Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Unknown
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

02.07
2021
Prof. Joanna Ortyl z tytułem „Lider Innowacji”

Prof. Joanna Ortyl z tytułem „Lider Innowacji”

 
Prof. Joanna Ortyl z tytułem „Lider Innowacji”
Dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej otrzymała podczas czerwcowych XIV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG, które odbyły się on-line, nagrodę w konkursie „Lider Innowacji” (kategoria: Kobieta Wynalazca).
W tym samym konkursie, spółka założona przez prof. Ortyl – Photo4Chem Sp. z o.o. – również została doceniona i zdobyła statuetkę. 
 
XIV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG odbywały się w formule on-line w dniach 15-16 czerwca br. Wydarzenie służy prezentacji i promocji wynalazków i innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach na forum międzynarodowym, a także wymianie kontaktów naukowych oraz biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu oraz finansów. Targom towarzyszą różne wydarzenia, w tym konkursy. Jednym z nich jest „Lider Innowacji”, organizowany od 2001 r. Godło promocyjne i tytuł „Lidera Innowacji” to wyróżnienia honorowe przyznawane osobom i instytucjom za szczególne zasługi w dziedzinie wynalazczości, transferu technologii oraz upowszechniania kultury innowacyjności. W tym roku odbyła się już XIX edycja konkursu „Lider Innowacji”. W kategorii Kobieta Wynalazca zwyciężyła dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK (na zdjęciu / fot. NAWA) z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej
 
Kapituła konkursu doceniła działalność naukowo-badawczą prowadzoną przez laureatkę, a więc: liczne publikacje, patenty, wzory użytkowe, projekty wynalazcze oraz praktyczne zastosowania i wdrożenia przemysłowe, szczególnie w dziedzinie fotochemii (obejmującej procesy fotopolimeryzacji w układach polimerowych i fotochemiczne procesy przebiegające w cząsteczkach organicznych), a także wysokiej rangi krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia przyznane za działalność naukową i prowdrożeniową. 
 
Co więcej, w kategorii Start-up typu spin-off konkursu „Lider Innowacji” zwyciężyła firma Photo4Chem Sp. z o.o., założona przez prof. Joannę Ortyl. Nagroda, jak czytamy w uzasadnieniu, została przyznana za wzorcową działalność prorynkową, bazującą na współpracy z jednostkami sfery nauki, zwłaszcza z Wydziałem Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, w celu komercjalizacji projektów konstruktorskich z zakresu inżynierii chemicznej i inżynierii mechanicznej, dotyczących rozwiązań technologicznych nowej aparatury i urządzeń dedykowanych do druku 3D. Start-up świadczy też innowacyjne usługi badawcze dotyczące analiz foto-utwardzalnych materiałów polimerowych. Podstawą działalności spółki Photo4Chem jest interdyscyplinarny zespół naukowo-projektowy B+R oraz unikatowe zaplecze aparaturowe. 
 
Prof. Joanna Ortyl jest absolwentem kierunku technologia chemiczna (specjalność: technologia tworzyw sztucznych) na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Staże naukowe odbywała na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i Münster University of Applied Sciences w Niemczech. Obecnie pracuje w Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh PK. 
 
Problematyka naukowo-badawcza, którą zajmuje się dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK, obejmuje: nowoczesne technologie fotochemiczne; syntezę i charakterystykę właściwości fotochemicznych i fotofizycznych inicjatorów polimeryzacji kationowej, fotoinicjowanej promieniowaniem nadfioletowym i widzialnym; fotochemię i fotofizykę sond spektroskopowych; syntezę nowych, efektywnych fotoinicjatorów oraz koinicjatorów polimeryzacji kationowej, a także badania procesu fotoinicjowania polimeryzacji; prace nad właściwościami fotochemicznymi i fotofizycznymi sond molekularnych.
 
Badaczka jest autorką i współautorką kilkudziesięciu wynalazków, które zdobyły liczne nagrody, zarówno krajowe, jak i zagraniczne oraz laureatką konkursów organizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki, czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
 
Zobacz materiał filmowy z ogłoszenia wyników konkursu „Lider Innowacji”. 
 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners