Unknown

2024
Praca inżynierska absolwentki PK w zestawieniu najlepszych dyplomów z uczelni artystyczno-projektowych

„Tube runner”, a więc koncepcja pojemnika przeznaczonego do transportu małych obiektów i materiału biologicznego w placówkach medycznych to zwieńczenie studiów inżynierskich Natalii Łakoma. Absolwentka inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej skupiła się – w ramach swojej pracy dyplomowej – na rozwiązaniu, które może ułatwić oraz przyspieszyć pracę personelu medycznego, a także ograniczyć ilości pojemników wykorzystywanych w placówkach medycznych. Jej praca została doceniona i znalazła się w zestawieniu Dyplomów FNC 2023, a więc najlepszych prac dyplomowych absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. Do 31 marca trwa głosowanie internautów, będące kolejnym etapem konkursu. Zachęcamy do oddania głosu na dyplom inż. Natalii Łakoma.

Organizatorem zestawienia jest „FONT nie czcionka!” – powstały w 2013 r. portal sztuki i designu. Publikowane w jego ramach materiały dotyczą interesujących projektów, sztuki, procesów kulturowych i marketingowych. FNC organizuje zestawienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno-projektowych od 2014 r. Jego celem jest przegląd i promocja młodych polskich twórców. W ciągu dziewięciu edycji wyróżniono już ponad pół tysiąca wyjątkowych dyplomów, z których wiele znalazło praktyczne zastosowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazło się 62 prac z 18 różnych uczelni. Zgłoszone dyplomy co roku ocenia jury złożone z twórców zajmujących się projektowaniem identyfikacji wizualnych, serwisów internetowych, ilustracji, projektów scenograficznych i architektonicznych. W edycji 2023 w gronie tym znaleźli się: Tomasz Tobys (projektant, menedżer i założyciel studio FNC), Marta Drożdżowska (ilustratorka, projektantka graficzna), Dawid Korzekwa (projektant i przedsiębiorca), Justyna Kucharczyk (projektantka i badaczka), Mateusz Kosma (projektant graficzny w studiu user experience EDISONDA), Karolina Rączka (z wykształcenia architektka i graficzka, a z wyboru scenografka).

Wśród dyplomów, które znalazły się w zestawieniu FNC 2023, jest też obroniona w maju 2023 r. praca inżynierska absolwentki inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej – Natalii Łakoma. Praca była realizowana pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Kromki-Szydek, prof. PK z Katedry Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki na Wydziale Mechanicznym, a konsultowana przez mgr. sztuki Michała Maciukiewicza z Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego WM PK.

Tematem pracy dyplomowej Natalii Łakoma była koncepcja pojemnika przeznaczonego do transportu małych obiektów i materiału biologicznego w placówkach medycznych. Najważniejsze zadanie stawiane przed „Tube runner”, bo tak nazywa się projekt, polega na umożliwieniu transportowania obiektów ręcznie oraz z wykorzystaniem poczty pneumatycznej. Rozwiązanie ma ułatwić oraz przyspieszyć pracę personelu medycznego i ograniczyć ilość pojemników wykorzystywanych w placówkach medycznych. Autorka projektu zwróciła uwagę na potrzeby użytkowników (regulacja uchwytu), a także cykl życia produktu – moduły po zużyciu można wymieniać. Transporter został zaprojektowany w taki sposób, aby jego czyszczenie i dezynfekcja nie sprawiały trudności. „Tube runner” składa się z bazy tworzącej zewnętrzny korpus oraz wymiennych modułów, dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Do 31 marca potrwa głosowanie on-line na prace z zestawienia Dyplomów FNC 2023. Zachęcamy do oddania głosu na projekt inż. Natalii Łakoma. Głosować można tutaj.