Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coldplay - Clocks
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

08.10
2020
Ruszyła budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej

Ruszyła budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej

 
Ruszyła budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej
Na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach ruszyła budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej.

To strategiczne dla uczelni, ale też Krakowa i Małopolski, centrum badań służące m.in. walce ze smogiem i poprawie jakości powietrza. Symbolicznego wbicia łopaty pod budowę dokonali rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz i Andrzej Duda, prezes firmy Polbau Sp. z o.o., wykonawcy prac budowlanych. Budowa laboratorium ma się zakończyć do połowy 2022 r. Całkowita wartość projektu to ponad 24,6 ml zł, z czego 17,7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. 
 
Nowe laboratorium Wydziału Inżynierii Lądowej powstanie na terenie kampusu Politechniki w Czyżynach przy al. Jana Pawła II 37. Będą tu prowadzone badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie. Wśród najważniejszych realizowanych tematów badawczych, oprócz tych związanych z oddziaływaniem wiatru w miastach, transportem zanieczyszczeń i sposobami dynamicznego wpływania na redukcję smogu, będą także problemy inżynierii wiatrowej, energetyki wiatrowej, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi, aerodynamiki i dynamiki budynków, w tym badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem. – To strategiczne tematy badawcze dla naukowców i studentów z kilku wydziałów Politechniki, ale też niezwykle ważne tematy dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Wszyscy chcemy przecież żyć w zdrowym i przyjaznym środowisku, oddychać czystym powietrzem. W nowym laboratorium nasi naukowcy będą szukać rozwiązań i odpowiedzi na najpilniejsze problemy miast i regionów i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.
 
Wyniki badań prowadzonych w Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK dostarczą planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy, przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Posłużą także jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych. Na podstawie wyników prowadzonych w LAŚ badań można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań, już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym.
 
W budynku laboratorium na powierzchni 1665,32 m2 zaprojektowano m.in. dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast planowane wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m x 24 m długości dla większego oraz 8 m x 21 m dla mniejszego tunelu. To zapewni naukowcom PK znaczącą poprawę warunków i możliwości badawczych w porównaniu do tych, którymi dysponuje teraz Laboratorium Inżynierii Wiatrowej (LIW) PK z obecnym tunelem wiatrowym.
 
W uroczystym przekazaniu placu budowy i rozpoczęciu inwestycji udział wzięli m.in. rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK dr hab. inż. Andrzej Szarata, prof. PK, koordynatorzy projektu LAŚ prof. Andrzej Flaga i dr inż. Łukasz Flaga z LIW PK, byli rektorzy uczelni prof. Jan Kazior i prof. Kazimierz Furtak, kanclerz uczelni Leszek Bednarz, pracownicy PK odpowiedzialni za przygotowanie projektu LAŚ oraz przedstawiciele firmy Polbau, generalnego wykonawcy inwestycji z prezesem Andrzejem Dudą na czele.
 
Przekazanie placu pod budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej 
 
 
Polbau Sp. z o.o., wygrała przetarg na realizację – w terminie do 30 czerwca 2022 r. – prac budowlanych o wartości 14,6 mln zł. Całkowita wartość projektu LAŚ to ponad 24,6 ml zł, z czego 17,7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, przekazane Politechnice przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Pozostała część to środki własne uczelni.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners