Morning Parade - 09 Monday Morning

Politechnika Krakowska zacieśnia współpracę z koncernem Toyota

23 marca w murach uczelni gościli przedstawiciele firmy Toyota: Tomoo Nishino – Head of European Governmental Affairs, Chris O’Keefe – Head of London Office Toyota Motor Europe oraz Mikołaj Jeżak z Toyota Motor Poland. Uczelnię reprezentowali: rektor PK prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek i kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych prof. dr hab. inż. Marek Brzeżański.

Politechnika Krakowska i jej Wydział Mechaniczny od wielu lat blisko współpracują z japońskim koncernem będącym światowej klasy liderem branży motoryzacyjnej. W ostatnich latach naukowcy z PK prowadzili m.in. testy hybrydowych układów napędowych pojazdów Toyoty w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego. Ponadto, pracownicy uczelni realizowali w politechnicznych laboratoriach badania eksploatacyjne pojazdu Toyoty zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Należy dodać, że naukowcy z PK od ponad 40 lat prowadzą badania nad wykorzystaniem technologii wodorowych w przemyśle i gospodarce. Uczelnia znalazła się wśród założycieli Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej – stowarzyszenia, którego celem jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego.

Współpraca Politechniki Krakowskiej z Toyotą przynosi również korzyści studentom. W ramach patronatu nad kierunkiem pojazdy samochodowe, eksperci firmy prowadzą specjalistyczne wykłady i warsztaty. Dodatkowo, praktycy motoryzacyjnego giganta prezentują swoje rozwiązania podczas wystaw i konferencji organizowanych na PK oraz przekazują urządzenia do celów dydaktycznych.