Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

LADY PANK - Tacy Sami
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

16.02
2022
Prof. Bożena Tyliszczak w gronie 22 Polek, które zmieniają naszą rzeczywistość

Prof. Bożena Tyliszczak w gronie 22 Polek, które zmieniają naszą rzeczywistość

 
Prof. Bożena Tyliszczak w gronie 22 Polek, które zmieniają naszą rzeczywistość
Magazyn „Forbes Women” opublikował na swoich łamach listę 22 Polek, które w 2022 r. mają szansę istotnie wpłynąć na naszą rzeczywistość. W zestawieniu znalazły się m.in. naukowczynie i bieznesmenki, a wśród nich dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej.
Lista 22 Polek, które warto obserwować w 2022 r. powstała na podstawie kandydatur zgłoszonych przez ośmioosobowe jury. Do tego grona zaproszono ekspertki będące nie tylko autorytetami w swoich dziedzinach, lecz także działające na rzecz wzmacniania różnorodności i roli kobiet w przestrzeni publicznej. Ponieważ osiągnięcia pań nie dadzą się wzajemnie porównać, dlatego nie został stworzony ranking, a zestawienie w którym laureatki przedstawiono w kolejności alfabetycznej. 
 
Dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne) pracuje w Katedrze Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. W swoich badaniach zajmuje się interdyscyplinarną tematyką związaną z inżynierią materiałową, nanotechnologią, biotechnologią oraz medycyną. Podejmuje zagadnienia z dużą możliwością praktycznego wykorzystania w medycynie i stomatologii. Najważniejszym i wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych forach osiągnięciem w jej karierze naukowej jest opracowanie hydrożelowych materiałów opatrunkowych III generacji. W bieżącym roku prof. Bożena Tyliszczak planuje kontynuować trwające interdyscyplinarne prace badawcze nad materiałami do zastosowań w onkologii. Wspólnie ze swoim zespołem oraz we współpracy z dr lek med. Magdaleną Kędzierską zajmuje się projektowaniem i otrzymywaniem układów transdermalnych oraz iniekcyjnych zawierających leki cytostatyczne.
 
Naukowczyni z PK otrzymała za różne osiągnięcia naukowe ponad 100 nagród i wyróżnień. W plebiscycie „Krakowianin Roku” została wyróżniona w kategorii Nauka. Może się też poszczycić Medalem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów im. Tadeusza Sendzimira (2015 r.) oraz nagrodą Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) – „Medal for Inventors” (2016 r.). W 2018 r. prezes Rady Ministrów nadał prof. Bożenie Tyliszczak odznakę honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości”. W tym samym roku wraz z prof. dr hab. inż. Agnieszką Sobczak-Kupiec zdobyła wyróżnienie w IX Konkursie „Sukces Pisany Szminką – Bizneswoman Roku” w kategorii Nauka i biznes. Jest mentorką w programie „Lean in STEM”, wspierającym studentki i absolwentki uczelni technicznych w planowaniu i budowaniu kariery w branży technologicznej i nauce.
 
Pełni funkcję opiekuna Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT (WIMiF). Projekt pn. „Systemy transdermalne z personalizowaną dawką substancji terapeutycznej w leczeniu nekrozy”, realizowany przez studentów z koła SMART-MAT, uzyskał dofinansowanie w kolejnej edycji konkursu organizowanego przez FutureLab PK. Dzięki finansowemu wsparciu, młodzi naukowcy będą mogli otrzymywać i badać nowoczesne biomateriały do leczenia nekrozy (martwicy skóry) spowodowanej poparzeniem lub infekcją bakteryjną. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners