Porozumienie, które stworzy też nowe możliwości dla studentów i doktorantów uczelni, podpisali w Krakowie w środę 7 lipca 2021 r. rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz i Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO sp. z o.o. do spraw rozwoju i zarządzania produktami.
Współpraca PK i FAKRO trwa od wielu lat. Producent okien dachowych wielokrotnie korzystał z zaplecza badawczego Politechniki i wiedzy jej pracowników, by weryfikować i ulepszać swoje produkty. Naukowcy z PK w certyfikowanych laboratoriach uczelni zajmowali się m.in. pomiarami oraz obliczaniem współczynnika przenikania ciepła okien dachowych z wykorzystaniem różnych metod naukowych, oceną produktów za pomocą kamer termowizyjnych czy obliczaniem współczynnika przewodzenia ciepła. Umowa podpisana 7 lipca rozszerza kooperację i wyznacza jej strategiczne obszary.
– Naszą współpracę – biznesu z nauką – wznosimy dzięki nowemu porozumieniu na zaawansowany poziom, opierając się na wspólnym przekonaniu, że musimy stale inwestować w rozwój, zarówno technologiczny, jak i rozwój kompetencji i świadomości ludzi. Współpraca z FAKRO, firmą o globalnej marce i międzynarodowych osiągnięciach, jest dla Politechniki Krakowskiej zaszczytem i niezwykłą inspiracją – podkreśla prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej. – Nasz partner śmiało podejmuje konkurencję na światowym rynku, stawiając na innowacje i kierując się wartościami bliskimi naszej misji, a to m.in. odpowiedzialność za rozwój polskiej gospodarki i jej pozycję w międzynarodowej przestrzeni ekonomicznej. Dlatego cieszymy się, że FAKRO wybrało naszych naukowców i nasze laboratoria jako ekspertów i miejsce wsparcia dla rozwoju swoich innowacyjnych produktów.
W ramach porozumienia Politechnika i firma FAKRO zobowiązały się do realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, w tym w ramach krajowych i międzynarodowych sieci współpracy, a także testowania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, również współpracy w zakresie tworzenia prototypów i instalacji demonstracyjnych. – Wspólne wyzwania, które podejmiemy z tak ambitnym i aktywnym na światowych rynkach partnerem jak FAKRO, dotyczyć będą m.in. realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach prestiżowych programów unijnych. Liczymy, że zaowocują one m.in. wspólnymi zgłoszeniami patentów i wzorów użytkowych. W obszarze tym zarówno Politechnika Krakowska, jak i Fakro mają doświadczenia i sukcesy, ale razem możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.
Zakres prac, które będą realizowane w laboratoriach uczelni, jest niezwykle bogaty. Eksperci z PK zajmą się m.in. poprawą izolacyjności cieplnej stosowanych rozwiązań, obliczaniem parametrów cieplnych przegród, badaniem produktów w komorze typu „woda- powietrze”, badaniem aerodynamicznym produktów w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, obliczeniami wytrzymałościowymi części i elementów mechanizmów, wzornictwem przemysłowym, badaniami własności fizyko-mechanicznych materiałów, kompatybilnością materiałową, badaniami właściwości chemicznych materiałów, współpracą w powstawaniu nowych materiałów i technologii produkcji, projektowaniem automatyki.
– Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę badawczą z Politechniką Krakowską, wiążemy duże nadzieje z możliwością korzystania z nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego uczelni oraz eksperckiego wsparcia jej specjalistów, także w formie szkoleń dla naszych pracowników czy doradztwa technologicznego czy programistycznego. Liczymy też na możliwość współuczestniczenia w sieciach międzynarodowej współpracy, w których działa już Politechnika – mówi Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO. Jak dodaje, na kooperacji PK i FAKRO skorzystają również studenci i doktoranci PK: – Mamy dla nich szeroką ofertę - wizyt studyjnych, praktyk zawodowych i staży w naszej firmie, a potem także atrakcyjne oferty pracy dla młodych inżynierów. Są już w naszym zespole absolwenci Politechniki Krakowskiej, jesteśmy bardzo zadowoleni z ich dokonań i kreatywności. Liczymy, że podpisanie umowy wpłynie również pozytywnie na rozwój naszej kadry.
Na ten aspekt współpracy zwraca też uwagę rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz: – Nasi studenci i doktoranci będą mogli czerpać z wiedzy i doświadczeń liderów oraz pracowników FAKRO, a także poznawać nowoczesne zaplecze produkcyjne i badawcze firmy. To będzie znakomity zawodowy poligon, podnoszący kwalifikacje naszych studentów i dający im mocną pozycję na rynku pracy – mówi rektor PK. Jak dodaje, FAKRO już wcześniej wspierało żaków z PK m.in. jako współfundator stypendiów dla najlepszego studenta Wydziału Inżynierii Lądowej czy sponsor wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Firma FAKRO powstała w 1991 r. jako mały, rodzinny zakład. Współzałożycielem i prezesem zarządu jest Ryszard Florek – absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (obecnie: Wydział Inżynierii Lądowej). Spółka rozwinęła się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. W skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 4000 osób, wchodzi 11 spółek produkcyjnych oraz 17 dystrybucyjnych. Produkty FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach świata. W ofercie firmy znajdują się przede wszystkim: okna dachowe drewniane i aluminiowo-tworzywowe o różnych konstrukcjach i sposobach otwierania, okna do dachów płaskich, świetliki rurowe, akcesoria do okien dachowych, akcesoria montażowe. FAKRO jest producentem schodów strychowych. Oferuje też kompleksową ofertę stolarki otworowej do zastosowania w budynkach inteligentnych.