Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Various Artists - Budka Suflera - Memu miastu na do widzenia
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

19.01
2021
Projekt stacji kosmicznej z Politechniki Krakowskiej otrzymał nagrodę czasopisma „A&B”

Projekt stacji kosmicznej z Politechniki Krakowskiej otrzymał nagrodę czasopisma „A&B”

 
Projekt stacji kosmicznej z Politechniki Krakowskiej otrzymał nagrodę czasopisma „A&B”
Pomysłowość młodych architektów z Politechniki Krakowskiej nie zna granic. Była już kolonia na Marsie – projekt, który w 2019 r. podbił serca jury międzynarodowego konkursu architektonicznego.

Teraz przyszła kolej na stację kosmiczną „Lem”. Autorem tej futurystycznej wizji jest mgr inż. arch. Filip Jakubczak, absolwent Wydziału Architektury. Jego praca dyplomowa zdobyła trzecią nagrodę w konkursie organizowanym przez czasopismo „A&B. Architektura i Biznes”. 
 
Wyniki 9. edycji konkursu pn. „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA” zostały ogłoszone w grudniu ub. W konkursie brały udział prace inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2018-2020. Do finału rywalizacji trafiło dwanaście dyplomów, z których jury wybrało cztery zwycięskie.
 
 
Pierwsza nagroda została przyznana absolwentce Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Karolinie Jankowskiej za pracę magisterską pt. „Bastion Miś na Dolnym Mieście w Gdańsku jako miejsce działań prośrodowiskowych. Projekt Nowej Szkoły Rzemiosła Artystycznego bazującej na idei upcyclingu”, którą obroniła w 2020 r. Druga nagroda ex aequo powędrowała do autorów prac magisterskich: Kingi Butlewskiej, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (praca pt. „ReCITY. Redefinicja pojęcia »miejska jakość życia« w mieście postindustrialnym na przykładzie Łodzi”, obroniona w 2019 r.) i Kamila Szymańskiego, wychowanka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (praca pt. „Schronisko im. Księcia Henryka w Karkonoszach”, obroniona w 2019 r.).
 
Trzecią nagrodę za niezwykłą, futurystyczną wizję otrzymał Filip Jakubczak, który w 2019 r. obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pracę magisterską pt. „Kosmiczny habitat dla 2000 astronautów. Stacja Kosmiczna »Lem«”. Projekt powstał pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Janusza Rębielaka. Inspiracją do podjęcia tematu były słowa Stephena Hawking’a. Astrofizyk w 2017 r. stwierdził, że ludzkość musi stać się gatunkiem pozaziemskim, jeżeli chce uniknąć samodestrukcji. 
 
Projekt mgr. inż. arch. Filipa Jakubczaka zakłada stworzenie wielkoskalowego kosmicznego obiektu mieszkalno‑badawczego, który będzie gościł stałych członków załogi. Stacja pozwoli także na dokowanie innych obiektów. Wreszcie stanie się bazą przystankową przy eksploracji planet Układu Słonecznego. Jak podkreśla autor, stacja została zaprojektowana tak, aby osiągnąć zarówno zasobową, jak i funkcjonalną samowystarczalność. Działające na obiekt siły obrotowe pozwolą wytworzyć efekt sztucznej grawitacji, co niezwykle istotne dla komfortu i bezpieczeństwa astronautów. 
 
Wnętrze stacji „Lem”, oddalonej od Ziemi o 36 tys. km, przyjmuje formę trójosiowego miasta ze zdystansowaną częścią odpowiedzialną za wegetację oraz przenoszenie głównych obciążeń. Wewnętrzne struktury mieszkalne mają formę zwężających się ku dołowi „nóg”, wykorzystując możliwości konstrukcyjne organicznego druku 3D oraz zmiennych sił grawitacyjnych. Przestrzeń mieszkalna została ulokowana w najniższej partii stacji, co sprawia, że działają na nią siły grawitacyjne podobne do ziemskich. Projekt absolwenta Politechniki Krakowskiej uwzględnia najnowsze możliwości technologiczne. Użyte rozwiązania projektowe w ergonomiczny sposób zapewniają humanitarne i psychologicznie korzystne warunki do stałego zamieszkania. Bezpieczeństwo zapewnia zewnętrzna membrana izolująca oraz wieloetapowa forma awaryjnej ewakuacji.
 
Więcej o futurystycznym projekcie z PK na: www.architekturaibiznes.pl
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners