Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Szymon Wydra - Cale zycie grasz
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.02
2023
Poznaj politechniczne wynalazki podczas Demo Day Innowacji 4.0

Poznaj politechniczne wynalazki podczas Demo Day Innowacji 4.0

 
Poznaj politechniczne wynalazki podczas Demo Day Innowacji 4.0
Pięć krakowskich uczelni i opracowane na nich technologie, które w przyszłości mogą stać się dostępnymi na rynku produktami lub usługami. Tak zapowiada się wydarzenie Demo Day Innowacji 4.0, które odbędzie się już 9 marca o godz. 10.00 w Auditorium Maximum UJ.

Demo Day Innowacji 4.0 współorganizują Centra Transferu Technologii pięciu krakowskich uczelni: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego. – Demo Day Innowacji organizujemy wspólnie po raz drugi. Uważamy, że zaprezentowanie oferty technologicznej pięciu uczelni w jednym miejscu, przynosi dodatkowe korzyści i spowoduje większe zainteresowanie przedsiębiorców naszym wydarzeniem – mówi mgr inż. Marlena Marek z Zespołu ds. komercjalizacji Centrum Transferu Technologii PK. – Chcemy podkreślić gotowość do współpracy i stać się dla firm z sektora MŚP swoistym „działem badawczo-rozwojowym”. Zwłaszcza, iż w najbliższym czasie planowane jest duże wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) w zakresie wdrożeń nowych rozwiązań i współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami.

Przekrój wynalazków, które będą prezentowane podczas Demo Day będzie bardzo szeroki: od nowych urządzeń poprzez materiały, żywność funkcjonalną oraz ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Wszystkie technologie mogą stać się dostępnymi na rynku produktami czy usługami o dużym znaczeniu dla społeczeństwa. Warunek jest jeden – muszą „wyjść z laboratorium”. To dlatego naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentują aż 18 innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin.

 

Politechnika zaproponuje m.in. rozwiązania dla inżynierii biomedycznej. Przykładem może być materiał o zaawansowanych właściwościach biologicznych, który posiada zdolność wspierania naturalnej regeneracji kości. Wynalazek opracował zespół pod kierunkiem dr inż. Julii Radwan-Pragłowskiej. Technologia może znaleźć zastosowanie w klinikach stomatologicznych oferujących zabiegi wszczepienia implantów. Dzięki niej można wspierać proces regeneracji kości w trakcie przygotowywania pacjenta pod leczenie implantoprotetyczne.
 
 
 
To jednak nie jedyny politechniczny wynalazek, który może znaleźć zastosowanie w stomatologii. Podczas DEMO DAY zostanie zaprezentowana także innowacyjna technologia przygotowana przez zespół badaczy pod kierownictwem mgr inż. Moniki Topy-Skwarczyńskiej. Mowa o fotoutwardzalnych systemach polimerowych do wypełnień stomatologicznych.
 
 
 
Stosowane obecnie w gabinetach wypełnienia posiadają różne wady. W swoim składzie zawierają nanomery akrylanowe, które niekiedy działają alergizująco, a także składniki cyto- i genotoksyczne. Współczesne wypełnienia charakteryzują się również dużym skurczem polimeryzacyjnym, sprawiającym, że czasem między tkanką zęba a wypełnieniem tworzą się szczeliny brzeżne. Niestety, konsekwencją może być próchnica wtórna. Odpowiedzią na te wszystkie problemy stają się wypełnienia stomatologiczne nowej generacji, przygotowane przez badaczy z PK. Wypełnienie charakteryzuje się zmniejszonym skurczem polimeryzacyjnym, a także stabilnością barwy. System jest prosty i szybki w aplikacji, a jego właściwości użytkowe zbliżone są do naturalnych zębów.
 
 
 
Przekrój wynalazków, które będą prezentowane podczas Demo Day będzie bardzo szeroki: od nowych urządzeń poprzez materiały, żywność funkcjonalną oraz ochronę środowiska naturalnego, aż po nowe terapie i leki. Wszystkie technologie mogą stać się dostępnymi na rynku produktami czy usługami o dużym znaczeniu dla społeczeństwa.
 
 
 
Podczas Demo Day, Politechnika zaprezentuje technologie związane z odnawialnymi źródłami energii. W laboratorium Intensyfikacji Procesów Otrzymywania Bio- i Nanomateriałów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK wraz z zespołem i partnerami z Instytutu Fizyki UJ opracowali nowego typu cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne. Posiadają one przewagę technologiczną zarówno nad tradycyjnymi ogniwami krzemowymi I generacji, jak i cienkowarstwowymi III generacji. Cechuje je szeroka funkcjonalność uzyskana m.in. dzięki takim cechom jak plastyczność, lekkość, niski koszt produkcji czy brak substancji toksycznych. Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne nie tylko produkują ekologiczny prąd, ale mogą również stanowić element dekoracyjny budynków czy różnych powierzchni użytkowych.
 
 
 
Ciekawe rozwiązanie związane z poprawą bezpieczeństwa na górskich szlakach zaproponował zespół badawczy dr. inż. Krzysztofa Adama Ostrowskiego. Opracowany przez nich polimerowy łańcuch kompozytowy nie przewodzi ładunku elektrycznego i z powodzeniem może zabezpieczać szlaki turystyczne w wyżej położnych partiach górskich. O tym, jak potrzebne są tego typu rozwiązania, przekonaliśmy się w sierpniu 2019 r. Wówczas piorun uderzył w skały i łańcuchy na Giewoncie, w wyniku czego wielu ludzi zostało rannych, a pięć osób zmarło.
 
 
 
Wiele powstających na PK innowacji dedykowanych jest takim branżom, jak automatyka i robotyka czy mechanika. To choćby opracowana przez zespół pod kierownictwem mgr. inż. Jarosława Tulickiego maszyna indukcyjna z cewką pomiarową do monitoringu i diagnostyki stanu silnika lub luminescencyjne powłoki do precyzyjnych pomiarów w tunelach aerodynamicznych (projekt opracowany przez zespół mgr. inż. Macieja Pilcha).
 
 
 
Powyższe rozwiązania to tylko przykłady technologii, które powstały na Politechnice Krakowskiej, a które zostaną zaprezentowane w czasie Demo Day Innowacji 4.0. Pokazują one jak szeroki jest zakres tematyczny wynalazków. Wszystkie są równie ciekawe i bardzo użyteczne. Pełną ich ofertę można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia. Warto tam zajrzeć, by dokładnie zapoznać się z opisem każdego wynalazku i przekonać się jak wiele niezwykłych technologii powstało na Politechnice Krakowskiej.
 
 
 
Podczas Demo Day w Auditorium Maximum będzie można porozmawiać z twórcami wynalazków rozwijanych w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Wydarzenie będzie okazją do skorzystania z konsultacji z rzecznikami patentowymi z Okręgu Małopolskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych czy z doradcami podatkowymi z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Podczas takich indywidualnych rozmów podpowiedzą oni jak skorzystać z ulg podatkowych na działalność B+R.
 
 
 
Przedstawiciele firm, które poszukują funduszy na dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań, będą mogły porozmawiać z ekspertami sieci Enterprise Europe Network oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Wschodnia. Podmioty te na co dzień działają w ramach Centrum Transferu Technologii PK.
 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners