Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Unknown
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

15.02
2022
Politechnika Krakowska nagrodziła stypendiami aktywnych studentów i doktorantów

Politechnika Krakowska nagrodziła stypendiami aktywnych studentów i doktorantów

 
Politechnika Krakowska nagrodziła stypendiami aktywnych studentów i doktorantów
250 tys. zł przeznaczy w tym roku Politechnika Krakowska na stypendia dla swoich aktywnych naukowo studentów i doktorantów. W rozstrzygniętej właśnie trzeciej edycji programu wsparcia z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelnia doceniła finansowo 27 młodych naukowców, nagradzając ich za wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne.


W poprzednim roku akademickim Politechnika Krakowska uruchomiła nowy program stypendialny dla naukowych liderów wśród swoich studentów i doktorantów. Stworzyła Własny Fundusz Stypendialny, z którego dwa razy do roku funduje stypendia za prestiżowe osiągnięcia: publikacje naukowe, aktywny udział w projektach NCN, NCBR oraz Unii Europejskiej realizowanych na PK, patenty zrealizowane na PK, projekty innowacyjne prowadzone w ramach współpracy z FutureLab PK, INTECH PK lub Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz za pierwsze trzy miejsca i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych i krajowych. 

W bieżącym roku akademickim uczelnia zwiększyła budżet na stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego. Do studentów i doktorantów trafi z niego 250 tys. zł (w 2021 r. było to 200 tys. zł). W rozstrzygniętym właśnie zimowym naborze wyróżniono stypendiami 23 studentów I i II stopnia studiów oraz 4 doktorantów. Z Własnego Funduszu Stypendialnego PK dostaną półroczne stypendia, wypłacane co miesiąc w wysokości zależnej od pozycji na liście rankingowej (od 460 do ponad 1300 zł). 
 
W trzeciej edycji programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej stypendium zdobyli m.in. żacy z Wydziału Architektury: Dominika Meres i Patryk Włodarczyk. Dominika została wyróżniona za zdobycie wyróżnienia w międzynarodowym konkursie „Tubądzin Design Awards”, a także otrzymanie tytułu laureata konkursu „Warto szkicować 2021” – uczestnicy przesyłali swoje szkice architektoniczne, np.: rysunki budowli, detali czy szkice koncepcyjne – zorganizowanego w ramach programu edukacyjnego „Builder for the Young Architects”. Patryk Włodarczyk zyskał politechniczne stypendium za zajęcie II miejsca w międzynarodowym konkursie „Home futura”, organizowanym przez platformę UNI competitions. Jury konkursu doceniło studenta Wydziału Architektury PK za projekt „INvisible house”, stworzony z myślą o osobach niedowidzących. Młody architekt zaproponował w swojej koncepcji m.in. małe ogrody sensoryczne, podzielone na sekcje: dotyk, słuch i węch. 
 

 

Studentka inżynierii materiałowej, Patrycja Środa, stypendium zdobyła za aktywny udział w projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki – „Zaawansowane fotoutwardzalne nanokompozyty polimerowe otrzymywane w technologiach szybkiego prototypowania 3D-VAT”. Kierownikiem tego przedsięwzięcia jest dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK. Zespół prof. Ortyl, w skład którego wchodzi Patrycja Środa (prof. Joanna Ortyl, Patrycja Środa, Magdalena Jankowska, Paweł Niezgoda), zdobył srebrny medal w międzynarodowym konkursie w ramach Korea International Women's Invention Exposition 2021 za opracowane rozwiązanie. To osiągnięcie studentki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki również wpłynęło na decyzję o przyznaniu stypendium. 
 
W gronie laureatów stypendium nie mogło zabraknąć studentów z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Wśród nich znalazła się Dominika Krok (technologia chemiczna), zdobywczyni Brązowego Medalu Chemii oraz wyróżnienia firmy DuPont w 2021 r. Politechniczne stypendium otrzymała za uzyskanie I miejsca podczas Korea International Women's Invention Exposition za zespołowe rozwiązanie (dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK, mgr inż. Wiktoria Tomal, inż. Dominika Krok) pn. „Fiber – reinforced 2D composites obtained by photopolymerization processes using the new developed two component initiating systems. Ponadto, stypendium zostało przyznane za współautorstwo artykułu naukowego w czasopiśmie „European Polymer Journal”. 
 
Natalia Mędrowska, studiująca kierunek inżynieria medyczna na Wydziale Mechanicznym, została laureatką stypendium PK za publikację pracy pt. „Ocena masek ochronnych w badaniach mechanicznych i fizykochemicznych” (wraz z dr inż. Sylwią Łagan) w czasopiśmie naukowym „Aktualne Problemy Biomechaniki”. Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących maseczek używanych w czasie pandemii koronawirusa. Naukowczynie z PK zweryfikowały zwilżanie powierzchni materiałów maseczek oraz przeprowadziły badanie chłonności i testy rozciągania w celu określenia ich właściwości użytkowych. Dodatkowo, Natalia Mędrowska została doceniona za zajęcie I miejsca w konkursie na najlepszy plakat studencki zaprezentowany w czasie 17. Konferencji Naukowej „Majówka Młodych Biomechaników”. 
 
Wśród żaków z Wydziału Inżynierii Lądowej, wsparcie z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni otrzymał Maciej Pawlikowski – student budownictwa. Laureat zajął wraz z Aleksandrą Wiśniowską i Bartłomiejem Mierczakiem I miejsce w konkursie „Power Tower 2021”, który został zorganizowany przez Zakład Konstrukcji Metalowych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej i Inżynierskie Koło Studenckie z tej uczelni. Konkurs obejmował dwie niezależne kategorie – Tradycyjna i Nowoczesna – polegającej na opracowaniu modelu wieży wykonanej tradycyjnie (klejony) oraz modelu wieży wykonanej za pomocą druku. Zespół z PK zwyciężył w kategorii Nowoczesna. Maciej Pawlikowski swoje stypendium zawdzięcza też współautorstwu artykułu „Prefabrykowane panele z aktywną izolacją termiczną” w czasopiśmie „Materiały Budowlane”. 
 
Drugi tegoroczny nabór na stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Dotąd w trzech edycjach programu uczelnia nagrodziła już stypendiami 90 studentów i doktorantów.  
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners