Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
Jury konkursu pod przewodnictwem dr. hab. inż. Tadeusza Pawłowskiego, wiceprezesa FSNT NOT, przyznało tytuły TECHNICUS 2025 w kategoriach: „Najlepsza książka szerząca wiedzę techniczną”, „Najlepszy poradnik techniczny” i „Najlepsze wydanie elektroniczne”. Nagrody otrzymały kolejno Oficyna Wydawnicza Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Politechnika Częstochowska. Z kolei wyróżnienie powędrowało m.in. do Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej za najlepszy poradnik techniczny pt. „Wytyczne dla technologii gromadzenia, odbioru i transportu odpadów komunalnych – praktyczny poradnik”. Książka pod redakcją prof. dr hab. inż. Agnieszki Generowicz z Katedry Technologii Środowiskowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki i koordynator ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), jest efektem współpracy Politechniki Krakowskiej z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie.
Za wydanie książki odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: Agnieszka Filosek, sekretarz sekcji Podręczników akademickich i pomocy dydaktycznych, Michał Stachowski (opracowanie redakcyjne) oraz Anna Pawlik zajmująca się składem i łamaniem. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej ma bogatą historię. W 1967 r. utworzono Dział Wydawnictw PK. Następnie został on przemianowany na Dział Redakcyjny (1969 r.), a w 1985 r. – Redakcję Wydawnictw PK. Działalność edytorska objęła materiały dydaktyczne (początkowo skrypty, potem podręczniki), wydawnictwa informacyjne oraz wydawnictwa naukowe – Zeszyty Naukowe, głównie monografie będące rozprawami habilitacyjnymi. Obecnie, w ramach swojej działalności, Wydawnictwo PK publikuje prace naukowe i dydaktyczne pracowników naukowych. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za swoją działalność wielokrotnie zdobywało prestiżowe nagrody i wyróżnienia.
Wyróżniona publikacja pod redakcją prof. Agnieszki Generowicz prezentuje zagadnienia gromadzenia i odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, jako ich wytwórców, traktując w sposób kluczowy wskazane elementy i łącząc system społeczny (mieszkańców) z systemem technologicznym (techniki i technologie). Książka powstała na podstawie licznych analiz i obserwacji funkcjonowania systemów odbioru i zbiórki odpadów komunalnych. Autorzy zwracają uwagę, że dotychczasowa praktyka projektowania przestrzeni publicznej w kontekście gospodarowania odpadami komunalnymi budzi wiele wątpliwości: małe przestrzenie miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, utrudniony do nich dostęp, niewydolne układy komunikacyjne na nowo budowanych osiedlach. Autorzy opracowania-poradnika przedstawiają złożoność problemu. Uwzględniają przepisy prawa polskiego i Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami, utrzymania czystości i porządku w gminach, obowiązków właścicieli w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, przepisów BHP, jak również dane statystyczne dotyczące wzrastającej ilości odpadów. Opisywane zagadnienia dotyczą zarówno samych miejsc gromadzenia odpadów w zakresie lokalizacji, wielkości, funkcjonalności, ale również projektowanego układu komunikacyjnego, czyli odpowiedniej szerokości dróg dojazdowych i placów manewrowych, gwarantujących swobodny dojazd samochodów i transport pojemników, bezkolizyjności z miejscami parkingowymi, terenami zielonymi i placami zabaw.
Materiał został wzbogacony o studium przypadków, przy których opracowaniu brali udział również studenci. Istotnym elementem pracy są praktyczne rozwiązania oraz projekty. Książka zawiera propozycje optymalizacji procesów zbierania i transportu odpadów, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności systemów gospodarki odpadami oraz zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Głównym celem książki jest przygotowanie wytycznych dla projektantów, deweloperów, zarządców i spółdzielców nieruchomości, użytkowników i przedsiębiorców, zajmujących się gromadzeniem, odbiorem i transportem odpadów komunalnych. Opracowanie może również stanowić podręcznik dla studentów studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych w obszarze gospodarowania odpadami, a także inżynierii i ochrony środowiska.
Warto dodać, że w 2024 r. Politechnika Krakowska oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zrealizowały wspólny projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci PK – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – zajmowali się krakowskimi altanami i wiatami śmietnikowymi. W wyniku prowadzonych prac, wizyt studyjnych i warsztatów, stworzyli kompleksowe projekty modelowych altan, które mogą usprawnić gospodarkę odpadami w Krakowie i innych polskich miastach. CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011