THE CRANBERRIES - Linger

Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec powołana w skład Komitetu Polityki Naukowej

Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej została 28 maja br. powołana przez ministra nauki Dariusza Wieczorka w skład Komitetu Polityki Naukowej – organu pomocniczego ministra. Obecna kadencja tego 12-osobowego gremium potrwa do 2027 r.

Komitet Polityki Naukowej jest organem pomocniczym ministra w zakresie polityki naukowej państwa. Do jego głównych zadań należy udzielanie pomocy szefowi resortu nauki przy opracowywaniu: dokumentów dotyczących rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, projektu budżetu państwa i planu finansowego określającego środki finansowe na naukę, krajowych i zagranicznych priorytetów inwestycyjnych. KPN opiniuje również: projekty aktów normatywnych dotyczących rozwoju nauki i innowacyjności, plany działalności Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz sporządza merytoryczne oceny sprawozdań z ich działalności.

Kadencja Komitetu Polityki Naukowej trwa 5 lat. W nowym składzie KPN, poza prof. Agnieszką Sobczak-Kupiec, znaleźli się: dr hab. Piotr Bajor (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna (Zakład Biochemii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), prof. dr hab. Ewa Gruza (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), prof. dr hab. Wojciech Jakubowski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego), dr Andrzej Kiebała (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), prof. dr hab. Małgorzata Kossowska (Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. dr hab. Tomasz Szapiro (Szkoła Główna Handlowa), dr Magda Szcześniak (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), prof. dr hab. inż. Wojciech Wolański (Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej), dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz (Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej), dr hab. inż. Jacek Wróbel (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie). Spośród członków Komitetu co pół roku wybierany jest przewodniczący. Jako pierwszy funkcję tę pełnił będzie prof. Tomasz Szapiro.

Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec pracuje w Katedrze Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. Prowadzi interdyscyplinarną działalność naukowo-badawczą na pograniczu inżynierii materiałowej, inżynierii chemicznej oraz nanotechnologii. Jej zainteresowania naukowe są związane z biomateriałami, w tym kompozytami do rekonstrukcji tkanki kostnej, chrzęstnej i zastosowań stomatologicznych oraz nanomateriałami, m.in. do zastosowań medycznych i farmaceutycznych. Jest autorką lub współautorką ponad 100 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych, licznych patentów i zgłoszeń patentowych. Kierowała oraz była wykonawcą kilkunastu projektów badawczych, w tym finansowanych ze środków: Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie kieruje projektem OPUS pn. „Hierarchiczne podejście do inżynierii tkanki kostno-chrzęstnej OsteoHierarch” (finansowany przez Narodowe Centrum Nauki) oraz „Hybrydowe materiały do stymulowania produkcji kolagenu w skórze” w ramach programu Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec angażuje się w prace licznych gremiów doradczych i zespołów eksperckich, m.in. ministerialnych, NCN, NCBR, NAWA, PARP, BGK, Komisji Europejskiej oraz RPO. Naukowczyni jest też redaktor naczelną czasopisma „Inżynieria Materiałowa”.

Wynalazki, które powstały w ramach prac zespołu pod jej kierownictwem zostały docenione na forum międzynarodowym – otrzymały szereg medali i wyróżnień podczas targów i wystaw, m.in. w Paryżu, Brukseli, Tajpej, Kuala Lumpur, Seulu. Pod jej opieką naukową rozwija się na Politechnice Krakowskiej liczne grono młodych naukowców; jest promotorem wielu prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich.

Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec za swoją działalność naukową została doceniona licznymi nagrodami, wyróżnieniami, odznaczeniami państwowymi, branżowymi i uczelnianymi, m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, odznakę honorową Prezesa Rady Ministrów „Za Zasługi dla Wynalazczości”, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodą Rektora PK za osiągnięcia naukowe (nagroda zespołowa), Nagrodą Rektora PK dla najmłodszego profesora (2021), Nagrodą Rektora PK dla najmłodszego doktora habilitowanego (2014), Nagrodą Rektora PK za najwyżej punktowaną publikację z partnerem zagranicznym (2017), Nagrodą Rektora PK dla autora najwartościowszych publikacji naukowych (2012). Została uhonorowana tytułem „Wynalazczyni 2017” (plebiscyt organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT wraz SPWiR oraz czasopismem „Przegląd Techniczny” i przy wsparciu Urzędu Patentowego RP). W 2013 r. została laureatką pierwszej edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”.