Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Blink-182 - Stay Together For The Kids
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

08.02
2024
Politechnika Krakowska i MAN Trucks łączą siły!

Politechnika Krakowska i MAN Trucks łączą siły!

 
Politechnika Krakowska i MAN Trucks łączą siły!
Podpisano porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego prowadzenia badań naukowych i analiz technologicznych, wzajemnych szkoleń dla pracowników, stażów i praktyk dla studentów oraz innych inicjatyw dydaktyczno-badawczych. Dokument sygnowali w Sali Senackiej PK prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej oraz dr Richard Slovák, prezes zarządu MAN Trucks i Bogdan Lis, członek zarządu spółki ds. personalnych.

Współpraca uczelni i MAN Trucks dotyczy przede wszystkim obszaru działalności zakładu produkcyjnego spółki w Niepołomicach koło Krakowa, należącego do Grupy MAN Truck & Bus AG. Zakład produkuje nowoczesne pojazdy ciężarowe z serii TGS/X i TGM oraz TGL, montowane w różnych konfiguracjach jako pojazdy 2, 3, 4 i 5-osiowe (ciągniki siodłowe, pojazdy pod zabudowę oraz pojazdy z napędem na wszystkie koła). Dostarcza swoje produkty na rynki wschodniej i zachodniej Europy, Bliski Wschód, do Azji i Afryki.

 

Rozwój i wdrażanie innowacji to filary gospodarki opartej na wiedzy. MAN Trucks – jako jeden z największych i najnowocześniejszych pracodawców w regionie, zatrudniający 4 tys. pracowników wierzy, że współpraca biznesu i nauki to fundament rozwoju obu tych dziedzin. Dlatego nasza firma chętnie łączy siły z uczelniami, stymulując współdziałanie tych obszarów – mówi dr Richard Slovák, prezes zarządu MAN Trucks, dyrektor zakładu w Niepołomicach. – Dla MAN Trucks współpraca z przedstawicielami nauki to możliwość uzyskania wsparcia przy wdrażaniu bieżących projektów w naszym zakładzie, to też duża szansa na przyszłe pozyskanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Wierzę, że dla studentów Politechniki Krakowskiej współpraca z nowoczesnym przedsiębiorstwem, jakim jest MAN Trucks, dostęp do ogromnej wiedzy naszych ekspertów to szansa na inżynierski rozwój i płynne przejście do kariery zawodowej od razu po ukończeniu studiów – zaznacza prezes Richard Slovák.


Dzięki podpisanemu porozumieniu studenci i pracownicy Politechniki Krakowskiej, szczególnie Wydziałów Mechanicznego i Inżynierii Lądowej, będą mogli odbywać w niepołomickim zakładzie MAN Trucks zajęcia w formie wycieczek dydaktycznych oraz specjalistycznych szkoleń dla nich dedykowanych. W ramach współpracy przewiduje się również możliwość prowadzenia wybranych zajęć dydaktycznych przez specjalistów z zakładów MAN-a, a w dalszej perspektywie powołanie wspólnych, dualnych form kształcenia. Firma zaoferuje też studentom praktyki i staże oraz możliwość uczestniczenia w wybranych swoich projektach. Porozumienie przewiduje także możliwość podejmowania przez studentów w pracach dyplomowych rzeczywistych problemów inżynierskich, pojawiających się w działalności firmy.

 
– Dla naszych studentów – zwłaszcza kierunków: pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria produkcji, transport, automatyka i robotyka – współpraca z MAN Trucks to wyjątkowa szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności. Otwierając drzwi przed studentami Politechniki, MAN Truck stwarza im możliwość poznania rzeczywistego środowiska pracy inżyniera przyszłości. Firma zyskuje zaś możliwość prezentacji swojej oferty dla absolwentów naszej uczelni, specjalistów wysoko cenionych na rynku pracy – podkreśla prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.


Na ten aspekt współpracy zwraca też prof. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego, który będzie głównym realizatorem porozumienia ze strony Politechniki Krakowskiej: – Kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami z dziedziny przemysłu motoryzacyjnego podniesie jakość kształcenia studentów Politechniki i Wydziału Mechanicznego, pozwoli również na doskonalenie warsztatu naszych pracowników naukowych.

 

Bardzo ważnym obszarem współdziałania Politechniki i MAN Trucks będzie też podejmowanie wyzwań badawczo-rozwojowych, w tym wspólne realizowanie projektów w oparciu o infrastrukturę i zasoby intelektualne uczelni oraz zaplecze techniczne i ekspercką wiedzę pracowników firmy.

 

Zainteresowania partnerów umowy koncentrują się szczególnie wokół takich tematów badawczych jak:

 

  • wsparcie procesów logistycznych i technologicznych;
  • optymalizacja procesów produkcyjnych;
  • elektromobilność i zastosowanie różnych źródeł napędu pojazdów samochodowych;
  • badania i modernizacja konstrukcji silników;
  • sterowanie i układy automatyki w nowoczesnych silnikach tłokowych;
  • zagadnienia precyzyjnych pomiarów współrzędnościowych, kalibracji systemów kontroli jakości, mających wpływ na finalną jakość produktów;
  • badania w zakresie bezpieczeństwa ruchu w pojazdach ciężarowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pieszych;
  • badania i wdrażanie koncepcji autonomicznych samochodów ciężarowych

 

Celem porozumienia jest też wzajemna promocja działalności i osiągnięć Politechniki i MAN Trucks wśród studentów i pracowników obu podmiotów.

 

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach koło Krakowa, którego dotyczy współpraca, jest jedną z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie i jednym z najmłodszych ośrodków produkcyjnych Grupy MAN Truck & Bus AG (został otwarty w październiku 2007 r.) Montowane są tu - w różnych konfiguracjach – pojazdy ciężarowe z serii TGS/X, TGM i TGL w oparciu o podzespoły, dostarczane przez inne zakłady MAN i zewnętrznych dostawców. Zdolność produkcyjna zakładu została w ostatnich latach znacząco zwiększona. Jest oparta na montażu i procesach logistycznych, które są konsekwentnie tworzone i stale rozwijane zgodnie z zasadami „szczupłej” produkcji (lean manufacturing). Szczególną uwagę poświęca się długoterminowej realizacji systemu produkcyjnego MAN. Czynnikiem kluczowym są w nim znakomicie wykształceni pracownicy firmy. Zakład w Niepołomicach został czterokrotnie wyróżniony certyfikatem „TOP Employers Polska“.

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners