Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Unknown
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

16.12
2022
Politechnika Krakowska będzie miała reprezentanta na zimowej Uniwersjadzie

Politechnika Krakowska będzie miała reprezentanta na zimowej Uniwersjadzie

 
Politechnika Krakowska będzie miała reprezentanta na zimowej Uniwersjadzie
Błażej Budz, student I roku biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, został powołany do reprezentacji Polski na styczniową 31. Uniwersjadę Zimową w Lake Placid. – To dla mnie duże wyróżnienie – móc reprezentować kraj i uczelnię na tak prestiżowej imprezie sportowej, stanąć na starcie obok wielu utytułowanych zawodników. Bardzo się cieszę z tego powołania – mówi młody alpejczyk.
 
Zimowa edycja uniwersjady czyli światowych igrzysk sportowych studentów odbędzie się 12-22 stycznia 2023 r. w amerykańskim Lake Placid (gospodarzu zimowych igrzysk olimpijskich, 1932 i 1980). Impreza wraca do sportowego kalendarza po pandemicznej  przerwie – w 2021 r., zaledwie tydzień przed startem, odwołano zawody w szwajcarskiej Lucernie z powodu COVID-19. W ogłoszonym właśnie przez Akademicki Związek Sportowy składzie reprezentacji Polski na zbliżająca się 31. Zimową Uniwersjadę znalazło się 55 studentów, którzy wystartują w 8 dyscyplinach. Wśród nich jest 9 olimpijczyków z Pekinu i 7 uczestników poprzedniej uniwersjady (w 2019 r. w Krasnojarsku). W tym doborowym gronie znalazł się student Politechniki Błażej Budz. Utalentowany alpejczyk będzie uniwersjadowym debiutantem, wystartuje w swoich koronnych konkurencjach – slalomie i slalomie gigancie. Obecnie jest członkiem kadry narodowej juniorów, powołanej przez Polski Związek Narciarski (PZN). Przepustką do niej były udane starty alpejczyka w kategoriach młodzieżowych. Błażej był w nich m.in. zdobywcą Pucharu Polski (2018) i mistrzem Polski (2020). Do seniorskiego sportu dopiero wchodzi, zbiera pierwsze doświadczenia w zawodach FIS. – Uniwersjada to dla mnie fajna szansa na sprawdzenie się wśród bardziej utytułowanych zawodników i zebrania niezwykle cennych doświadczeń. Po raz pierwszy będę startował w Stanach Zjednoczonych. Wylatujemy 12 stycznia, a już dwa dni później start. Na pewno będę walczył z wszystkich sił. To dla mnie duże wyróżnienie reprezentować Polskę i uczelnię w tak dużej imprezie – mówi sportowiec. 
 
Narciarstwo alpejskie to jego pasja od wczesnodziecięcych lat i kontynuacja rodzinnych tradycji. Uprawiał je tata Błażeja – Wojciech, co ciekawe absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej. Dziś jest pierwszym trenerem syna (drugim Wojciech Mitan). Gdy ten miał 2,5 roku pierwszy raz  zjechał samodzielnie z Kasprowego Wierchu, jako 8-latek zaczął odnosić pierwsze sportowe sukcesy, które kontynuował także w starszych kategoriach wiekowych. Obecnie reprezentuje barwy UKS Mitan Ski Zakopane. Jako kadrowicz jest objęty wsparciem programu rozwoju polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu „PolSKI Mistrz”, realizowanego przez PZN  i grupę sponsorów. 
 
Treningi na wyczynowym poziomie łączył wcześniej z obowiązkami szkolnymi, a teraz studenckimi. – Wybrałem biotechnologię na Politechnice Krakowskiej, bo to przyszłościowy kierunek studiów. Staram się łączyć treningi z obowiązkami na uczelni. To duże wyzwanie, dlatego jestem bardzo wdzięczny za pomoc prodziekana mojego Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Piotra Suryły. Dzięki temu udaje mi się na razie odrabiać zaległości czy realizować zajęcia laboratoryjne w dodatkowych terminach, gdy muszę uczestniczyć w przygotowaniach do zawodów i samych startach. Podczas inauguracji roku akademickiego usłyszałem w prezentacji oferty AZS, że sportowcy, członkowie kadr narodowych mogą na Politechnice Krakowskiej otrzymać takie wsparcie, choćby w organizacji zajęć i zwróciłem się o pomoc. To dopiero pierwsze miesiące studiów, ale na razie się udaje się łączyć obowiązki – mówi 19-latek, który jest już członkiem sekcji narciarstwa i snowboardu AZS Politechniki Krakowskiej i może reprezentować uczelnię także w małopolskiej i ogólnopolskiej rywalizacji studentów. W najbliższym czasie będzie musiał połączyć uniwersjadowe wyzwanie z uczelnianymi – pierwszą sesją egzaminacyjną na PK. – Mam nadzieję, że się uda – mówi Błażej Budz. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners