Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Flipsyde - Happy Birthday
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

12.08
2025
Rusza drugi nabór do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Rusza drugi nabór do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 
Rusza drugi nabór do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO
W 2025 roku po raz pierwszy w historii odbywają się aż dwa nabory do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Pierwszy jest już za nami, a drugi właśnie się rozpoczyna. Od początku istnienia inicjatywy, która jest realizowana przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków, wsparcie otrzymało prawie 230 projektów literackich. Na nagrody w tym naborze – podobnie jak w poprzednim – przeznaczono 200 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 września.

Nagroda KMLU jest kolejnym – obok przyznawanych od 1994 roku Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa oraz nagród literackich w dziedzinie poezji, prozy, debiutu czy książki dziecięcej – doskonale funkcjonującym narzędziem wsparcia dla lokalnego środowiska literackiego. Wyróżnienie wspomaga inicjatywy wiążące się z literackim dziedzictwem miasta i współtworzące jego zróżnicowaną współczesność.

Wyróżnione projekty mogą liczyć nie tylko na nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 200 tys. zł, ale również na promocję na kanałach społecznościowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz w ramach zorganizowanych specjalnie dla nich spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Dotychczasowi laureaci i laureatki reprezentowani byli zarówno przez duże wydawnictwa działające na rynku książki (m.in. wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Literackie), jak i przez oficyny niszowe (m.in. Wydawnictwo Ha!art, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Officyna, Fundację KONTENT, Wydawnictwo Wolno).

Ukazało się już siedem książek wyróżnionych w pierwszym tegorocznym naborze do Nagrody KMLU: „SOS Stowarzyszenie Obrońców Smoków” Anny Nowackiej i Oli Bylicy, „Dojczyzno moja” Dagmary Kraus w tłumaczeniu Ryszarda Wojnakowskiego, „Antologia poetek nowogreckich. By słowo swoje własne powiedzieć” w tłumaczeniu Leszka Paula, „Po prostu chcę podzielić się chwilą” Anny Gruver, „livestream” Jakuba Gutkowskiego, „Zadzwoniła do mnie miłość” Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i „Trzewia” Aleksandry Paduch.

Do tej pory wsparcie otrzymały projekty literackie m.in.: Alicji Zioło („Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”), Łukasza Barysa („Małe pająki”), Jadwigi Maliny („Przysłona”), Barbary Sadurskiej („Rada smoków”, „Bajka”, „Bajeczka”), Agaty Puwalskiej („Otwarte światy”), Moniki Śliwińskiej („Książę. Biografia Tadeusza Boya Żeleńskiego”), Elżbiety Łapczyńskiej („Mowa chleba”), Oskara Hedemanna (tłumaczenie książki „Brutalizm”), Marcina Oskara Czarnika („Misterium”), Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego („Śmierć na Wenecji”), Anny Goc („Głusza”), Katarzyny Kobylarczyk („Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”), Małgorzaty Lebdy („Łaskawe”), Cezarego Łazarewicza („Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”), Radka Raka („Agla. Alef”), czy Ishbel Szatrawskiej („Toń”). Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie.

O wysokim poziomie nagradzanych projektów świadczą sukcesy ich twórców i twórczyń, którzy tylko w 2023 i 2024 roku otrzymali kilkadziesiąt nominacji, nagród i wyróżnień w najważniejszych konkursach literackich w Polsce. Wśród sukcesów należy wymienić chociażby nominacje do Paszportów „Polityki” dla Elżbiety Łapczyńskiej i Mateusza Pakuły, nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Katarzyny Kobylarczyk i Małgorzaty Nocuń, nominację do Nagrody Literackiej Gdynia dla Mateusza Górniaka, a także nominację do Nagrody Conrada oraz przyznanie Wawrzynu. Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2023 (nagroda główna i nagroda czytelników) dla Ishbel Szatrawskiej.

Wśród 20 książek nominowanych do nagrody literackiej Nike znalazły się trzy pozycje twórców wyróżnionych Nagrodą KMLU: Ewy Lipskiej, Małgorzaty Lebdy i Cezarego Łazarewicza. W ostatnich latach książki autorów uhonorowanych Nagrodą KMLU zaklasyfikowały się również do finałów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Literackiej Gdynia i wielu innych.

Jak aplikować?

Nagroda KMLU ma charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom/pisarkom, ilustratorom/ilustratorkom, redaktorom/redaktorkom i tłumaczom/tłumaczkom uczestniczącym w powstaniu publikacji książkowych. O wyróżnienie mogą się ubiegać wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców i twórczyń.

Wniosek powinien zawierać m.in. opis projektu wydawniczego, dotychczasowe dokonania kandydata w zakresie działalności literackiej i recenzję planowanej publikacji. Jeden wniosek o przyznanie nagrody może dotyczyć wyłącznie jednego autora, niezależnie od tego, czy stworzony przez niego utwór jest dziełem samodzielnym czy współautorskim.

Termin nadsyłania zgłoszeń do szóstej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO upływa o godz. 12.00 10 września. Aktualny nabór dotyczy książek, które zostaną opublikowane do 31 grudnia. Ogłoszenie laureatów/laureatek nastąpi nie później niż 8 października.

Szczegółowe informacje o dokumentacji wnioskowej koniecznej do wzięcia udziału w konkursie znajdują się w regulaminie Nagrody KMLU i na stronie.

Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO, ustanowiona w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania stojące przed branżą książkową. Wyróżnienie jest elementem Programu Patronackiego KMLU realizującego kluczowe założenia strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030.

Organizatorem konkursu o Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (zgodnie z uchwałą nr XXXVII/972/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2020 roku).

Załączniki:

W razie pytań dotyczących postępowania konkursowego prosimy o kontakt z Anną Gulińską z zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO: anna.gulinska@kbf.krakow.pl, tel. +48 789 359 521.

---

Źródło: Krakow.pl

 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners