Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

14.11
2024
Renowacja “Łupinki” jako projekt badawczy – hołd obecnych studentów PK dla tych sprzed lat

Renowacja “Łupinki” jako projekt badawczy – hołd obecnych studentów PK dla tych sprzed lat

 
Renowacja “Łupinki” jako projekt badawczy – hołd obecnych studentów PK dla tych sprzed lat
Cała społeczność Politechnika Krakowska doskonale ją kojarzy, a studenci od tego roku akademickiego biorą aktywny udział w jej renowacji. “Łupinka”, czyli politechniczna kawiarnia zlokalizowana na dziedzińcu głównym Kampusu PK przy ulicy Warszawskiej, właśnie jest w przebudowie. Swój udział w tym przedsięwzięciu mają studenci IV roku kierunku budownictwo, którzy wykorzystują inwestycję do prowadzenia badań nad wyjątkową, modernistyczną konstrukcją żelbetową “Łupinki”. Koordynatorem projektu jest mgr inż. Łukasz Ślaga z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych na Wydziale Inżynierii Lądowej PK.

– Najstarszy i jednocześnie najbardziej charakterystyczny element budowli ma ponad 60 lat, więc wymagała ona, aby dostosować ją do dzisiejszych warunków technicznych. Wymienione zostanie wszystko, co było wtórne. Między innymi elewacja, która wcześniej była szklano-stalowa, a teraz będzie aluminiowa. Główna konstrukcja - czyli właśnie ta żelbetowa “łupina” - będzie wzmacniana, bo minął okres jej trwałości. Standardowo jest to około 50 lat – mówi mgr inż. Łukasz Ślaga.
 
Tu do akcji wkraczają studenci Politechniki Krakowskiej z kierunku budownictwo. W ramach przedmiotu dyplomowego "Technologia wykonania i wzmacniania konstrukcji z betonu" odtwarzają numerycznie pierwsze modele budowli, które powstały w latach 60. ubiegłego wieku. Ponadto analizują stan techniczny konstrukcji i proponują rozwiązania dotyczące jej wzmocnienia. – Szczególnie tutaj chodzi o elementy przynoszące rozpór. To są takie ściągi, które były położone w ziemi i zostały odkopane. Nie są w bardzo złym stanie, ale widać na nich ząb czasu – mówi mgr inż. Łukasz Ślaga. – Studenci regularnie wizytują budowę. Nie prowadzą oczywiście jako takich prac budowlanych, bo do tego celu uczelnia zatrudniła firmę zewnętrzną, ale robią praktycznie wszystkie prace okołobudowlane: inwentaryzację geometryczną, zdjęciową oraz analizy i obliczenia statyczno-wytrzymałościowe samej kopuły – dzięki temu młodzież uczy się w sposób praktyczny, a jednocześnie prowadzi badania, które będą podstawą do zaliczenia przedmiotu dyplomowego. Efektem przeprowadzonych analiz będzie też artykuł techniczny, który zostanie rozesłany do czasopism naukowych traktujących o budownictwie.
 
Władze Wydziału Inżynierii Lądowej podkreślają, że to pilotażowy projekt oparty o model Project Based Learning. – Cała grupa studentów w ramach danego przedmiotu jest zaangażowana w przedsięwzięcie zgodnie z istniejącym sylabusem. Nie trzeba w tym celu zmieniać programu kształcenia. Dodatkowo wywołuje to u studentów entuzjazm i pasję. Dzięki temu zupełnie inaczej osiąga się rezultaty dydaktyczne niż w drodze siedzenia przy biurku na sali wykładowej. Na pewno też młodzież będzie miała wielką satysfakcję, że w jakiś sposób przyłożyła się do rewitalizacji „Łupinki” – mówi dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.
 
Dodatkowym celem projektu jest przypomnienie społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej, że “Łupinka” to spora część żywej historii uczelni. Jako taka powinna być miejscem nie tylko serwowania najlepszej kawy w mieście, ale też badań naukowych. Miejscem wspólnym zarówno dla studentów, jak i pracowników PK.
 
Historia “Łupinki” liczy dokładnie 61 lat. Jej źródło to projekt badawczy rozpoczęty w 1963 roku przez doc. dr inż. Sylwestra Oleszkiewicza oraz dr inż. Zbigniewa Parzniewskiego, którzy postanowili zaprojektować i zrealizować konstrukcję tak zwanej powłoki samokształtnej. – Docent Oleszkiewicz prowadził badania modelowe w Katedrze Budownictwa Żelbetowego, jak się wówczas nazywała. Rozpoczęły się od przygotowania modelu siatki z prętów, która była pierwotnie wykonana z plastiku. Siatka była następnie podnoszona, żeby zobaczyć, jak się kształtuje powłoka w zależności od geometrii tej siatki. Efektem tych prac były dwa modele: jeden odkształcał się bardziej, drugi mniej. “Łupinka” powstała w oparciu o ten pierwszy – mówi mgr inż. Łukasz Ślaga.
 
Sklepienie budynku w formie takiej, jaką znamy, powstało poprzez zbudowanie masztu w punkcie centralnym konstrukcji i podwieszeniu na nim opisanej wyżej siatki, tym razem już stalowej. Ta była początkowo płaska, ale po jej podniesieniu w kilku punktach - po kilku próbach - zaczęła nabierać charakterystycznego kształtu łupiny orzecha, który ma obecnie. – Tak powstał szkielet, na który nałożono rodzaj bardzo drobnej siatki, a następnie pokryto ją betonem natryskowym. To było o tyle nowatorskie, że tego typu konstrukcje w tamtym czasie były wykonywane na kosztownych szalunkach i krążynach. Dzisiaj używamy do tego powłok pneumatycznych, na przykład balonów, na których wykonuje się zbrojenia i na nie nakładany jest beton. Tutaj zbrojenie stanowiło jednocześnie szalunek – tłumaczy mgr inż. Łukasz Ślaga. – Po zakończeniu budowy w 1963 roku konstrukcja właściwie nie miała żadnej sprecyzowanej funkcji. Ona sobie po prostu “była”, jak rzeźba. Czasami pod nią parkowały samochody, by je chronić przed opadami.
 
Na przełomie lat 60. i 70. pracownicy Katedry Budownictwa Żelbetowego pomyśleli, że skoro projekt badawczy się zakończył, a na dalsze zastosowanie budowli nie ma pomysłu, to może warto ją rozebrać. Temu sprzeciwili się ówcześni studenci Politechniki Krakowskiej, którzy bardzo polubili klimatyczną, charakterystyczną, żelbetową łupinę na dziedzińcu Kampusu PK i nie chcieli, aby znikła. Sprzeciw studencki zaowocował pomysłem adaptacji konstrukcji do celów użytkowych. Tak właśnie powstała baro-kawiarnia “Łupinka”, która służy społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej jako miejsce spotkań, relaksu i serwowania smacznego smacznych kaw i przekąsek. Obecne zaangażowanie studentów budownictwa PK w odnowę “Łupinki” jest hołdem dla tych studentów, dzięki którym ona wciąż istnieje.
 
„Łupinka” jest jedną z budowli uwzględnionych w projekcie edukacyjnym  „Krakowski Szlak Modernizmu” i stworzonej w jego ramach bazie danych, prowadzonej przez krakowską fundację Instytut Architektury.
 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners