Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

THE TING TINGS - Hang It Up
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

08.09
2021
Polski implant przepuklinowy pomoże pacjentom i lekarzom

Polski implant przepuklinowy pomoże pacjentom i lekarzom

 
Polski implant przepuklinowy pomoże pacjentom i lekarzom
Polscy naukowcy opracowali innowacyjny implant do chirurgicznego leczenia przepukliny pachwinowej. Nad pierwszą na świecie siatką przepuklinową 3D, dostosowaną do anatomii konkretnego pacjenta na podstawie badań tomografii komputerowej, pracowali medycy i inżynierowie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Krakowskiej i łódzkiej firmy Tricomed SA.
– Stworzenie implantu, który współpracuje z organizmem człowieka, było możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu obrazów tomografii komputerowej do opracowania modeli struktur anatomicznych ciała i zaprojektowania na ich podstawie kształtu implantu, a następnie form do jego produkcji – mówi dr hab. inż. Krzysztof Karbowski, prof. PK z Wydziału Mechanicznego, współtwórca wynalazku. 14 września br. w Toruniu, podczas warsztatów towarzyszących Kongresowi Towarzystwa Chirurgów Polskich, odbędzie się pierwsze na świecie wszczepienie pacjentowi spersonalizowanego implantu Optomesh 3D ILAM polskiej produkcji. 
 
Przepuklina – uciążliwa i groźna
 
 
Przepuklina pachwinowa to patologiczny stan, gdy narządy wewnętrzne, wskutek osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha, wydostają się z jamy brzusznej i tworzą w okolicy pachwiny bolesne i uciążliwe dla pacjenta wybrzuszenie, przypominające miękkiego guza. Wymaga leczenia chirurgicznego, bo oprócz silnych dolegliwości bólowych, obrzęku w pachwinie i dyskomfortu w jamie brzusznej chorego, może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2019 r. operacje przepuklin jamy brzusznej z wszczepem przeszło blisko 70 tys. pacjentów, z tego blisko 55 tys. dotyczyło właśnie przepukliny pachwinowej. 
 
W trakcie operacji, aby wzmocnić uszkodzone tkanki i struktury ściany brzucha, choremu wszywa się specjalne siatki syntetyczne. – Ich wprowadzenie w drugiej połowie XX w. zrewolucjonizowało sposoby zaopatrzenia przepuklin i całkowicie zmieniło rokowanie po takich zabiegach, ale nie rozwiązywało wszystkich problemów – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, światowej klasy specjalista w dziedzinie chirurgii przepukliny, współtwórca nowego implantu. Mało elastyczne siatki, nie uwzględniające skomplikowanej struktury ścian brzucha i wypukłości pachwiny konkretnego pacjenta, wywoływały często pooperacyjne komplikacje, ból i odczucie ciała obcego w organizmie, nawroty przepuklin. – Implanty więc ewaluowały, a marzeniem medyków było, aby zamiast silnych, gęstych splotów polipropylenu czy poliestru zmierzać podczas zaopatrywania przepuklin w kierunku lekkich implantów, dedykowanych konkretnemu pacjentowi – wyjaśnia prof. Śmietański. I taki właśnie spersonalizowany implant opracował zespół polskich medyków i inżynierów pod kierunkiem prof. Śmietańskiego z GUM, prof. Krzysztofa Karbowskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz dr. hab. inż. Witolda Sujki i specjalistów z Tricomed SA. z Łodzi. 
 
Polski implant – od modelu do unikatowego produktu
 
Implant Optomesh 3D ILAM (na zdjęciu powyżej / fot. pierwszanaswiecie.pl), czyli pachwinowa anatomiczna siatka do laparoskopii to niewchłanialny, chirurgiczny wyrób siatkowy o przestrzennej konstrukcji, wytwarzany techniką dziewiarską z monofilamentowej transparentnej i niebieskiej przędzy. – Implant dostosowany do anatomii konkretnego pacjenta został opracowany na postawie obrazów tomografii komputerowej. To pozwala na dobór kształtu dopasowanego do struktur anatomicznych pachwiny danego pacjenta – mówi prof. Krzysztof Karbowski z Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Naukowiec PK – na podstawie wyników obrazowania metodami tomografii komputerowej 50 pacjentów – od 2019 r. pracował nad stworzeniem modelu struktur anatomicznych, na których powinien zostać oparty implant: – Analizując powyższe modele dokonałem podziału na grupy selekcyjne ze względu na budowę ciała pacjentów i doszedłem do wniosku, że dla większości pacjentów potrzebne są dwa rozmiary implantu (S-M i L), każdy w wersji prawej i lewej. Zaprojektowałem implanty, których modele, wykonane metodą druku 3D, zostały sprawdzone w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Następnie zaprojektowałem formy do termicznego kształtowania implantów, przygotowałem technologię wykonania form i programy sterujące dla 3-osiowego centrum frezarskiego. Formy zostały wykonane w laboratorium Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK – opisuje prof. Krzysztof Karbowski. 
 
Dało to możliwość opracowania nowego implantu w trzech wersjach – tzw. standardowej (dla większości pacjentów) – o wyraźnie odmiennym kształcie od dostępnych na rynku wyrobów medycznych, umożliwiającej lepsze dopasowanie do struktur anatomicznych pacjenta oraz dwóch wersji spersonalizowanych, dopasowywanych do anatomii konkretnego pacjenta. – To dopasowanie odbywać się może na dwa sposoby – albo poprzez wirtualne dopasowanie implantu do anatomii pacjenta oraz zdefiniowanie krawędzi siatki, albo poprzez zaprojektowanie i wykonanie spersonalizowanego implantu na potrzeby konkretnego pacjenta – wymienia prof. Krzysztof Karbowski z PK. 
 
Więcej informacji na stronie: pierwszanaswiecie.pl
 
 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners