Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Rusty Cage - Rusty Cage / Bound to Fall
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

15.05
2019
Politechnika Krakowska na Festiwalu Nauki i Sztuki

Politechnika Krakowska na Festiwalu Nauki i Sztuki

 
Politechnika Krakowska na Festiwalu Nauki i Sztuki
Już w tym tygodniu odbędzie się XIX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki, w którym weźmie udział Politechnika Krakowska. Przez trzy dni, od 16 do 18 maja w Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym będzie można zobaczyć atrakcje przygotowane przez wszystkie wydziały PK. Hasło przewodnie Festiwalu to „Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości”.

Patronem tegorocznej edycji wydarzenia został wybitny polski chemik, wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz minister skarbu II RP – Eugeniusz Kwiatkowski. Festiwal, który organizują krakowskie uczelnie wraz z instytutami Polskiej Akademii Nauk, służy popularyzacji nauki i sztuki, a także prezentacji osiągnięć naukowych i artystycznych. Przedsięwzięcie jest również okazją do pokazania praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i jego wpływu na jakość życia.

W czwartek, 16 maja na rynku zaprezentują się: Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki, Wydział Inżynierii Środowiska oraz Wydział Mechaniczny. Odwiedzający Festiwalowe Miasteczko Naukowe będą mogli m.in. zobaczyć doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością (WFMiI), wziąć udział warsztatach wypłukiwania złota i drogich kamieni, a także warsztatach budowlanych i sprawdzić swoją wiedzę w quizie dotyczącym rzeki Wisły (WIŚ). Na stanowisku Wydziału Mechanicznego nie zabraknie robotów wykonanych przez studentów w ramach prac dyplomowych. Dla uczestników przygotowano hełm wirtualnej rzeczywistości – Oculus Rift i prezentacje techniki druku 3D. Ponadto studenci z zespołu MechPower, zajmującego się konstruowaniem bolidu z napędem elektrycznym, przedstawią efekty swojej pracy. Dodatkowo będzie można skorzystać z symulatora jazdy bolidem, a także symulatora jazdy tramwajem. 
 
Na 17 maja Wydział Architektury przygotował plenerowe warsztaty rzeźbiarskie pod kierunkiem dr. hab. Józefa Wąsacza i warsztaty z edukacji przestrzennej dla dzieci, które poprowadzi dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt. Wszyscy zainteresowani będą mogli sprawdzić w jaki sposób wykonać domowy lub biurowy filtr antysmogowy z roślin oraz materiałów z recyclingu. W piątek warsztaty odbędą się też w namiocie Wydziału Inżynierii Środowiska – najmłodsi wykonają zabawki z odpadów. Model elektrowni wodnej, system monitoringu oparty o technologię IQRF i rowerek do generacji energii to z kolei atrakcje Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. W namiocie Wydziału Inżynierii Lądowej będzie można zobaczyć pokazy symulacji ruchu pojazdów, prezentacje minikoparki i węzła drogowego, a o godz. 11.00 zaplanowano wycieczkę do Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PKP PLK S.A. 
 
W trzecim dniu Festiwalu Nauki i Sztuki przedstawiciele Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej zaprezentują widowiskowe doświadczenia chemiczne (np. iskrzący wulkan, otrzymywanie fajerwerków). Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki przedstawi alternatywne metody spędzania czasu wolnego dla całych rodzin, a ponadto metody szyfrowania i kodowania oraz zabawy logiczne. W namiocie Wydziału Inżynierii Lądowej czekać będą interaktywne pokazy budowy konstrukcji inżynierskich i pokazy wykorzystania kamer termowizyjnych. Odbędą się również warsztaty budownictwa energooszczędnego i konkursy z nagrodami.
 
Politechnika Krakowska zadbała też o atrakcje estradowe. 17 maja o godz. 13.00 przed publicznością wystąpi sekcja judoków z AZS PK, a o 17.30 cheerleaderki. W ostatnim dniu Festiwalu, 18 maja o godz. 16.00 będzie można posłuchać występu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka.
 
W czwartek i piątek, tj. 16 i 17 maja br. wszystkie namioty, w tym Politechniki Krakowskiej, zostaną udostępnione dla zwiedzających w godz. 10.00-18.00, a w sobotę, 18 maja od 10.00 do 17.00. Szczegółowy program Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie dostępny jest pod internetowym adresem: fnis.krakow.pl
 
W tym roku po raz pierwszy pojawi się na Festiwalu „Kawiarenka Naukowa” – miejsce, gdzie będzie można posłuchać debat dotyczących aktualnych i interesujących tematów. Przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w panelach: „Miasta przyszłości” (czwartek, godz. 13.00), „Być EKO - moda czy konieczność?” (piątek, godz. 13.00), „Czy współczesny człowiek traci wrażliwość na piękno?” (sobota, godz. 15.00). Debaty odbędą się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Brackiej 10. Wstęp jest wolny. 
 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners