Tower - Scarlet

Ponad 300 osób ukończyło studia podyplomowe w Centrum Jakości PK

22 czerwca 2024 r. na Wydziale Mechanicznym odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego w Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości. Podczas niej tegoroczni absolwenci studiów podyplomowych otrzymali świadectwa. Zostały im one wręczone przez prorektora ds. studenckich Politechniki Krakowskiej dr. inż. Marka Bauera.

W roku akademickim 2023/2024 kształcenie na studiach podyplomowych w Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości podjęło 376 osób. – Tak duża liczba uczestników jest potwierdzeniem, że proponowane kierunki znakomicie wpisują się w realizację celów zawartych w strategii Politechniki Krakowskiej, ale przede wszystkim w zapotrzebowanie na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne oczekiwane na rynku pracy. Celem kształcenia na studiach podyplomowych jest bowiem kreowanie umiejętności poszukiwanych przez pracodawców oraz rozszerzenie kwalifikacji i kompetencji przyszłych/obecnych pracowników – mówi dr Agnieszka Pieczonka, dyrektor Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości.

Tegoroczna oferta edukacyjna Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości obejmowała 10 kierunków studiów: zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, gospodarka odpadami, logistyka i transport drogowy, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie chemikaliami, zarządzanie energią, zamówienia publiczne oraz systemy CAD i przetwarzanie obrazu.

Przy realizacji zajęć Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości współpracowało z ponad osiemdziesięcioosobowym zespołem wykładowców, wśród których byli zarówno nauczyciele akademiccy z Politechniki Krakowskiej, jak i z innych uczelni, a także praktycy i specjaliści z różnych firm, urzędów oraz jednostek certyfikujących.

Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości zostało powołane jako pozawydziałowa i samofinansująca się jednostka Politechniki Krakowskiej w czerwcu 2000 roku. W ciągu 24 lat funkcjonowania zrealizowało ono już 301 edycji studiów podyplomowych, które ukończyło 8 489 osób. – Jak wynika z ankiet prowadzonych wśród uczestników, najczęstszym powodem, dla którego wybierali Centrum Jakości Politechniki Krakowskiej, był zakres merytoryczny zajęć i dokumenty, które otrzymują po ukończeniu studiów. Drugim czynnikiem była marka (prestiż) i pozycja uczelni. Wiele osób, co szczególnie dla nas satysfakcjonujące, kierowało się także rekomendacją znajomych. Dla niektórych były to już kolejne studia podyplomowe w naszej jednostce – dodaje dr Agnieszka Pieczonka, dyrektor Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości.

Od nowego roku akademickiego oferta dydaktyczna Centrum Jakości poszerzy się o dwa nowe kierunki: logistyka i transport drogowy oraz procedury celne i podatkowe, a także audyt energetyczny oraz ocena energetyczna budynków na potrzeby certyfikacji. Więcej informacji o jednostce i realizowanych przez nią zadaniach można znaleźć na stronie internetowej cj.pk.edu.pl.

Warto podkreślić, że by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby rynku pracy i osób chcących rozwijać swoje kompetencje Politechnika Krakowska posiada bogatą ofertę studiów podyplomowych (pełna lista kierunków). Na PK studia podyplomowe prowadzone są przez wydziały, a także przez jednostki pozawydziałowe takie jak: Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości, Kolegium Nauk Społecznych czy Międzynarodowe Centrum Kształcenia.