Alice Cooper - Poison

Politechnika Krakowska i Grupa Tele-Fonika Kable podpisały umowę o współpracy

Politechnika Krakowska i Grupa TELE-FONIKA Kable S.A, światowy potentat w produkcji kabli i przewodów, rozpoczynają współpracę w obszarach badawczo-rozwojowym, innowacji i kształcenia. Porozumienie w tej sprawie podpisano we wtorek, 4 kwietnia 2023 r., w Sali Senackiej uczelni. We współpracy uczestniczyć będą cztery wydziały Politechniki Krakowskiej, z jej inicjatorem – Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – na czele.

Porozumienie zakłada m.in.:

• realizację wspólnych projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, w tym finansowanych lub współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych (m.in. NCBiR, PARP, Horyzont Europa) w zakresie technologii nowych wyrobów, znajdujących się w obszarze działalności produkcyjnej spółki,
  • prowadzenie wspólnych badań naukowych i przygotowywanie publikacji naukowych,
  • organizowanie konferencji, seminariów i sympozjów naukowo-technicznych,
  • przygotowanie przez PK ekspertyz i opinii oraz uczestniczenie ekspertów PK – w formie konsultacji czy zleceń – w rozwiązywaniu bieżących problemów technologicznych spółki,
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów PK przez doświadczonych specjalistów firmy,
  • organizowanie praktyk zawodowych/przemysłowych dla studentów PK oraz pozauczelnianych zajęć dydaktycznych w zakładach produkcyjnych firmy dla zapoznania studentów PK z procesami technologicznymi, strukturą produkcyjną zakładów oraz laboratoriów przemysłowych Tele-Foniki Kable,
  • wspólne określanie tematyki oraz prowadzenie prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich z wykorzystaniem infrastruktury, materiałów lub produktów firmy,
  • realizację badań naukowych w ramach doktoratów, w tym doktoratów wdrożeniowych, prowadzonych pod opieką pracowników naukowych PK,
  • fundowanie przez Tele-Fonikę stypendiów dla studentów PK oraz innych form wspierania kształcenia studentów,
  • współpracę firmy i jednostek naukowych/wydziałów PK w zakresie wsparcie kształcenia, rekrutację kandydatów, zatrudnianie absolwentów, badania naukowe, aktywność patentową itp.,
  • udział w targach nauki i techniki oraz propagowanie wspólnych osiągnięć naukowych.

Tele-Fonika Kable jest światowym koncernem, który dynamicznie się rozwija. Nasze produkty są obecne i doceniane na całym świecie. Mamy wiele do zaoferowania naukowcom i studentom Politechniki Krakowskiej – mówi Jakub Siemiński, dyrektor Działu Rozwoju spółki Tele-Fonika Kable. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani współpracą badawczo-rozwojową w zakresie automatyki i sterowania, głównie w kontekście naszej nowej produkcji czyli magazynów energii. Jesteśmy też otwarci na wspólne projekty edukacyjne, oparte na prezentacji firmy, jej działalności i produktów. Studentom oferujemy możliwość odbywania płatnych staży i praktyk, także w dłuższym wymiarze czasowym niż wymagany w programie studiów. Nasze doświadczenia wskazują, 90 procent uczestników takich staży, zostaje w naszej firmie. Mamy pewność, że dla ambitnych osób, które chcą się rozwijać m.in. przez aktywne uczestnictwo w rozwoju firmy, Tele-Fonika może być atrakcyjnym miejscem pracy.

Podobne nadzieje z porozumieniem wiąże Politechnika Krakowska. – Współpraca z takim partnerem jest dla uczelni bardzo wartościowa z wielu względów naukowych i ekonomicznych, ale też cenna dla naszych studentów. Porozumienie z Tele-Foniką otwiera im drogę do doświadczenia inżynierskiej praktyki już w czasie kształcenia – podkreśla p.o rektora PK Bogdan Siedlecki.

Jak zaznacza prof. Dariusz Bogdał, prorektor PK ds. nauki, pól do wspólnych działań jest wiele. – Mamy duże nadzieje, m.in. na wspólne pozyskiwanie funduszy, zwłaszcza europejskich, na badania i innowacje. Nasi studenci skorzystają przede wszystkim na programach stażowych i stypendialnych. Będą mieli też bezpośredni dostęp do ofert pracy i rozwoju w nowoczesnej firmie, działającej na globalnym rynku. Ze swojej strony oferujemy naszemu nowemu partnerowi m.in. dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów i eksperckiej wiedzy, a także bogate doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów i usług.