Queen - The Show Must Go On

Politechnika Krakowska i PKP Intercity rozpoczynają współpracę

Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, specjalistyczne wykłady, kursy i szkolenia, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja ekologicznego podróżowania – to najważniejsze punkty umowy o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej pomiędzy Politechniką Krakowską a PKP Intercity S.A. Porozumienie podpisali na PK rektor uczelni prof. Andrzej Białkiewicz i członek zarządu spółki Krzysztof Świerczek.

Politechnika Krakowska ze swoim gronem ekspertów branży transportowej oraz bogatą ofertą kierunków i specjalności dedykowanych rynkowi kolejowemu wiele tu może zaoferować. Dlatego jestem przekonany, że nasza współpraca z PKP Intercity to ogromna szansa dla obu stron – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. – Nasi studenci, odbywając staże, praktyki czy wizyty studyjne w firmie, poznając jej infrastrukturę, zaplecze techniczne, systemy zarządzania ruchem i nowoczesny tabor, już w trakcie kształcenia będą zdobywać praktyczną wiedzę i umiejętności. Chętnie skorzystamy też ze wskazówek specjalistów spółki przy unowocześnianiu naszych programów kształcenia i rozwijaniu oferty edukacyjnej. Mamy już kierunki i specjalności prowadzone we współpracy z branżą kolejową, jesteśmy otwarci na ich poszerzanie zgodnie z potrzebami pracodawców – zaznacza rektor PK.

Korzyści płynące z podpisania porozumienia podkreśla Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity: - Jesteśmy głęboko przekonani, że kolej to transport przyszłości. Dlatego rozwijając naszą ofertę i realizując największy w historii spółki program inwestycyjny, sięgamy po najlepszych specjalistów. Nawiązanie współpracy z Politechniką Krakowską to bardzo duży krok w tym kierunku. Niezwykle cieszy nas wizja pracy ze środowiskiem naukowym, bo skorzystają na niej obaj partnerzy. Stały dopływ wysokiej klasy specjalistów to dla nas gwarancja konsekwentnego wzmacniania naszej kadry, co bezpośrednio będzie przekładać się na coraz wyższy poziom świadczonych przez nas usług – mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Przedmiotem umowy jest także współpraca naukowo-techniczna wzajemne wsparcie merytoryczne oraz stała wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych Intercity. Nasi eksperci z obszaru inżynierii lądowej, mechanicznej i elektrycznej wspierają na wielu polach rozwój sektora kolejowego w Polsce, tym cennym doświadczeniem będziemy się dzielić we współpracy z PKP Intercity podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz. We wspólne badania i projekty rozwojowe ze strony PK zaangażowani będą szczególnie eksperci Wydziałów: Mechanicznego, Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej.