MÃ¥neskin - I WANNA BE YOUR SLAVE

Poznaliśmy studentów i doktorantów wybranych do programu stypendialnego PK

23 młodych naukowców – studentów i doktorantów – Politechniki Krakowskiej zostało laureatami kolejnej edycji programu stypendialnego PK, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni. Za wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne laureaci otrzymają półroczne wsparcie finansowe, które pomoże im w dalszym rozwoju naukowym. Od startu uczelnianego programu stypendialnego do aktywnych studentów trafiło z niego już ponad pół miliona złotych.

Uczelnia uruchomiła specjalny program premiujący aktywnych studentów-naukowców w 2021 roku. Na jego potrzeby stworzono własny fundusz stypendialny. Od początku jego istnienia do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów trafiło z niego blisko 550 tys. zł – w 2021 r. to było 181,5 tys. zł, w 2022 r. – 248 tys. zł oraz blisko 140 tys. zł w pierwszym konkursie w 2023 roku. Podobna kwota planowana jest do rozdysponowania w drugim tegorocznym naborze, który rozpocznie się w maju.

W rozstrzygniętej właśnie edycji konkursu wyróżniono stypendiami 18 studentów studiów I i II stopnia (najliczniejsze reprezentacje mają w tym gronie Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej i Wydział Architektury) oraz 5 doktorantów. Z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej dostaną półroczne stypendia, wypłacane co miesiąc w wysokości zależnej od pozycji na liście rankingowej (studenci od 700 zł do 1 940 zł, doktoranci od 750 zł do 1000 zł).

Doktoranci-laureaci Własnego Funduszu Stypendialnego  Politechniki Krakowskiej w naborze zimowym 2022/2023:

• Klaudia Dymek (Szkoła Doktorska PK)
  • Monika Topa-Skwarczyńska (WIiTCh)
  • Sheng Zhang (Szkoła Doktorska PK)
  • Michał Dymek (Szkoła Doktorska PK)
  • Krystian Leski (Szkoła Doktorska PK)

Studenci-laureaci Własnego Funduszu Stypendialnego  Politechniki Krakowskiej w naborze zimowym 2022/2023:

• Mateusz Jamroży (WIMiF)
  • Marta Szar (WA)
  • Mateusz Binda (WA)
  • Maciej Gibas (WIEiK)
  • Klaudia Śmietana (WIiTCh)
  • Katarzyna Jamioł (WA)
  • Monika Kurczab (WIiTCh)
  • Dorota Cieślicka (WIL)
  • Zlata Hrabtsevich (WA)
  • Małgorzata Noworyta (WIiTCh)
  • Dawid Kiesiewicz (WIiTCh)
  • Karolina Gałuszka (WIiTCh)
  • Tomasz Jaróg (WA)
  • Krzysztof Liberda (WA)
  • Zuzanna Wątor (WIiTCh)
  • Weronika Wałczyk (WIiTCh)
  • Jakub Kolak (WA)
  • Kinga Krużel (WIiTCh)

Stypendia naukowe przyznawane z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej to nie jedyna forma wsparcia, na jaką mogą liczyć najlepsi i najbardziej aktywni pod względem naukowym studenci Politechniki Krakowskiej. W tym roku akademickim stypendium rektora – w wysokości 1250 zł (jedne z najwyższych w Polsce) - otrzymuje 872 studentów PK. Na finansowe nagrody liczyć też mogą studenci I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczyli pierwszą sesję egzaminacyjną na PK. Dla nich Politechnika Krakowska stworzyła  program “Student Lider I roku” (wkrótce ogłoszenie laureatów  tegorocznej edycji). Uczelnia wspiera także wysokimi stypendiami studentów z niepełnosprawnościami. Osoby w trudnej sytuacji materialnej korzystają zaś ze stypendiów socjalnych oraz zapomóg w trudnych sytuacjach życiowych.