Tower - Scarlet

Prezes KU AZS PK w Zarządzie Głównym Akademickiego Związku Sportowego

Mgr inż. Krzysztof Pszczółka, prezes Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Krakowskiej, został wybrany w skład Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego na kadencję 2024-2028. XXX Zjazd AZS odbył się w minioną sobotę w Warszawie. – Bardzo się cieszę, że delegaci na XXX Zjazd Akademickiego Związku Sportowego poparli moją kandydaturę do Zarządu Głównego. Nie były to łatwe wybory, bo startowałem jako najmłodszy w całej stawce – mówi Krzysztof Pszczółka.

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce, które powstało w Krakowie w 1909 r. Związek liczy obecnie 42 tys. członków i należy do Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) oraz Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA). W sobotę, 22 czerwca odbył się XXX Zjazd AZS. Prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, został wybrany prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego na kolejną czteroletnią kadencję. Podczas Zjazdu wybrany został też nowy Zarząd, w skład którego wszedł m.in. mgr inż. Krzysztof Pszczółka, były i obecny prezes KU AZS PK.

Krzysztof Pszczółka związał się z Klubem Uczelnianym AZS PK w 2014 r. Dał się poznać jako lekkoatleta, choć jest także miłośnikiem siatkówki i szachów. Od kwietnia 2016 r. pełnił obowiązki prezesa AZS PK, a od czerwca 2017 r. do czerwca 2019 r. – prezesa Klubu Uczelnianego AZS PK. W latach 2019-2021 był wiceprezesem ds. marketingu KU AZS PK. Od 2021 r. sprawuje funkcję prezesa (kadencja 2021/2023 oraz bieżąca – 2023/2025). – Bardzo się cieszę, że delegaci na XXX Zjazd Akademickiego Związku Sportowego poparli moją kandydaturę do Zarządu Głównego. Nie były to łatwe wybory, bo startowałem jako najmłodszy w całej stawce. Myślę, że moje doświadczenie zdobyte w różnych organizacjach, w tym na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej, jak również obszar, którym chcę się zająć w AZS na poziomie ogólnopolskim, przekonały przedstawicieli różnych środowisk do zagłosowania na mnie. Oczywiście uspokajam społeczność PK – nie opuszczam Politechniki Krakowskiej. Wręcz przeciwnie – mam jeszcze więcej energii do działania i od razu zabieram się do pracy – podsumowuje swój wybór Krzysztof Pszczółka.

Mgr inż. Krzysztof Pszczółka jest absolwentem studiów I i II stopnia na kierunkach technologia chemiczna oraz biotechnologia. Z Samorządem Studenckim PK związany od 2015 r., najpierw na poziomie macierzystego wydziału – udzielał się w Wydziałowej Radzie Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. W latach 2017-2019 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu SSPK, a w latach 2019-2021 był przewodniczącym Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej. Równocześnie Krzysztof Pszczółka udzielał się poza uczelnią. W 2019 r. został wybrany do Prezydium Forum Uczelni Technicznych, w 2020 r. objął funkcję przewodniczącego FUT. Był też członkiem Zespołu doradczego ds. studenckich Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 2018-2023 ekspertem ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej.