THE CRANBERRIES - Linger

2024
Rada Muzeum PK podziękowała prof. Piechnikowi za wieloletnią troskę o dziedzictwo uczelni

18 lipca 2024 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Muzeum Politechniki Krakowskiej. Było ono okazją do złożenia podziękowań profesorowi Stefanowi Piechnikowi za 18-letni aktywny udział w pracach Rady Muzeum PK.

Uroczyste posiedzenie Rady Muzeum PK było pełne wzruszających momentów. W obecności członków Rady Muzeum i zespołu pracowników rektor uczelni prof. Andrzej Szarata złożył podziękowanie prof. Stefanowi Piechnikowi za wieloletnią pracę na rzecz Muzeum PK, wsparcie w budowaniu tożsamości i troskę o dziedzictwo Politechniki.

Prof. Stefan Piechnik jest członkiem Rady Muzeum od 2006 r. W gremium tym początkowo był przedstawicielem Wydziału Inżynierii Lądowej, a później przedstawicielem Rektora PK. Działania prof. Piechnika w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju muzeum. Zabiegał on m.in. o umocowanie Muzeum PK w strukturach prorektora. Prof. Piechnik zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jego opinie niejednokrotnie nadawały kierunek pracom Muzeum PK. – Profesor Stefan Piechnik współpracował z takimi osobami jak Izydor Stella Sawicki, Zdzisław Siedmiograj czy Michał Życzkowski, którzy współtworzyli Politechnikę w Krakowie u samych jej początków i w pierwszych latach powojennych. Dzięki temu często wspomagał pracowników Muzeum PK rozwiewając wątpliwości wynikające z zawiłości faktów historycznych – mówi Lilianna Lewandowska, kierownik Muzeum Politechniki Krakowskiej.

Z Politechniką Krakowską prof. Stefan Piechnik związany jest od 1951 r. Wówczas został on zatrudniony w Katedrze Matematyki jako asystent prof. Siedmiograja. W 1960 roku obronił doktorat pod kierunkiem prof. M. Życzkowskiego, a trzy lata później otrzymał habilitację. W 1971 r. został profesorem nadzwyczajnym, z kolei w 1982 r. profesorem belwederskim. Przez 14 lat zasiadał we władzach dziekańskich Wydziału Inżynierii Lądowej, przez 4 kadencje kierował Wydziałem jako dziekan. W latach 1978-1981 pełnił funkcję prorektora PK. Prof. Stefan Piechnik jest autorem, a także współautorem kilkudziesięciu artykułów i 4 podręczników, które ustanowiły standard nauczania o wytrzymałości materiałów. Od wielu lat jest autorytetem w dziedzinie reologii.