Various Artists - KSU / Na krawedzi

Rynek w Nowym Wiśniczu zaprojektowany przez studentów architektury PK

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego Rynku w Nowym Wiśniczu. Zwycięski projekt przygotował zespół studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej: Anna Bułat, Dominika Chodor, Arleta Łysek i Magdalena Filipowicz. Uroczysta gala wręczenia nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy odbędzie się 8 czerwca w salach Zamku w Nowym Wiśniczu.

Konkurs zorganizował Urząd Gminy w Nowym Wiśniczu, Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu. Był skierowany do studentów specjalności projektowych. Uczestnicy mieli stworzyć koncepcję zagospodarowania przestrzennego Rynku w Nowym Wiśniczu o powierzchni ok. 1,4 ha. Koncepcja miała uwzględnić istniejącą zieleń oraz ukształtowanie terenu, a ponadto być zgodna z wytycznymi konserwatorskimi. W projekcie należało umieścić dodatkowe elementy: parking (2-3 miejsca dla autobusów), obsługa stanowisk targowych i funkcji handlowych Rynku, stragany do sezonowego handlu warzywami i owocami (3 stanowiska), stanowiska tymczasowe używane w dniach targowych, a także ławki i tymczasową scenę polową oraz teren pod fontannę.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano zespołowi studentów architektury Politechniki Krakowskiej w składzie: Konrad Brzykcy, Filip Bułaś, Dawid Bułaś. Jury doceniło lapidarność koncepcji i czystość kompozycji. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Nadia El Bably z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Katarzyna Koryga z Wydziału Architektury PK oraz zespół studentów Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Marcelina Pasek, Ewelina Pietrzykowska, Dorota Piskorz). Zdobywcy nagród głównych otrzymali nagrody finansowe, wyróżnieni - nagrody rzeczowe.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.architektura-krajobrazu.pk.edu.pl