02.03
2022
Politechnika Krakowska dla Ukrainy i jej obywateli
PK włączyła się w akcję pomocy obywatelom Ukrainy, zarówno uchodźcom, jak i studentom. Na uczelni trwa zbiórka darów dla Ukraińców – tych, którzy zostali w swoim kraju oraz przybywających do Krakowa.
Uczelnia wzmocniła wsparcie socjalne i psychologiczne dla studentów z Ukrainy. Oferuje też kurs języka polskiego dla uchodźców i współpracuje ze służbami państwa w zakresie lokowania w Krakowie osób przybywających z Ukrainy. Studenci PK włączają się wolontariacko w pomoc dla uchodźców. Ruszył też specjalny serwis na głównej stronie uczelni z aktualnymi informacjami m.in. o inicjatywach pomocowych.
List Rektora PK – wyrazy wsparcia dla narodu ukraińskiego i potępienie rosyjskiej agresji
Rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz, w imieniu całej społeczności uczelni, w pierwszym dniu inwazji Rosji na Ukrainę potępił atak i przekazał wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Wyrazy solidarności i deklarację wsparcia przekazał także do rektorów partnerskich uczelni ukraińskich.
Zbiórka dla Ukrainy
Na uczelni trwa od poniedziałku – koordynowana przez Samorząd Studencki PK – zbiórka rzeczy potrzebnych Ukraińcom, zarówno tym, którzy zostali na Ukrainie, jak i dla osób, które przybywają do Krakowa. Dary przynosić można do dwóch punktów na uczelni – na kampusie głównym PK oraz w Klubie Studenckim Kwadrat w Czyżynach. Dary z politechnicznej zbiórki zostaną przekazane do zbiórki miejskiej, będą też służyły do zaspokojenia bieżących potrzeb osób przybywających z Ukrainy do Krakowa. Studenci PK angażują się też na zasadzie wolontariatu w pomoc w organizacji pobytu uchodźców w Krakowie. Te formy pomocy koordynuje Marta Tyrka, przewodnicząca Samorządu Studenckiego PK.
Współpraca z władzami województwa w kwestii pobytu uchodźców w Krakowie
Politechnika Krakowska współpracuje ze służbami wojewody małopolskiego w sprawie organizowania miejsc pobytu dla uchodźców w Krakowie. W razie potrzeb uzupełnia wsparcie, udzielane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego osobom przybywającym z Ukrainy, o niezbędne rzeczy i produkty. W obsługę osób przybywających z Ukrainy do Krakowa włączyli się studenci PK, także ukraińscy. Służą oni także wsparciem w tłumaczeniu.
Wsparcie socjalne da studentów z Ukrainy
Politechnika wzmocniła i przyśpieszyła ścieżki wsparcia socjalnego dla swoich studentów z Ukrainy. Na studiach i kursach kształci się obecnie na Politechnice Krakowskiej ok. 150 osób z Ukrainy. Studenci mogą wnioskować o zapomogi socjalne, o obniżenie lub zwolnienia z opłat czy przesunięcie terminów płatności, mogą uzyskać pomoc związaną z tokiem studiów i zakwaterowaniem w akademikach. W sprawnym dopełnianiu formalności pomagają im polskojęzyczni studenci PK i pracownicy dziekanatów. Tę część działań koordynuje dr inż. Marek Bauer, prorektor ds. studenckich PK we współpracy z dr inż. Otmarem Vogtem, pełnomocnikiem rektora ds. kształcenia oraz dziekanami wydziałów PK.
Więcej informacji o wsparciu socjalnym dla studentów PK
Wsparcie psychologiczne
Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej wzmocniło ofertę wsparcia psychologicznego dla studentów z Ukrainy. Bezpłatną pomoc codziennie świadczy obecnie czterech specjalistów. Pedagodzy i psycholodzy dostępni są stacjonarnie od poniedziałku do piątku przy ul. Lea 114 CPiP PK, pełnią także nieograniczone czasowo dyżury on-line.
Bezpłatny kurs j. polskiego dla uchodźców w Międzynarodowym Centrum Kształcenia PK
Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej organizuje dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny kurs języka polskiego. Kurs realizowany będzie w grupie 15-osobowej w formie 90-minutowych zajęć dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki od 13.30-15.00. Szczegółowe informacje i zapisy: Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, tel. +48 12 628 36 42, +48 695 411 526; e-mail:
mck@pk.edu.pl. MCK PK to jeden z zaledwie kilku w kraju certyfikowanych ośrodków przygotowujących obcokrajowców do studiów technicznych, architektonicznych, ekonomicznych, humanistycznych i artystycznych w Polsce. Ma ogromne doświadczenie, nie tylko w zakresie nauczania języka, w tym specjalistycznego, ale też we wspieraniu cudzoziemców w adaptacji do życia i studiów w Polsce. Organizacja bezpłatnego kursu dla uchodźców z Ukrainy jest wolontariacką inicjatywą pracowników MCK PK.
Możliwość kontynuacji na PK studiów przerwanych przez wojnę
PK jest też otwarta na rozpatrywanie próśb od studentów, którzy uciekają z ukraińskich uczelni i rozważają kontynuowanie studiów w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad rozwiązaniami systemowymi w tej sprawie. Politechnika Krakowska podjęła już wstępne przygotowania (uczelnia otrzymała pierwsze pytania w tej sprawie od osób z Ukrainy). – Będziemy gotowi umożliwić zainteresowanym kontynuowanie studiów na naszej uczelni, Politechnika Krakowska chce takie działania realizować – deklaruje prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK. – Oczywiście tutaj ważną rzeczą jest znajomość języka przez studenta i dostępność odpowiedniego, interesującego studenta kierunku i poziomu studiów. W razie zgłoszeń od uchodźców, ten temat koordynuje Dział Współpracy Międzynarodowej razem z wydziałami PK – informuje prof. Jerzy Zając. Reprezentantka Politechniki uczestniczyła dziś w poświęconym temu tematowi spotkaniu przedstawicieli uczelnianych biur współpracy międzynarodowej z pracownikami Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEiN.
Serwis specjalny „Politechnika Krakowska dla Ukrainy”
Na stronie głównej PK został uruchomiony specjalny serwis „Politechnika Krakowska dla Ukrainy”. Publikowane są w nim informacje o pomocy, którą PK może udzielić oraz informacje o formach wsparcia Ukraińców, w które może włączyć się każdy członek społeczności uczelni. Serwisem zarządza Dział Promocji PK (informacje do niego można przekazywać na adres:
redakcja@pk.edu.pl) . Uruchomiony został też specjalny adres mailowy
dlaukrainy@pk.edu.pl, poprzez który można się zwracać o pomoc lub składać oferty wsparcia.
« powrót