Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - WorekBuszu
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

08.03
2022
Politechnika Krakowska będzie kształcić w języku ukraińskim

Politechnika Krakowska będzie kształcić w języku ukraińskim

 
Politechnika Krakowska będzie kształcić w języku ukraińskim
Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w nowym roku akademickim 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.


Na kierunkach budownictwo i transport będzie ich kształcił Wydział Inżynierii Lądowej (WIL) PK. – Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr – deklaruje prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej (WIL) PK. Studia będą miały unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy  nauczyciele akademiccy Politechniki, studiujący już na PK Ukraińcy oraz firmy partnerskie WIL PK.

Proponujemy studia na strategicznych dla Ukrainy kierunkach budownictwo i transport w nadzwyczajnej formule, bo okoliczności są wyjątkowe. W pierwszym semestrze studiów zajęcia byłyby prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim semestrze po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona w j. polskim, z elementami zajęć w j. ukraińskim w razie takich potrzeb – wyjaśnia prof. Andrzej Szarata. – Zdajemy sobie sprawę na uczelni, że przed nami wiele formalnych wyzwań, ale mamy nadzieję, że w ich pokonaniu pomogą nam systemowe rozwiązania, nad którymi pracuje już polskie ministerstwo edukacji i nauki, zachęcając polskie uczelnie do przyjmowania Ukraińców – mówi prof. Szarata.
 
Oferta Politechniki Krakowskiej jest pomyślana tak, by pomóc kandydatom z Ukrainy m.in. w pokonaniu bariery językowej i w adaptacji do studiów w Polsce. W normalnych okolicznościach obcokrajowcy nie znający języka polskiego, a chcący w nim studiować, przygotowują się do studiów w Polsce przez roczne kursy przygotowawcze. Prowadzi takie m.in. Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej. Teraz trzeba działać szybciej, stąd pomysł na studia w j. ukraińskim. – Studenci z Ukrainy uczyliby się jednocześnie przedmiotów inżynierskich, jak i języka polskiego. Chodzi o to, by bariera językowa nie stanowiła przeszkody w podjęciu studiów w Polsce i nie opóźniała tego kluczowego momentu czyli rozpoczęcia stricte inżynierskiej edukacji – wyjaśnia dziekan Szarata.
 
W adaptacji do studiów w Polsce pomogliby nauczyciele akademiccy Politechniki Krakowskiej pochodzący z Ukrainy, którzy już mocno zaangażowali się w przygotowanie kształcenia w j. ukraińskim. Będą prowadzić zajęcia i opiekować się grupą ukraińskich studentów. Program studiów na kierunku budownictwow j. ukraińskim będzie obejmował ten sam zakres tematyczny, co wyróżniony właśnie certyfikatem doskonałości kształcenia politechniczny program studiów w j. polskim. Jest w nim wiele przedmiotów, dot. m.in. konstrukcji budowlanych, oceny ich stanu i pracy w różnych warunkach. Tę wiedzę można dostosować także do potrzeb specjalistów, którzy będą oceniać stan budynków po uszkodzeniach wojennych i projektować dla nich rozwiązania techniczne.  Analogiczne podejście zostanie zastosowane na kierunku transport. – Studenci z Ukrainy będą mogli skorzystać także z pakietu zajęć dodatkowych – wyrównawczych z matematyki i chemii czy poświęconych ukraińskim normom budowalnym. W efekcie będą kończyć studia z inżynierskim dyplomem europejskim oraz z kompetencjami i wiedzą, sprofilowaną również na potrzeby Ukrainy – wyjaśnia dr hab. Vitalii Naumow, prof. Politechniki Krakowskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej.
 
Nowi studenci będą mogli liczyć na wsparcie pracowników administracyjnych uczelni, samorządu studentów oraz starszych kolegów, którzy już studiują na PK i deklarują pomoc w adaptacji.
 
Politechnika Krakowska pracuje teraz nad przygotowaniem oferty kształcenia dla osób uciekających z Ukrainy również na innych kierunkach studiów. Liczba osób, którą PK będzie mogła przyjąć już od października tego roku, zależna będzie od możliwości uczelni, ale też m.in. od systemowych rozwiązań, przyjętych przez polski rząd i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Oferta skierowana do kandydatów z Ukrainy uzupełni ofertę dla polskich kandydatów, dla których przewidywana liczba miejsc będzie w nowym roku akademickim analogiczna jak w ubiegłorocznej rekrutacji. Więcej szczegółów będziemy podawać na bieżąco.
 

 

Politechnika Krakowska włączyła się w pomoc dla Ukrainy szeregiem akcji pomocowych. Na uczelni trwa zbiórka darów dla Ukraińców – tych, którzy zostali w swoim kraju oraz przybywających do Krakowa. Darami PK dzieli się ze zbiórką miejską oraz bezpośrednio z miejscami, do których przyjeżdżają uchodźcy (jutro dary z Politechniki trafią m.in. na Suche Stawy do goszczącego uchodźców w swoich obiektach Hutnika).  Studenci i pracownicy angażują się w wolontariat w miejscach opieki nad uchodźcami w Krakowie. Wkrótce ruszy też wśród społeczności Politechniki zbiórka pieniężna na kolejne akcje pomocowe. Uczelnia wzmocniła też wsparcie socjalne i psychologiczne dla studentów z Ukrainy. Oferuje też kurs języka polskiego dla uchodźców i współpracuje ze służbami państwa w zakresie lokowania w Krakowie osób przybywających z Ukrainy. Ruszył też specjalny serwis na głównej stronie uczelni z aktualnymi informacjami m.in. o inicjatywach pomocowych w językach polskim i ukraińskim.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners