THE CRANBERRIES - Linger

2024
Politechnika Krakowska współorganizatorem Forum Sztucznej Inteligencji w Karpaczu

18 czerwca br. w Warszawie podpisane zostało porozumienie w sprawie organizacji podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu (3-5 września br.), ścieżki tematycznej pn. Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI). Swoje podpisy pod dokumentem złożyli wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz przedstawiciele pięciu uczelni: Politechniki Krakowskiej – porozumienie podpisał dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Poznańskiej, a także Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

– Politechnika Krakowska obecna jest wszędzie tam, gdzie dyskutuje się o ważnych sprawach. Dlatego naszych ekspertów nie może zabraknąć podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. PK mocno angażuje się w tę inicjatywę, m.in. kreuje panele w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że strefa naszej uczelni i prezentowane tam zagadnienia będą cieszyły się dużym zainteresowaniem w czasie wrześniowego Forum. Na uwagę zasługuje fakt, że organizatorzy – rozumiejąc wagę rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na gospodarkę i inne obszary życia – postanowili poszerzyć program o Forum Sztucznej Inteligencji. Politechnika Krakowska patronuje temu przedsięwzięciu, a nasi pracownicy naukowi czynnie angażują się w jego organizację i odpowiedni poziom merytoryczny. Mam nadzieję, że podjęcie dyskusji na temat AI w ramach tak dużego wydarzenia, jakim jest Forum Ekonomiczne, będzie stanowiło istotny wkład we właściwy rozwój tej dziedziny – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że porozumienie to szukanie odpowiedzi na temat nowoczesnej Polski. – Jeżeli chcemy gonić świat, a moim marzeniem jest, by Polska stała się liderem cyfryzacji w Europie, to potrzebne są nam takie inicjatywy. Forum AI jest spójne z moją wizją rozwoju kraju. W perspektywie długofalowej chcę doprowadzić do cyfrowej rewolucji. Tego czego mi brakuje to to, żeby absolwentów zachęcać do służby w administracji publicznej. Spróbujmy wytworzyć dobry klimat dla administracji publicznej, zbudujmy poczucie spełnienia w Służbie Cywilnej. Musimy postawić na kooperację, a nie rywalizację – kooperację nauki, biznesu i państwa – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Forum Sztucznej Inteligencji będzie jednym z największych wydarzeń z zakresu AI, skupiających wybitnych ekspertów z tej dziedziny. W ramach Forum AI poruszone zostaną najważniejsze kwestie dotyczące rozwijającej się sztucznej inteligencji, zarówno w sektorze usług publicznych, jak i komercyjnych. Omówione zostaną problemy i wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się rynek w obliczu fundamentalnej zmiany technologicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Uczestnicy forum będą zastanawiać się na ile inwestycje w badania naukowe i nowoczesne technologie z zakresu AI w wielu obszarach życia pozwolą Unii Europejskiej odbudowywać konkurencyjność względem światowych gospodarek i zapewnią bezpieczeństwo.

Eksperci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej czynnie angażują się w organizację Forum AI, w tym paneli dyskusyjnych, w których udział wezmą specjaliści z różnych ośrodków naukowych oraz przedstawiciele branż, gdzie AI może odegrać dużą rolę. Zaangażowanie Politechniki Krakowskiej w Forum Ekonomiczne w Karpaczu, zgodnie ze słowami rektora PK prof. Andrzeja Szaraty, będzie zresztą znacznie większe. Eksperci PK i zaproszeni przez nich goście zabiorą głos w najważniejszych kwestiach, dotyczących społeczeństwa i jego rozwoju. Podczas ubiegłorocznego Forum w Karpaczu, przedstawicieli PK można było posłuchać w 9 panelach dyskusyjnych.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma dialogu, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Poruszane są także tematy dotyczące nowych technologii, cyfryzacji, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. XXXIII edycja Forum Ekonomicznego odbędzie się w dniach 3-5 września 2024 r. w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu pod hasłem: „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”.