Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

24.09
2019
Poprawa jakości powietrza w Krakowie tematem konferencji na Politechnice

Poprawa jakości powietrza w Krakowie tematem konferencji na Politechnice

 
Poprawa jakości powietrza w Krakowie tematem konferencji na Politechnice
Instytut Mechaniki Budowli Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej i Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK organizują 26 września br. konferencję pt. „Dynamiczne przewietrzanie i redukcja smogu obszarów zurbanizowanych na przykładzie Krakowa”.
 
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana i omówiona metoda przewietrzania wykorzystująca do dynamicznego oddziaływania na warstwę przyziemną atmosfery wieże i kominy wentylacyjne. Pionierskie rozwiązanie zostało opracowane przez zespół naukowców Politechniki.
 
Szybki rozwój miast i przyrost liczby ich mieszkańców powoduje, że radykalnej redukcji emisji zanieczyszczeń komunalno-bytowych i transportowych muszą towarzyszyć inne działania wspomagające poprawę stanu powietrza, m.in. dynamiczne przewietrzanie. Zespół z Politechniki Krakowskiej proponuje pionierską metodę przewietrzania miast, realizowaną w poziomych kanałach wentylacyjnych przez układy szeregowo-równoległe specjalnych wież wentylacyjnych, współpracujących z pionowymi kominami wentylacyjnymi. Badania modelowe w tym zakresie zostały  zrealizowane w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej. – Wynika z nich, że oddziaływanie w sposób, który proponujemy, jest skuteczną metodą na poprawę przewietrzania miast, co w sposób zasadniczy redukuje zanieczyszczenie powietrza – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga, kierownik politechnicznego laboratorium. Według naukowców z PK, prace badawcze potwierdziły, że nowatorski pomysł na walkę ze smogiem jest też uzasadniony ekonomicznie. Opracowana metoda została zgłoszona do ochrony patentowej.
 
Poza prezentacją efektów nowatorskich badań, drugim celem czwartkowej konferencji jest przedstawienie propozycji interdyscyplinarnego projektu badawczego z udziałem kilku podmiotów, w tym instytucji rządowych, samorządowych, zainteresowanych przedsiębiorstw, uczelni i placówek naukowo-badawczych. Zaproszenie do udziału w konferencji skierowano do szerokiego grona przedstawicieli tych instytucji. Konferencji pt. „Dynamiczne przewietrzanie i redukcja smogu obszarów zurbanizowanych na przykładzie Krakowa” patronują m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister środowiska Henryk Kowalczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior. 
 
Politechnika Krakowska podejmuje i angażuje się w wiele działań związanych z poprawą jakości powietrza. W zbliżającym się roku akademickim studenci będą kształcić się na nowym kierunku – inżynieria czystego powietrza. Podczas studiów żacy zdobędą specjalistyczne wykształcenie przygotowujące do podejmowania w sposób kompleksowy działań na rzecz poprawy jakości powietrza, począwszy od identyfikacji rodzajów i źródeł emisji zanieczyszczeń, poprzez rozpoznanie mechanizmów ich rozprzestrzeniania się i transportu po zaproponowanie rozwiązań technicznych, technologicznych i systemowych zmierzających do poprawy jakości powietrza. Na PK powstaje też Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, którego głównym celem będzie walka ze smogiem. Inwestycję wspiera Województwo Małopolskie. Wyniki badań prowadzonych w nowym centrum badawczym dostarczą planistom, projektantom oraz rynkowi budowlanemu bogatej wiedzy, przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków. Posłużą także jednostkom samorządów do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych, w tym tworzenia zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners