansz – napisało w uzasadnieniu jury konkursu. Wyróżnienie w kategorii prac inżynierskich przyznano Dominice Cieplak, autorce pracy „Motel Druim Uachdair, Szkocja” (promotor: dr hab. inż. arch. Piotr Winskowski, prof. PK). 
 

 

Lista laureatów konkursu „Dyplom z Archicadem” tutaj
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners