Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Czeslaw Spiewa - Pozycie Malzenskie
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

18.03
2022
Projekty z Politechniki Krakowskiej docenione w konkursie M-ERA.NET Call 2021

Projekty z Politechniki Krakowskiej docenione w konkursie M-ERA.NET Call 2021

 
Projekty z Politechniki Krakowskiej docenione w konkursie M-ERA.NET Call 2021
Cztery projekty, w które zaangażowani są badacze z Politechniki Krakowskiej, zostały docenione i uzyskały dofinansowanie w konkursie M-ERA.NET Call 2021. Trzy z nich są efektem współpracy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydziału Inżynierii Lądowej PK, realizowanej w ramach interdyscyplinarnej grupy badawczej GEOMAT. Finansowe wsparcie uzyskał też wspólny projekt naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki i Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.

 

Celem programu M-ERA.NET 3 jest koordynacja badań naukowych i prac rozwojowych, a w efekcie zbudowanie silnego środowiska naukowego i wzmocnienie europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Międzynarodowe projekty finansowane w ramach M-ERA.NET 3 mają łączyć badania materiałowe z potrzebami przemysłowymi. Konsorcjum trzeciej edycji programu M-ERA.NET składa się z 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. 
 
Jednym z przedsięwzięć, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu jest projekt „3D-FOAM: Spienione materiały geopolimerowe dla technologii przyrostowych stosowanych w budownictwie” (Foamed Geopolymer Made by Additive Manufacturing for the Construction Technology Applications), realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, któremu lideruje Politechnika Krakowska. W jego skład wchodzą – poza PK – firma ATMAT Sp. z o.o. z Polski, a także zagraniczne uczelnie: Riga Technical University (Łotwa), University of Miskolc (Węgry) oraz National Ilan University (Tajwan). Głównym celem projektu jest opracowanie spienionych materiałów mineralnych do wytwarzania przyrostowego – technologii druku 3D, zwłaszcza kompozytów geopolimerowych i hybrydowych kompozytów geopolimerowych o właściwościach dostosowanych do druku metodą addytywną. Kierownikiem konsorcjum projektowego jest dr inż. Dariusz Mierzwiński z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Za koordynację prac ze strony WIL odpowiedzialna jest dr inż. Katarzyna Mróz, zaś ze strony WiMiF dr hab. inż. Marek Hebda, prof. PK.
 
Projekt „GEOSUMAT: Materiały dla gospodarki o obiegu zamkniętym – kompozyty geopolimerowe na bazie odpadów przemysłowych ze wzmocnieniem hybrydowym” (Materials for circular economy – industrial waste based geopolymers  composites with hybrid reinforcement) to kolejny międzynarodowy projekt, który uzyskał środki na badania. Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowania nowych, przyjaznych dla środowiska, wzmocnionych włóknami kompozytów geopolimerowych na bazie odpadów przemysłowych i górniczych. Członkowie konsorcjum chcą umożliwić ponowne wykorzystanie lokalnych zasobów odpadów w celu wspierania przedsiębiorstw i przyczyniania się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto, efektem projektu jest opracowanie materiałów, które umożliwią redukcję dwutlenku węgla poprzez jego wychwytywanie już na etapie produkcji materiału. W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą Politechnika Krakowska, Arctic University of  Norway  (Norwegia) – lider, Babeș‐Bolyai University (Rumunia), Czech Technical University in Prague  (Republika Czeska), a także przedsiębiorstwa: Gerosion  (Islandia), Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Górnicze Górtech Sp. z o.o. (Polska), CHEMSTR – Šafařík (Republika Czeska), ReforceTech AS (Norwegia). Działania ze strony Politechniki koordynuje dr inż. Michał Łach z WIMiF, a kierownikiem zadań na Wydziale Inżynierii Lądowej jest dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK.
 
Trzecie przedsięwzięcie – projekt „MAR-WRECK: Opracowanie kompozytów geopolimerowych jako materiału do ochrony niebezpiecznych wraków i innych krytycznych konstrukcji podwodnych przed korozją” (Development of geopolymer composites as a material for protection of hazardous wrecks and other critical underwater structures against corrosion) związany jest z opracowaniem opłacalnej metody zabezpieczania obiektów podwodnych, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum w składzie: Politechnika Krakowska, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy) – lider, Technical University of Liberec (Republika Czeska) i HIBRID Sp. z o.o. (Polska). Kierownikiem ze strony PK jest dr inż. Kinga Korniejenko z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, za działania ze strony WIL odpowiada mgr inż. Mateusz Sitarz.
 
Wymienione międzynarodowe inicjatywy z finansowaniem w ramach M-ERA.NET Call 2021 nie są jedynymi przykładami współpracy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki i Wydziału Inżynierii Lądowej PK. WIL i WIMiF realizują już międzynarodowy projekt badawczy „SMART-G”, dotyczący opracowania materiałów geopolimerowych z czerwonego szlamu – odpadu kopalnianego powstającego podczas wydobycia boksytu (ERA-MIN2-3/SMART-G/1/2022). Kierownikiem ze strony PK jest dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK, za działania ze strony WIMiF odpowiada dr inż. Barbara Kozub.
 
Czwartym projektem z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, który pozyskał środki w konkursie M-ERA.NET Call 2021 jest „EkoMat – wysokowydajne anty-bakteryjne kompozyty na osnowie polimerów z biomasy wzmacniane odpadowymi cząstkami naturalnymi”. Naukowcy dążą do wytworzenia biopochodnych, przyjaznych dla środowiska materiałów o wysokich właściwościach wytrzymałościowych i podwyższonej antybakteryjności. Projekt wpisuje się w nowe wytyczne UE związane z europejskim zielonym ładem, zrównoważoną gospodarką tworzyw sztucznych oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Krakowska jako lider, Riga Technical University (Łotwa) i firma Ranplast sp. z o.o. z Małopolski. Kierownikiem międzynarodowego konsorcjum oraz kierownikiem prac na Politechnice jest dr hab. inż. Stanisław Kuciel, prof. PK. W skład grupy badawczej wchodzą m.in. dr hab. inż. Maria Kurańska, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz mgr inż. Karolina Mazur – doktorantka i pracownik badawczy na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners