Star Guard Muffin - Let's Stop

Poznaliśmy laureatów międzynarodowego studenckiego konkursu „Łobzów Courtyard”

30 stycznia rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs studencki „Łobzów Courtyard” na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wielofunkcyjnego budynku dydaktycznego dla Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1. Nadesłano łącznie 70 projektów. I nagrodę w wysokości 12 tys. zł zdobył Piotr Mazur, student Wydziału Architektury PK. Jury przyznało także II i III nagrodę, trzy wyróżnienia oraz nagrodę specjalną.

Ogłoszony w lipcu 2023 r. konkurs skierowany był do studentów architektury (I i II stopień) z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Prace można było przygotować indywidualnie lub w grupie (maksymalnie 4 studentów). Zadaniem uczestników było zaprojektowanie nowego budynku Wydziału Architektury PK, zlokalizowanego w pobliżu dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie – obecnej siedziby WA. Organizatorzy nie sprecyzowali rodzaju i ilości pomieszczeń w nowym obiekcie. Pozostawili funkcję i kształt w gestii uczestników. Zwrócono jednak uwagę na potrzeby Wydziału Architektury. W obecnej siedzibie WA brakuje sal warsztatowych i modelarskich oraz wielofunkcyjnej sali wystawienniczo-wykładowej, która mogłaby pomieścić 250 słuchaczy. Nowy obiekt powinien stanowić uzupełnienie dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie, stwarzać studentom nowe możliwości spędzania czasu pomiędzy zajęciami i oferować przestrzenie, w których żacy będą mogli wspólnie rozwijać swoje zainteresowania architektoniczne.

Organizatorzy zwrócili uwagę na kilka kwestii, jak: elastyczność projektowania (proponowany budynek powinien być „elastyczny” i zapewniać różne potencjalne zastosowania tych samych przestrzeni, od wystaw i prezentacji, pracy grupowej i zajęć po wykłady i konferencje), integracja społeczności (budynek powinien mieć charakter otwarty i pozbawiony sztucznych barier, sprzyjać integracji i budowaniu społeczności akademickiej – ma przekazywać filozofię społeczności uniwersyteckiej i celebrować naukę), estetyka i innowacyjność (przesuwanie granic konwencjonalnego designu, oferując estetyczne i innowacyjne rozwiązania, które rzucają wyzwanie tradycyjnym pomysłom i przyczyniają się do kształtowania przyszłości przestrzeni dla przestrzeni uniwersyteckich), zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna (budynek powinien wpisywać się w trend architektury zrównoważonej – należy zwrócić uwagę na wykorzystanie zrównoważonych materiałów, energooszczędnych systemów i przyjaznych dla środowiska strategii projektowania, aby zminimalizować wpływ na środowisko i długoterminowe koszty operacyjne).

Nadesłane prace z Polski i zagranicy oceniało jury pod przewodnictwem dr. inż. arch. Łukasza Stożka, prof. PK, pełnomocnika dziekana Wydziału Architektury PK ds. konkursów studenckich. W jego skład weszli: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej; prof. Kazu Blumfeld Hanada, szef biura architektonicznego „werkstatt blumfeld bau/kunst” w Berlinie; Tonje Værdal Frydenlund, Snøhetta; arch. Marek Kaszyński, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów; arch. Magdalena Buczyńska-Zapała, p.o. prezesa Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich; dr inż. arch. Małgorzata Hryniewicz, sekretarz konkursu, Wydział Architektury; Weronika Kowalska, Samorząd Studentów na Wydziale Architektury PK.

Ogłoszenie wyników odbyło się 30 stycznia w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. – Liczymy na wcielenie w życie myśli, która towarzyszy nam od wielu lat, a więc rozbudowy Pałacu w Łobzowie. Myślimy już bardzo konkretnie o realizacji przedpola pałacu i zamienieniu go w park miejski. Zaś tzw. zapole – courtyard – jest kolejnym etapem, który dopełni inicjatywę kompleksu Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych – mówiła podczas uroczystości w „Kotłowni” dziekan Wydziału Architektury PK prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak.

Jury konkursowe postanowiło przyznać trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia oraz nagrodę specjalną. I nagrodę w wysokości 12 tys. zł otrzymał Piotr Mazur z Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK. Opiekunem projektu był dr inż. arch. Paweł Żuk. Pozostali laureaci również studiują na Wydziale Architektury PK. II nagrodę i 6 tys. zł otrzymała Zuzanna Czop, za pracę przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. arch. Marcina Gierbienisa. III nagrodę o wartości 3 tys. zł przyznano dla zespołu w składzie: Eliza Starula, Olga Strejczek, Jakub Miśniakiewicz, Sara Florek. Opiekunem zespołu był dr. inż. arch. Lukas Olma. Nagrodą specjalną za rozwiązania środowiskowe (2 tys. zł) został uhonorowany zespół w składzie: Kacper Żak, Marta Szleper, Patryk Tatara i Jakub Srogosz. Dwa złote wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł przyznano: Martynie Czekańskiej oraz zespołowi w składzie: Zofia Staszel i Sara Bujakowska. Wyróżnienie honorowe zdobył Robert Machura. Do projektów, które wzbudziły szczególne zainteresowanie jury, należały również te autorstwa studentów z Politechniki Białostockiej oraz Escuola superior tecnica de arqutectura de Sevilla.

Więcej o pracach nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie można przeczytać na stronie Politechniki Krakowskiej oraz na łamach „Architektura i Biznes”.

Obejrzyj transmisję na YouTube z ogłoszenia wyników konkursu „Łobzów Courtyard” – w języku polskim i języku angielskim