Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coldplay - Clocks
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

31.03
2021
Prof. Zbigniew Kokosiński laureatem Rankingu „Innowacje 2021”

Prof. Zbigniew Kokosiński laureatem Rankingu „Innowacje 2021”

 
Prof. Zbigniew Kokosiński laureatem Rankingu „Innowacje 2021”
Twórca szachów diagonalnych – dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej – zajął 2. miejsce (kategoria Najlepsze rozwiązanie jakościowe) w Rankingu Polskiego Radia „Innowacje 2021”. Laureatów ogłoszono w piątek 26 marca.

Kapituła Rankingu przyznała nagrody w czterech kategoriach: Najlepsze rozwiązanie jakościowe, Najlepsze rozwiązanie ekologiczne, Najlepsze rozwiązanie społeczne, Najlepsze rozwiązanie usługowe. Przedsięwzięcie organizowane przez Polskie Radio służy promowaniu nowatorskich projektów, produktów, a także usług opracowanych przez polskie firmy. 
 
Laureaci każdej z kategorii zostali ogłoszeni w trakcie specjalnego wydania audycji ekonomicznej „Winien i ma” emitowanej na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. 
 
Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK (kierownik Katedry Automatyki i Informatyki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) zajął 2. miejsce ex aequo z firmą Samurai Labs sp. z o. o. w kategorii Najlepsze rozwiązanie jakościowe. Uczony z Politechniki został doceniony za świeże spojrzenie na królewską grę. Stworzył jej zupełnie nową odmianę – szachy diagonalne. 
 
Pomysł autorstwa prof. Kokosińskiego pozwala na stosowanie wszystkich reguł znanych z szachów klasycznych. Twórca jednak podkreśla, że nie da się wygrać partii w kilku posunięciach, jak to bywa czasem w szachach tradycyjnych, gdy trafimy na słabego przeciwnika. Co ważne, w tym wariancie nie trzeba inwestować w nową szachownicę. Do gry wystarczy klasyczna szachownica 64-polowa. Należy ją tylko obrócić — w stosunku do standardowego ustawienia — o kąt minus 45 stopni. 
 
Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK, który zajmuje się na co dzień zaawansowanymi problemami informatycznymi, takimi jak generacja obiektów kombinatorycznych, równoległe procesory i algorytmy, programowalne systemy cyfrowe czy optymalizacja kombinatoryczna, wymyślił nową odmianę szachów rok temu. Sam jest pasjonatem królewskiej gry od czasów szkoły podstawowej. 
 
Więcej o szachach diagonalnych można przeczytać w artykule autorstwa Lesława Petersa w czasopiśmie „Nasza Politechnika” (wydanie z grudnia 2020 r.). 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners