Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

My Chemical Romance - Disenchanted
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

03.03
2020
Powołana na PK spółka technologiczna ułatwi pracę pszczelarzy

Powołana na PK spółka technologiczna ułatwi pracę pszczelarzy

 
Powołana na PK spółka technologiczna ułatwi pracę pszczelarzy
AquaBeeTech to nazwa nowej spółki technologicznej, która została powołana z pomocą specjalistów INTECH PK. Głównym obszarem działalności firmy będzie rozwój technologii osuszania i kremowania miodów oraz pyłków, a także produkcja urządzeń do dehydratacji miodu. Umowę założycielską podpisano 24 lutego br.
 
Udziałowcami spółki AquaBeeTech są naukowcy z Wydziału Mechanicznego PK – dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski. W pracach związanych z optymalizacją procesów biznesowych, analizą planu rzeczowo-finansowego oraz obsługą procesu rejestracji spółki brali udział eksperci INTECH PK (spółki celowej Politechniki Krakowskiej odpowiedzialnej za komercjalizację prac badawczych prowadzonych na PK): mgr Izabela Paluch (prezes zarządu INTECH PK) i mgr Krzysztof Oleksy. Prototyp urządzenia wykonany został w ramach prac przedwdrożeniowych realizowanych przez Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. 
 
Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez nowopowstałą spółkę – urządzeniu do mechanicznego osuszania miodu – możliwe będzie wyraźnie skrócenie czasu produkcji miodu oraz minimalizacja kosztów niezbędnych przy jego wytwarzaniu. Proces osuszania miodu, a więc czynność niezbędna do tego, by został on dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni. Produkt wprowadzony na rynek przez AquaBeeTech skraca ten czas o 50 proc. O połowę zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Wynalazek autorstwa naukowców z Politechniki Krakowskiej przydatny jest także przy kremowaniu miodu. Urządzenie potrzebuje do skremowania 50 litrów produktu zaledwie 3 godzin, a nie – jak do tej pory – 12 lub 24. 
 
Założyciele AquaBeeTech zaznaczają, że ich produkt skierowany jest głównie do właścicieli małych pasiek, których liczebność w Polsce szacują na około 20 tys. Urządzenie do mechanicznego osuszania miodu jest tańsze, łatwiejsze w obsłudze i poręczniejsze od obecnie dostępnych na rynku maszyn. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski planują też dotarcie do zagranicznych odbiorców.  
 
Komercjalizacja technologii jest wynikiem wsparcia w ramach Programu Inkubator Innowacyjności 2.0 dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
 
logo pasek nowy
 
 
 
 
Na zdjęciu, od lewej: dr inż. Marcin Morawski, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara, dr inż. Marcin Morawski, prezes zarządu INTECH PK mgr Izabela Paluch / fot. Jan Zych
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners