20.06
2024
Politechnika Krakowska jednym z partnerów 21. Forum Przedsiębiorców Małopolski
18 czerwca pod hasłem „Kariera 360˚” w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się 21. edycja Forum Przedsiębiorców Małopolski, które zorganizowała Polska Press Grupa. Wydarzeniu patronowała m.in. Politechnika Krakowska. W jednym z paneli dyskusyjnych pn. „Kariera 360˚. Perspektywy” wziął udział dr hab. inż. Jerzy Mikosz, prof. PK, kierownik Katedry Technologii Środowiskowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Zrównoważony rozwój integruje różne dziedziny i różne aktywności. Od października startuje na Politechnice Krakowskiej jeden z nowych kierunków studiów – ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Uruchamiamy go m.in. dlatego, żeby przygotować kadry do efektywnej współpracy z biznesem. Pamiętajmy, że właściwie rozumiany zrównoważony rozwój i odpowiednio przygotowane kadry oznaczają sukces – mówił ekspert z Politechniki Krakowskiej.
Forum Przedsiębiorców Małopolski to dynamiczna inicjatywa, wywodząca się z popularnej rubryki o tej samej nazwie, regularnie publikowanej w regionalnym „Dzienniku Polskim”. Od 2014 r. organizowane są cykliczne konferencje w edycjach wiosennych i jesiennych, dedykowane przedsiębiorcom z Małopolski. Podczas wydarzenia poruszane są kluczowe tematy gospodarcze i społeczne, mające bezpośredni wpływ na rozwój biznesu w regionie. Forum Przedsiębiorców Małopolski stanowi platformę wymiany myśli, spotkań i dyskusji, w których uczestniczą eksperci z dziedziny ekonomii, prawa i podatków, a także przedstawiciele nauki oraz administracji rządowej i samorządowej.
Pierwszy panel dyskusyjny 21. Forum Przedsiębiorców nosił nazwę „Kariera 360˚. Perspektywy”. Wzięli w nim udział: dr hab. inż. Jerzy Mikosz, prof. PK – kierownik Katedry Technologii Środowiskowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, Patrycja Kubiesa – członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Andrzej Bańka – zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK – dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Piotr Natkański – dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w Departamencie Gwarancji i Poręczeń Banku Gospodarstwa Krajowego, dr Marcin Sala-Szczypiński – dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Rozmowę prowadził redaktor Grzegorz Gajda, który pytał m.in. o wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.
– Gdy zapytamy przypadkowo napotkane osoby o to, z czym kojarzy im się zrównoważony rozwój, odpowiedzą, że z kwestiami środowiskowymi, jak recycling, wykorzystanie zasobów środowiskowych, oczyszczanie ścieków itd., a z drugiej strony z biurokracją. Natomiast w tym właściwym ujęciu należy wymienić co najmniej trzy płaszczyzny: środowisko, kwestię równości społecznej – zapewnienie odpowiedniego poziomu życia oraz zapewnienie opłacalności biznesowej podejmowanych działań, o czym niestety często zapominamy. Działania środowiskowe związane ze zrównoważonym rozwojem nie mogą powodować wykluczenia społecznego, a po drugie – muszą opłacać się ekonomicznie – mówił podczas Forum Przedsiębiorców prof. Jerzy Mikosz z Politechniki Krakowskiej. – W Małopolsce mamy ogromny potencjał do realizowania właśnie tak rozumianego zrównoważonego rozwoju. Mamy potencjał naukowy i mamy biznes, który zazwyczaj jest chętny do współpracy z nauką. Mamy też społeczeństwo, które jest wrażliwe na wspomniane zmiany i świadome ich. Żeby wszystko nam się bilansowało potrzebna jest dobra współpraca pomiędzy wspomnianymi trzema płaszczyznami.
Naukowiec z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki podkreślał, że warunkiem umożliwiającym efektywną współpracę jest zawsze dobra komunikacja: – I tu wchodzimy w obszar kształcenia. Absolwenci szkół wyższych, poza umiejętnościami twardymi – wiedzą, uprawieniami, muszą umieć swój potencjał komunikować innym. Bardzo ważne jest uczenia komunikacji, pracy w grupie, mówienia językiem biznesu. Całe szczęście uczelnie podążają w tym kierunku. Zrównoważony rozwój integruje różne dziedziny i różne aktywności. Od października startuje na Politechnice Krakowskiej jeden z nowych kierunków studiów – ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Uruchamiamy go m.in. dlatego, żeby przygotować kadry do efektywnej współpracy z biznesem. Pamiętajmy, że właściwie rozumiany zrównoważony rozwój i odpowiednio przygotowane kadry oznaczają sukces.
Politechnika Krakowska była jednym z partnerów 21. Forum Przedsiębiorców Małopolski. Więcej o wydarzeniu:
forumprzedsiebiorcow.pl
« powrót