Radio Nowinki - Inzynierskie Historie _ Beton

Politechnika Krakowska i CBA będą współpracować

List intencyjny w tej sprawie podpisali rektor PK prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz i szef CBA Andrzej Stróżny.
Współpraca dotyczyć będzie m.in. podejmowania wspólnych inicjatyw informacyjnych i edukacyjnych służących rozwijaniu i wzmacnianiu postaw etycznych i obywatelskich wśród studentów i absolwentów uczelni. Realizowana będzie przez organizację szkoleń o charakterze świadomościowym, zwiększających wiedzę studentów PK o zjawisku korupcji i promujących właściwe wzorce zachowań. Szkolenia służyć będą też wzmacnianiu kompetencji przyszłych absolwentów PK, którzy w czasie inżynierskiego kształcenia przygotowują się również do pełnienia funkcji kierowniczych i zarządczych w firmach oraz jednostkach państwowych lub samorządowych, kierowania dużymi projektami infrastrukturalnymi, inwestycyjnymi, wykonawczymi, często z wykorzystaniem znacznych publicznych środków finansowych.

– Jest ważne, by nasi wychowankowie opuszczali uczelnię jako wszechstronnie wykształceni inżynierowie, ale też światli obywatele. Chcemy, by wkraczając na rynek pracy byli świadomi wyzwań, które mogą spotkać w czasie zawodowej kariery i potrafili podejmować decyzje i działania odpowiedzialnie – zgodnie z zasadami prawa i etyki. Temu służyć będzie m.in. organizacja dedykowanych naszym studentom szkoleń z udziałem specjalistów z CBA– mówi rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest służbą specjalną powołaną do prewencji i zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych. Porozumienia o współpracy CBA zawarło już z kilkoma innymi polskimi szkołami wyższymi m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Uniwersytetem Śląskim i krakowskimi uczelniami.