Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

THE TING TINGS - Hang It Up
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

21.09
2023
Prof. Andrzej Szarata i PK z Nagrodą Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

Prof. Andrzej Szarata i PK z Nagrodą Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

 
Prof. Andrzej Szarata i PK z Nagrodą Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego
Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata otrzymał wczoraj Nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Wręczenie tego ważnego wyróżnienia odbyło się podczas VII Gali Kultury Bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego, którą zorganizowano w Gdańsku.
Wydarzenie było m.in. okazją do uczczenia 20 rocznicy działalności Urzędu Transportu Kolejowego – instytucji powstałej 1 czerwca 2003 r. w wyniku przekształcenia Głównego Inspektoratu Kolejnictwa. UTK zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i regulacją rynku kolejowego oraz prawami pasażerów. Urząd weryfikuje czy zarządcy infrastruktury utrzymują i modernizują linie kolejowe zgodnie z europejskimi i krajowymi normami. Wydaje także licencje maszynistom. Ponadto UTK prowadzi działania edukacyjne, szkolenia i warsztaty, np. w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jest inicjatorem „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa” oraz konkursu „Kultura bezpieczeństwa”, związanego z upowszechnianiem zasad bezpieczeństwa wśród pracowników spółek kolejowych. Działania edukacyjne obejmują też najmłodszych („Kampania Kolejowe ABC”). UTK składa się z 8 oddziałów terenowych w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie.
 
Wyróżnienie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” zostało przyznane prof. Andrzejowi Szaracie jako docenienie wkładu Politechniki Krakowskiej w rozwój transportu kolejowego, przekładający się na poprawę bezpieczeństwa tego sektora, a także za prowadzenie kształcenia w obszarze transportu kolejowego.
 
Politechnika Krakowska to jeden z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu szynowego i inżynierii pojazdów szynowych. Specjaliści PK służą eksperckim wsparciem największym firmom z branży kolejowej oraz jednostkom samorządów i instytutów badawczych. We współpracy z grupą NEWAG i innymi partnerami z branży kolejowej, od 2017 r. na Wydziale Mechanicznym PK prowadzona jest w systemie dualnym specjalność inżynieria pojazdów szynowych, w ramach kierunku środki transportu i logistyka. Firmy z branży kolejowej na mocy umowy o współpracy, podpisanej z Wydziałem Inżynierii Lądowej, fundują stypendia dla studentów PK kształcących się na kierunku budownictwo w specjalnościach związanych z kolejnictwem. Na PK działa też Szkoła Transportu Politechniki Krakowskiej – międzywydziałowe przedsięwzięcie Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej, stanowiące odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora transportu i idące za nimi zapotrzebowanie na wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę inżynierską w tej branży.
 
Przypomnijmy, że kilka lat temu UTK wyróżnił Politechnikę Krakowską za uruchomienie Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego (LIRK). Pracownia ta umożliwia studentom PK praktyczną naukę zasad kierowania ruchem i działań w nietypowych sytuacjach. LIRK składa się ze stanowisk komputerowych, będących odzwierciedleniem stanowisk pracy współpracujących ze sobą dyżurnych ruchu. Założenia i funkcjonalność systemu symulacji zbliżone są do symulatorów używanych w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego dyżurnych ruchu. Podczas zajęć w laboratorium ruch kolejowy symulowany jest według zadanego rozkładu jazdy, a osoby wykonujące ćwiczenia kierują ruchem pociągów zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzą dokumentację oraz obsługują symulowane urządzenia srk (sterowania ruchem kolejowym), a także inne systemy. Stacje i inne posterunki ruchu połączone są w zamkniętą pętlę, a ich układ i wyposażenie zostały zaprojektowane przy założeniu możliwie dużego zróżnicowania pod względem technicznym i ruchowym.
 
Środowa gala Kultury Bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego to nie jedyne gdańskie wydarzenie z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Od 19 września trwają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023, a więc największe i najbardziej prestiżowe w Polsce wydarzenie z branży transportu szynowego. Rektor PK prof. Andrzej Szarata i pracownicy Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego uczestniczą w tym evencie. Zespół naukowców z PK wraz ze studentami przedstawiał ofertę edukacyjną dla branży kolejowej podczas seminarium pt. „Kształcenie kadry inżynierskiej dla branży pojazdów szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej”. Prof. Andrzej Szarata wziął udział w panelach dyskusyjnych, m.in. w debacie pt. „Planowanie w transporcie z wykorzystaniem narzędzi wspierających podejmowanie decyzji”, organizowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners