Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Miracle Fortress - Next Train
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.10
2024
Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę z Cracovią

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę z Cracovią

 
Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę z Cracovią
Politechnika Krakowska podpisała umowę o współpracy z utytułowanym polskim klubem sportowym – Cracovią. Obejmie wspólne działania w obszarze naukowo-badawczym, działalność dydaktyczną, współpracę przy szkoleniu i doskonaleniu kadr oraz organizacji stażów i praktyk dla studentów. Politechnika włącza się w zainicjowany przez klub program edukacyjny „Pasy z Wiedzą”.

Naukowo-sportowa kooperacja, w której Politechnikę reprezentował będzie Wydział Informatyki i Telekomunikacji z dziekanem dr hab. inż. Pawłem Pławiakiem, prof. PK na czele, będzie się wiązać z szerokimi korzyściami dla obu stron. – Współpraca z Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, to ważny krok w kierunku profesjonalizacji naszego klubu sportowego – mówi Mateusz Dróżdż, prezes Cracovii. – Zależy nam na tym, aby włączyć do procesu szkolenia piłkarskiego również młodych naukowców, którzy będą współpracować z nami przy analizowaniu danych liczbowych, generowanych w Cracovii. To oczywiście niewielki obszar wspólnych działań, ponieważ nasza umowa jest bardzo szeroka i zakłada jeszcze między innymi organizację wspólnych konferencji, spotkań naukowych czy tworzenie i opracowywanie prac naukowych. Wierzę, że wspólnie z Politechniką wniesiemy cenną wiedzę nie tylko do Cracovii, ale również do rozwoju piłki nożnej w całym kraju.

 

Prezes Cracovii dołączy do Rady Społeczno-Gospodarczej, która jest organem konsultacyjnym i doradczym działającym na rzecz wspierania Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.

 

 

– Technologiczne innowacje i sprawne wykorzystywanie narzędzi do analizy zbiorów danych to dziś w sporcie klucz do zdobywania przewagi nad konkurencją. Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej specjalizuje się m.in. w tematyce sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy danych, modelowania predykcyjnego czy cyberbezpieczeństwa. Wiedzą z tych obszarów będziemy się dzielić w ramach współpracy z klubem, angażując w nią także naszych studentów. Jesteśmy pewni, że taka zespołowa gra Politechniki z Cracovią przyniesie korzyści zarówno naszym studentom i naukowcom, jak i klubowi  - mówi dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. –  Na początek planujemy organizację praktyk i staży dla studentów kierunków informatyka i matematyka stosowana, zwłaszcza w takich obszarach działalności klubu, które opierają się na analizie danych sportowych. Możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach do praktyki w klubie sportowym to będzie nowe doświadczenie dla naszych studentów. Dotąd odbywali staże i praktyki przede wszystkim w firmach technologicznych i przemysłowych, instytucjach bankowych, działach IT. Teraz będą mogli zdobywać cenne doświadczenia zawodowe w czołowym polskim klubie sportowym, wspierając Cracovię w analizie danych, w tym statystycznych. To coraz prężniej rozwijający się sektor branży IT, który będzie potrzebował nowych specjalistów.

 

Jednym z planowanych wspólnych działań jest też realizacja prac dyplomowych i projektów naukowo-badawczych na tematy, inspirowane działalnością klubu, zarówno te związane z ekstraklasowymi zespołami – piłkarskim i hokejowym, jak i akademią szkolącą młodzież i departamentami zarządczymi.  – Sukcesy badawcze naszych naukowców i wysokie umiejętności analityczne naszych studentów naturalnie kierują nas też ku współpracy badawczo-rozwojowej - podkreśla dr inż. Daniel Grzonka, prodziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej.  – Wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak analiza zbiorów danych, sztuczna inteligencja czy modelowanie predykcyjne, może znacząco wesprzeć Cracovię w optymalizacji wyników sportowych, lepszym zarządzaniu zasobami oraz doskonaleniu strategii. Wierzymy, że taka współpraca przyniesie wymierne efekty. Liczymy też na aktywny udział klubowych w organizowanych przez nas konferencjach i seminariach, gdzie będą omawiane zagadnienia związane z wykorzystaniem technologii w sporcie, zarządzaniem organizacjami oraz promocjąTransfer wiedzy będzie się więc odbywał w obu kierunkach.

 

 

Politechnika Krakowska włącza się zainicjowany przez Cracovię program „Pasy z Wiedzą”, bo podziela przekonanie o ogromnej wadze aktywności fizycznej, potrzebie jej promowania i wykorzystywania zdobyczy nauki do wspierania sportowej działalności. Sport od początku istnienia uczelni jest ważnym obszarem aktywności pracowników i studentów Politechniki. Jest otwarta też na inne nowe partnerstwa z organizacjami sportowymi – związkami i klubami, które są zainteresowane naukowym wsparciem ze strony specjalistów i studentów PK.

 

„Pasy z Wiedzą” to program edukacyjny Cracovii skierowany do szkół oraz uczelni dostosowany do różnych grup wiekowych. Trenerzy i zawodnicy Akademii Cracovii, wspólnie ze szkołami, organizują spotkania, w trakcie których promują aktywny i zdrowy tryb życia. Każde spotkanie jest zakończone dedykowanym treningiem. W szkołach ponadpodstawowych oraz na uczelniach program jest realizowany m.in. w formie wykładów, które mają przybliżyć pracę oraz możliwości rozwoju w ramach pracy w różnych pionach klubu sportowego. Spotkania te mają charakter wykładów (prezentacji), w czasie których zarząd oraz dyrektorzy poszczególnych działów dzielą się swoją wiedzą i wymieniają doświadczeniami z młodzieżą.  Współpraca z Politechniką Krakowską będzie też polegać na wspólnych projektach  badawczych i innych, w tym dedykowanych studentom.

 

 

 

Współpraca z Cracovią to nie pierwsza inicjatywa, w której Politechnika Krakowskiej angażuje się w eksperckie wsparcie dla sportowców. Politechniczni inżynierowie współpracują od tego roku z Polskim Związkiem Narciarskim w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych, w tym szczególnie kadr narodowych w skokach narciarskich. Bazą do wspólnych działań jest infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej. Gościli w nim już prezes PZN Adam Małysz oraz członkowie sztabu trenerskiego i technicznego pracującego z polskimi skoczkami, m.in. Thomas Thurnbichler, Mathias Hafele i Arvid Endler. Podczas  serii spotkań uzgadniano możliwości wsparcia treningów serią ćwiczeń w tunelu pod obciążeniem strumieniem powietrza na poziomej platformie pomiarowej oraz serii pomiarów oporu aerodynamicznego tkanin, z których szyte są stroje skoczków narciarskich. Przygotowany został także wspólny wniosek grantowy, w którym PK i PZN aplikują o środki badania pozycji dojazdowej oraz odbicia zawodników kadry olimpijskiej w skokach narciarskich w kontrolowanych warunkach napływającego powietrza na specjalnej platformie w tunelu aerodynamicznym.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners