28.02
2024
„Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” – wystawa w Galerii GIL
W Galerii GIL na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 na widzów czeka wystawa końcowa projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”. To okazja do zapoznania się z pracami laureatów ogólnopolskiego konkursu studenckiego pn. „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”, rozstrzygniętego w lipcu ub. roku, a także planszami z modelowymi koncepcjami, opracowanymi przez zespoły projektowe łączące dydaktyków i studentów kierunków architektura i architektura krajobrazu Wydziału Architektury PK. Ekspozycję można oglądać do 14 marca.
Ogólnopolski konkurs studencki „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” został zorganizowany wiosną 2023 r. przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono studentów architektury, architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych. Zadanie konkursowe polegało na kompleksowym zagospodarowaniu działki siedliskowej w ramach spójnej koncepcji łączącej dom z ogrodem, osadzonej w krajobrazie Hrubieszowa i przyjaznej dla środowiska i klimatu. Ponadto, koncepcja musiała wpisywać się w tożsamość kulturową miejsca oraz wykorzystywać rozwiązania oparte na przyrodzie i lokalnych tradycjach architektonicznych, budowlanych i ogrodowych, a także współczesne eko-technologie.
Do konkursu zakwalifikowało się 19 interdyscyplinarnych zespołów projektowych. I nagrodę zdobył Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej. W uzasadnieniu wyboru napisano, że projekt przygotowany przez ówczesnego studenta PK nawiązuje do tradycji i tożsamości miejsca, a zarazem stanowi oryginalną i twórczą interpretację archetypu domu hrubieszowskiego. Autor zwycięskiego projektu został także wysoko oceniony za zrównoważony, pro-środowiskowy, funkcjonalny i wpisujący się w lokalne tradycje ogrodowe sposób zagospodarowania działki i ogrodu przydomowego. Jury konkursu zdecydowało także o przyznaniu kilku wyróżnień.
Prace laureatów konkursu można teraz zobaczyć na wystawie w politechnicznej Galerii GIL. Co więcej, ekspozycja jest poszerzona o projekty przygotowane przez zespoły łączące dydaktyków i studentów kierunków architektura i architektura krajobrazu z Wydziału Architektury PK. Ich uzupełnieniem będzie rozwinięcie projektu konkursowego autorstwa Mateusza Bindy oraz nagrodzonej wyróżnieniem studentki architektury krajobrazu Małgorzaty Pięciorak. Tę część wystawy nazwano „10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem”.
« powrót