Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Robin Schulz/(feat. James Blunt) - OK
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

02.04
2025
Politechnika Krakowska została członkiem The European Nuclear Education Network

Politechnika Krakowska została członkiem The European Nuclear Education Network

 
Politechnika Krakowska została członkiem The European Nuclear Education Network
Przystąpienie do ENEN otwiera przed studentami i kadrą akademicką PK nowe możliwości – dostęp do międzynarodowych szkoleń, programów stypendialnych oraz współpracy z czołowymi instytutami badawczymi i firmami sektora jądrowego.

To ważny krok w kierunku rozwoju innowacyjnych technologii i podnoszenia jakości kształcenia w tej dziedzinie, kluczowej dla przyszłości energetycznej Polski i Europy. Podczas niedawnego Walnego Zgromadzenia ENEN w Brukseli naszą uczelnię - po raz pierwszy oficjalnie - zaprezentowali na forum organizacji dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń, prof. PK oraz dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Katedry Energetyki, koordynującej na PK kształcenie w obszarze energetyki jądrowej.

 

 

Europejska Sieć Edukacji Jądrowej swoją misję – zachęcania i edukowania kadr dla wymagającej pracy w sektorze energetyki atomowej  – realizuje przez współpracę pomiędzy uczelniami, instytutami badawczymi, organami regulacyjnymi, przemysłem oraz innymi organizacjami zaangażowanymi w zastosowania nauki o jądrach atomowych i promieniowaniu jonizującym. Organizacja zrzesza specjalistów w zakresu inżynierii budowy i eksploatacji bloków jądrowych, paliwa jądrowego, utylizacji odpadów oraz bezpieczeństwa. Jest konsorcjantem w 11 projektach międzynarodowych finansowanych przez Unię Europejską o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym, które mają na celu zwiększenie liczby studentów i młodych naukowców w sektorze jądrowym.

 

 Sieciowe szanse dla studentow i naukowców

 

– Nasze przystąpienie do Europejskiej Sieci Edukacji Jądrowej to ogromna szansa dla studentów Politechniki Krakowskiej, zwłaszcza kierunków i specjalności energetyka i energetyka jądrowa – mówi dr hab. inż. Artur Cebula z Katedry Energetyki PK. – Będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych kursach, szkołach letnich i warsztatach, finansowanych przez ENEN oraz korzystać z oferty stypendiów na staże i wyjazdy studyjne. Szczególnie wartościowa będzie dla naszych młodych inżynierów możliwość aplikowania o staże w czołowych instytucjach jądrowych, stowarzyszonych z ENEN takich jak: instytuty badawcze np. CERN, SCK CEN, CEA, JRC, firmy sektora jądrowego, choćby EDF, Framatome, Westinghouse czy  Międzynarodowa Agencji Energii Atomowej (IAEA).

 

 

ENEN współpracuje z czołowymi uczelniami i ośrodkami badawczymi, dzięki czemu studenci będą mogli brać udział w darmowych lub dotowanych kursach online o tematyce jądrowej oraz uzyskają  dostęp do specjalistycznych materiałów dydaktycznych, wykładów i baz danych.

 

 

 

Przystąpienie Politechniki Krakowskiej do sieci ENEN przyniesie także korzyści kadrze akademickiej uczelni. – Stowarzyszenie  promuje badania i innowacje, angażuje się w projekty badawcze, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa reaktorów, odpadów radioaktywnych oraz nowych technologii jądrowych. Współpracuje też z przemysłem  i działa na rzecz zbliżenia świata akademickiego z sektorem gospodarki, co pomaga dostosować programy edukacyjne do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Łączy uczelnie, instytuty badawcze oraz przemysł jądrowy dla ujednolicenia i podniesienia jakości kształcenia w dziedzinie energetyki jądrowej.  W tych wszystkich inicjatywach będziemy mogli uczestniczyć – wskazuje dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń.

 

 

Energetyka jądowa na Politechnice Krakowskiej

 

 

 

Podczas pierwszej oficjalnej prezentacji Politechniki Krakowskiej na forum ENEN w Brukseli (w budynku Universitaire Stichting - Fondation Universitaire) prof. Artur Cebula przedstawił historię i dorobek naukowy uczelni, jej zespołów badawczych i dydaktycznych w obszarze energetyki jądrowej. Zaprezentował politechniczny model kształcenia w zakresie energetyki jądrowej, oparty na nowoczesnych programach studiów, współpracy z innymi ośrodkami  (m.in. Instytutem Fizyki Jądrowej z Krakowa oraz Centrum Badawczym REZ w Czechach) oraz dostępie do nowoczesnych laboratoriów badawczych. W prezentacji wskazał też te aspekty współpracy PK z europejską siecią, które będą szczególnie cenne dla uczelni: – To przede wszystkim udział w europejskich programach badawczo-rozwojowych w dziedzinie energetyki jądrowej, wymiana doświadczeń z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie, rozwój nowoczesnych technologii w obszarze reaktorów jądrowych i bezpieczeństwa nuklearnego oraz kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami – wylicza Artur Cebula.

 

 

 

Walne zgromadzenie członków ENEN była także okazją do nawiązania cennych dla PK międzynarodowych kontaktów naukowych. Zaowocowały m.in. zaproszeniem do Krakowa prof. inż. Radka Škody z Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie, który pełni rolę Lidera Zapewniania Jakości w ENEN. Podczas wizyty na PK podzieli się wiedzą z zakresu pozyskiwania projektów, stypendiów i szkoleń przy współpracy z ENEN.

 

 

 

Politechnika Krakowska kształci na specjalności i kierunku energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, m.in. we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W programie kształcenia energetyki jądrowej znajdą się takie zagadnienia jak: nowe bloki jądrowe, systemy bezpieczeństwa jądrowego, technologie chłodzenia, właściwości materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych stosowanych w budowie maszyn, energetyce cieplnej i jądrowej, technologie materiałów i ich trwałości, technologie wspomagające instalacje jądrowe, kwestie cyklu paliwowego, techniki modelowania procesów wymiany ciepła, zjawisk przepływowo-cieplnych, przepływów wielofazowych oraz układów elektroenergetycznych, zagadnienia z zakresu automatyki i sterowania w złożonych systemach oraz instalacjach energetycznych, techniki monitorowania systemów i elementów energetycznych znajdujących się w elektrowniach jądrowych, zagadnienia wpływu pracy elektrowni jądrowych na środowisko, uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne i prawne procesu inwestycyjnego, zasady budowy, modelowania, eksploatacji, projektowania i regulacji parametrów pracy instalacji energetycznych, energoelektrycznych i grzewczych.

 

 

W programie kształcenia przewidziano także laboratoria wyjazdowe i studyjne do krajowych i zagranicznych obiektów przemysłowych i badawczych energetyki jądrowej. m.in. czeskiego Centrum Badawczego Řež (Centrum výzkumu Řež, CVŘ), z którym krakowska uczelnia zawarła porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia i badań. CVŘ zalicza się do najważniejszych w Europie Środkowej ośrodków specjalizujących się w energetyce, szczególnie energetyce jądrowej. Posiada m.in. eksperymentalne reaktory badawcze i technologiczne stanowiska doświadczalne.

 

 

W grudniu pierwszą wizytę studyjną i zajęcia praktyczne w czeskim ośrodku odbyła grupa studentów Politechniki ze specjalności energetyka jądrowa. Uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z przedmiotu „Reaktory Jądrowe”. Studenci poznali m.in. reaktor LVR-15 (wielofunkcyjną platformę badawczą o  mocy cieplnej 10 MWt), reaktor LR-0 (jeden z najbardziej elastycznych reaktorów eksperymentalnych na świecie), Laboratorium Hot Cells (specjalistyczne miejsce przeznaczone do badania wysokoaktywnych próbek promieniotwórczych). Mieli też ćwiczenia w laboratoriach badania materiałów i paliwowym. – Zajęcia w Centrum Badawczym Řež to  niezwykle cenne doświadczenie edukacyjne, pozwalające nie tylko zgłębić wiedzę teoretyczną, ale także zdobyć praktyczne umiejętności w pracy z zaawansowanymi technologiami. Takie zajęcia są unikatowe w skali naszego kraju, bo nie ma laboratorium w Polsce, które umożliwiłoby prace z rzeczywistymi obiektami lub zwiedzenie oeraz poznanie reaktora i jego elementów. My, dzięki porozumieniu z czeskim ośrodkiem, stwarzamy takie możliwości studentom Politechniki Krakowskiej – podkreśla dr. hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, współtwórca programu kształcenia w obszarze energetyki jądrowej na Politechnice. 

 

Kadry, które kształcą się na Politechnice Krakowskiej dla branży energetyki jądrowej, będą mogły uczestniczyć w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. M.in. w tym celu uczelnia podpisała umowę o współpracy z Mostostalem Kraków S.A, jednym z 7 polskich przedsiębiorstw wybranych do realizacji tego przedsięwzięcia. Umowa dotyczy wspólnej realizacji projektów dydaktycznych i badawczo-rozwojowych, a także eksperckiej kooperacji przy budowie polskiej elektrowni atomowej.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners