farben - 02. / kontrasty

Politechnika Krakowska zainaugurowała nowy rok akademicki

Blisko 16 tysięcy studentów, w tym ponad 3,7 tys. nowo przyjętych, rozpoczęło 72. rok akademicki na Politechnice Krakowskiej. - Przed nami czas zmian - zapowiedział rektor uczelni prof. Jan Kazior.

Nowy rektor PK w swoim przemówieniu inauguracyjnym powiedział: - Przed nami czas zmian, nie tylko tych związanych z nową kadencją władz naszej uczelni, ale przede wszystkim fundamentalnych przemian zapowiadanych w polskim szkolnictwie wyższym. Jednym z najbliższych z zadań  jest więc aktywny udział naszej społeczności w dyskusji nad założeniami do nowych zasad prawnych dla uczelni. Prof. Jan Kazior podkreślił, że podstawowym zadaniem dla Politechniki Krakowskiej w najbliższych latach będzie pozyskiwanie środków finansowych, niezbędnych do intensywnego rozwoju.

Jako nowe inicjatywy wymienił stworzenie zespołów w administracji uczelni, wspierających starania naukowców o środki z grantów i zgłoszenia patentowe, system nagród dla aktywnych pracowników i zachęt dla młodych naukowców do komercjalizacji wyników badań. Wśród działań w obszarze kształcenia zapowiedział m.in. poszerzenie oferty studiów w języku angielskim i nowe kierunki. Przemówienie nowego rektora poprzedziło sprawozdanie prof. Kazimierza Furtaka z 8 lat sprawowania przez niego funkcji.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego wykład pt. „Nauka i przedsiębiorczość - partnerstwo na rzecz innowacji” wygłosił dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wręczono też wyróżniającym się młodym naukowcom nagrody im. Zbigniewa Engela oraz Fundacji Wspierania Młodych Talentów im. Janusza Magiery. Do Złotej Księgi Wychowanków PK wpisanych zostało 8 wybitnych absolwentów uczelni, w tym gronie Janusz Majewski, znakomity reżyser filmowy i teatralny (m.in. "Zaklęte rewiry", "C.K. Dezerterzy"), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.